کد خبر: 12470
تاریخ انتشار: 19 تیر 1403 - 15:38
گزارش پیش‌رو به بررسی آخرین تلاش‌ها و وعده‌های دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در استان‌های غرب کشور اختصاص یافته است انتخاباتی که طی آن مسعود پزشکیان با اقبال بیشتر مردم ایران مواجه شد و پیروز گشت.

فراتاب: به گزارش رسانه‌ها دو روز پیش از برگزاری دور دوم انتخابات پزشکیان در کرمانشاه دقایقی به کُردی سورانی سخن گفت و جلیلی نیز با لباس کُردی در سنندج حاضر شد. به نظر می‌رسد این مساله هم مانند دیگر مواضع اعلام شده در کارزارهای تبلیغاتی طرفین، از قسمی ناهمسنگی منطقی و نقائص گفتمانی رنج می برد. شکی نیست که گفتمان اصلاح طلبان نزدیکی بیشتری با مساله و مطالبات کُردها دارد و در این بین چند زبانه بودن پزشکیان و تولد و بزرگ شدن در کردستان، وی را در موقعیتی منحصر بفرد و مغتنم قرار داده است.

پزشکیان و تاکید بر رفع تبعیض قومی و زبانی

در همین راستا پزشکیان گفت: اگر می‌خواهیم شایستگان به جایگاه خودشان برسند، باید تبعیض قومی و زبانی را کنار بگذاریم؛ چرا نارضایتی شکل گرفته است؟ برای رفع آن، قدم اول عدالت اجتماعی، اقنصادی، امنیتی و سیاسی است که اگر عدالت نباشد، اقتدار نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه صداقت حاکمان، مدیران و مسئولان جامعه ضروری است و باید با مردم صادق و راست باشند، افزود: خداوند در قرآن بر پیمان صداقت و راستی تاکید کرده است.

او افزود: ما نمایندگان، مسئولان، روحانیون و وزرا و همه و همه باید در مقابل حرف‌ها و رفتارمان صادق باشیم و باید ببینیم آیا راست می‌گوییم و به وعده های خود عمل می کنیم و همه مردم را به یک چشم می بینیم. وی افزود: اگر حاکمان ما به مردم و جامعه با یک دید نگاه می کردند، آیا شکافی بین قومیت‌ها و استان‌ها وجود داشت، قطعا نداشت.

جلیلی و گفتن از بژی کردستان در سنندج

سعید جلیلی نیز در سنندج با بیان اینکه مردم کردستان مرزبانان ایران هستند، کردستان اصالت ایران را به رخ جهانیان می‌کشد، گفت: امروز شما باید به تمام وجود «بژی کردستان» و در تمام فرصت‌های جدید را برای کشور بسازید و اگر امروز می‌گوییم برنامه داریم، گرانی باید برچیده شود؛  وی گفت: در چند سال گذشته توفیق حضور در استان کردستان‌، جمع دانشجویان، مرز باشماق و کوله‌بران که کسی حرف آنان را نشنیده بود، حضور داشته و با مسائل و مشکلات و آسیب‌های این خطه آشنایی دارم؛ همان قدر که با ظرفیت، فرصت‌ها و سرمایه‌های مادی و معنوی استان کردستان آشنا هستم‌ با مشکلات نیز آشنایی دارم؛ اگر صحبت می‌کنید که در ۵ سال آینده باید یک جهش بزرگ داشته باشیم و چون یک جهان فرصت داریم، باید یک ایران جهش داشته باشیم، برخی‌ها می‌گویند شاهد بیاورید، که شاهدش همین کردستان است که پر از دریایی از استعدادها و ظرفیت‌هاست.

جلیلی بیان کرد: بلکه در کنار فرصت‌های بزرگ که خود مردم هستند، احساس خوشحالی کنند؛ کردستان محلی است که چگونه اقوام و مذاهب مختلف نقش زیبای ایرانی و وحدت اسلامی را به جهان نشان دهد، این تنوع قومیتی این را به ما نشان می‌دهد که هر کدام از اینها برای ایران عزیز یک فرصت است.

ما کُردها بنا به مسائل تاریخی، جنگ‌های طولانی، وجود محرومیت‌ها و رنج‌های دراز مدت،  کوچ‌ها و مهاجرت‌های اجباری، تحقیر زبان و لباس حتی در مدارس و مراکز فرهنگی شهرمان و از طرفی دلبستگی و وابستگی فراوان به زبان و فرهنگ، چنان دلخوش به تایید  زبان، لباس  و فرهنگ بومی خود توسط مسئولین هستیم که کوچکترین اشاره از جانب نامزدهای انتخاباتی شور و شعف زیادی را موجب می‌شود و گذشته را فراموش می‌کنیم. هر چند آزموده را آزمودن خطاست .

گزارش از منیره عبداله‌پوری

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار