کد خبر: 1177
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1395 - 08:40
فرانسیس فورد کاپولا کارگردان نامدار سینمای جهان در یک میزدگرد در جریان جشنواره فیلم «ترایبکا» درباره ماهیت رو به تغییر سینما و فیلم جدیدش صحبت کرد.

به گزارش فراتاب، کاپولای ۷۷ ساله که ساخت فیلم‌هایی چون سه گانه «پدر خوانده» و «اینک آخرالزمان» را در کارنامه سینمایی دارد، درباره جدیدترین پروژه سینمایی‌اش به مخاطبان جشنواره فیلم «ترایبکا» گفت که پروژه جدیدم با عنوان «چشم‌انداز دور» فیلمی تجربی است که ساخت آن حداقل پنج سال به طور می‌انجامد.
«چشم‌انداز دور» روایتگر زندگی خیالی چهار نسل از یک خانواده ایتالیایی است و بنا به گفته «کاپولا» در سبک سینمای زنده که ترکیبی از اجرای زنده و سینمای سنتی است، ساخته خواهد شد.
این کارگردان آمریکایی با اشاره به این که فیلمنامه فیلم جدیدش ۵۰۰ صفحه است گفت که این فیلم به بُعدی از آن چیزی می‌پردازد که فکر می‌کنم آینده سینما خواهد بود. آیا این فوق العاده نیست که بتوانیم سینما را اجرا کنیم و این کار را زنده انجام دهیم؟ این همان هدف نهایی است که در پی آن هستم.
به گزارش «ایندی وایر»، دلیل این که «کاپولا» معتقد است، ساخت فیلم جدیدش پنج سال به طول می‌انجامد این است که وی هنوز تدابیر اصلی برای ساخت اجرایی زنده که دارای ویژگی‌های بصری سینما باشد را فراهم نکرده است و طرح او ایجاد این جزئیات با تجربه چند پروژه کوچک‌تر است که در کنارهم ایده نهایی او را شکل می‌دهند.
در حالی که رویکرد نامتعارف «کاپولا» در ساخت فیلم «رویای دور» ظاهرا بسیار چالش برانگیز خواهد بود اما خود او معتقد است که یافتن راه حل برای چالش‌ها در حین انجام کار همواره بخش از روند فیلمسازی او به ویژه در فیلمهایی چون «اینک آخر‌الزمان» بوده است: «حقیقت این است که اصلا نمی‌دانستم چطور می‌خواهم آنچه را که می‌گویم اجرا کنم اگر تجربه نکنید و کارهایی این چنین نامتعارف انجام ندهید چگونه می‌توانید پیشرفت کنید؟
این کارگردان برنده اسکار ضمن این‌ که معتقد است سینمای زنده همه آینده فیلمسازی نخواهد بود اما تاکید می‌کند که تولیدات زنده‌ای ساخته خواهد شد که سینمایی و شبیه فیلم هستند. کارگردان سه گانه «پدرخوانده» درباره شرایط کنونی سینما نیز اظهار کرد: استودیوهای فیلمسازی پول بسیار زیادی دارند در حالی که فیلمسازان مستعد و مستقل چنین امکاناتی ندارند، درست همانند شرایطی که او در اوج دوران کاری‌ام با آن مواجه بودم.
«همه این سریال‌های تلویزیونی بلند که با «سوپرانوها» و «برکینگ بد» آغاز شد‌، سینماست. تلویزیون به آن معنا دیگر وجود ندارد این سینماست که می‌توان آن را در خانه یا سالن سینما تماشا کرد. این می‌تواند یک دقیقه یا کمتر یا ۹۰ ساعت و بیشتر باشد».
تغییر بزرگ دیگری که کاپولا وقوع آن را بسیار نزدیک می‌داند مربوط به کمپانی‌هایی می‌شوند که در نهایت تصمیم می‌گیرند فیلم‌ها چگونه دیده شوند: آنچه مطمئنم روی خواهد داد نوعی مالکیت است. سینمایی که هم اکنون در اختیار شبکه‌های کابلی و کمپانی‌های مخابراتی است تغییر خواهد کرد و شرکت‌های اینرتنتی چون فیسبوک در نهایت کنترل محتواهای خود را در دست می‌گیرند.
دیدگاه «کاپولا» درباره ماهیت رو به تغییر رسانه از مبحث فیلم و سینما نیز فراتر می‌رود و او این تغییر بزرگ و در حال شکل‌گیری را مربوط به همه چیز از خبرنگاری تا موسیقی نیز می‌داند.

منبع: ایسنا

نظرات
آخرین اخبار