کد خبر: 2613
تاریخ انتشار: 14 تیر 1395 - 03:35
وزرای خارجه روسیه و امریکا در تماسی تلفنی درباره گسترش همکاری‌ها برای حل و فصل بحران سوریه گفتگو کردند.

فراتاب-گروه بین الملل:وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد سرگئی لاوروف و جان کری در این تماس تلفنی درباره «راه‌های مبارزه با تروریسم در سوریه و احتمال همکاری روسیه و امریکا در مبارزه علیه گروه‌های تروریستی در این کشور گفتگو کردند.»

این گفتگو در حالی انجام شده است که گزارش‌های منتشره حاکی است امریکا در تلاش برای تشکیل ائتلاف نظامی با روسیه برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در سوریه است.

گفته می‌شود امریکا هفته گذشته این پیشنهاد را به مسکو ارسال کرده است؛ موضوع اصلی مطرح شده در این پیشنهاد این است که امریکا و روسیه حملاتی هماهنگ را علیه گروه تروریستی جبهه النصره، شاخه القاعده در سوریه انجام خواهند داد.

یکی از مقامات امریکایی به واشنگتن پست گفت در عوض از روسیه انتظار می‌رود بر دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه فشار آورد تا حملات هوایی خود علیه شبه نظامیانِ متحد امریکا را متوقف کند.

این پیشنهاد که گفته می‌شود مورد تایید باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا، قرار گرفته، در اصل بر لزوم ایجاد نوعی «منطقه امن» غیررسمی تاکید دارد؛ منطقه‎ای که روسیه و دولت سوریه از هدف قرار دادن آن منع می‌شوند.

بیانیه وزارت امور خارجه روسیه همچنین می‌افزاید کری و لاوروف درباره انجام اقدامات بیشتر به منظور حل و فصل مناقشه منطقه قره باغ میان آذربایجان و ارمنستان گفتگو کردند.

بیانیه وزارت امور خارجه روسیه حاکی است: «مسائل مربوط به گام‌های بیشتر از سوی روسای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا درباره حل و فصل مناقشه قره باغ در پی دیدار میان روسای جمهوری روسیه، ارمنستان و آذربایجان در سنت پترزبورگ در تاریخ 20 ژوئن، مورد گفتگو قرار گرفت.»

گروه مینسک متشکل از کشورهای روسیه، امریکا، فرانسه، ترکیه، آلمان، ایتالیا، سوئد و فنلاند است.

 

منبع:پرس تی وی

 

نظرات
آخرین اخبار