کد خبر: 12465
تاریخ انتشار: 19 تیر 1403 - 12:59
سخنرانی رییس جمهور چین در نشست شانگهای:
 شی‌جی پینگ، رییس جمهور چین در سخنرانی خود در بیست و چهارمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای، مطالبی تحت عنوان منازل مشترک پنجگانه برای کامیابی کشورهای عضو پیشنهاد داد.

فراتاب: شی‌جی پینگ در بیست و چهارمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که به میزبانی آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد، ساخت به اصطلاح «منازل پنجگانه‌ی مشترکی» را پیشنهاد داد تا مردم در کشورهای عضو بتوانند زندگی همراه با صلح، موفقیت و شادی داشته باشند.

 منزل اول

شی درباره منزل اول گفت: «ما باید یک خانه مشترک از همبستگی و اعتماد متقابل بسازیم.» او گفت که روح شانگهای با ماهیت پنج اصل همزیستی مسالمت‌آمیز سازگار است و این پنج اصل باید ارزش مشترک سازمان باشد و همیشه رعایت شود. پنج اصل همزیستی مسالمت‌آمیز اولین بار در توافقنامه چین و هند در سال 1954 بیان شده است:

  1. احترام متقابل به تمامیت ارضی و حاکمیت یکدیگر
  2. عدم تجاوز متقابل
  3. عدم مداخله متقابل در امور داخلی یکدیگر
  4. برابری و همکاری برای منافع متقابل و
  5. همزیستی مسالمت آمیز

او در این بخش از صحبت‌های خود پیشنهاد داد که سازمان برای برگزاری مجمع احزاب سیاسی کشورهای در زمان مناسب اقدام کند.

 منزل دوم

در خصوص منزل دوم شی گفت: «ما باید خانه مشترک صلح و آرامش بسازیم.» رییس جمهور چین در این بخش به مسائل امنیتی پرداخت و گفت که سازمان همکاری شانگهای باید برای تاسیس یک مرکز جهانی و شعبه‌های آن برای رسیدگی به چالش‌ها و تهدیدات امنیتی علیه کشورهای عضو و مرکز مبارزه با مواد مخدر سریع‌تر اقدام کند.

او افغانستان را برای امنیت منطقه بسیار حیاتی دانست. او گفت که افغانستان برای این که بتواند در مسیر صلح و بازسازی حرکت نماید باید «یک ساختار سیاسی فراگیر» ایجاد کند و اضافه کرد که کمک‌های انسانی به افغانستان باید افزایش یابد.

 منزل سوم

 رییس جمهور چین گفت: «ما باید خانه مشترک رفاه و توسعه بسازیم.» او پیشنهاد داد که سال 2025 به عنوان سال «توسعه پایدار» برای کشورهای عضو طراحی شود تا کشورها بتوانند نیروهای جدیدی را برای رسیدن به رشد پرورش دهند.

او گفت که چین از همه طرف ها برای استفاده از «سیستم ناوبری ماهواره‌ای بیدو1» و مشارکت در توسعه «ایستگاه بین‌المللی تحقیقات ماه2» استقبال می‌کند. رییس‌جمهور چین گفت که چین پیشنهاد ایجاد یک اتحاد آموزش دیجیتال برای کشورهای عضو دارد و مایل است در سه سال آینده حداقل 1000 فرصت آموزشی در زمینه فناوری دیجیتال به کشورهای عضو ارائه دهد. شی جی پینگ گفت: «ما همچنین باید سیستم حاکمیتی سازمان خود را نوسازی کنیم، مکانیسم‌های عملیاتی آن را بهبود بخشیم و اثربخشی آن را افزایش دهیم.»

 منزل چهارم

شی جی پینگ به عنوان منزل چهارم گفت: «ما باید خانه‌ای مشترک از حسن همجواری و دوستی بسازیم.» شی گفت که گفت‌وگوی تمدن‌ها از هر زمان دیگری مهم‌تر است و چین حاضر است شرایط چنین گفتگوهایی را برای کشورهای عضو فراهم کند. او گفت چین به سازماندهی رویدادهایی مانند انجمن طب سنتی، انجمن دوستی مردم با مردم، پردیس جوانان، مجمع توسعه جوانان، مجمع توسعه سبز و مجمع زنان ادامه می‌دهد.

 منزل پنجم

رییس جمهور چین به‌عنوان آخرین منزل گفت: «ما باید خانه‌ای مشترک از انصاف و عدالت بسازیم.» او گفت که کشورهای عضو باید از یک چندجانبه‌گرایی برابر، جهانی‌سازی اقتصادی فراگیر و مفید حمایت و حکمرانی جهانی را عادلانه‌تر کنند.

شی جی‌پینگ سخنرانی خود را با یک ضرب‌المثل چینی به پایان رساند: «پیروزی زمانی تضمین می‌شود که مردم قدرت خود را با هم جمع کنند؛ موفقیت زمانی تضمین می‌شود که مردم سرهای خود را کنار هم بگذارند.»

گزارش از رهام داستان‌پور

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار