کد خبر: 905
تاریخ انتشار: 25 فروردین 1395 - 10:36
کمیته‌ تحقیقات پارلمان برزیل اعلام کرد شرایط قانونی برای رای‌گیری درباره‌ برکناری دیلما روسف، رئیس‌جمهور برزیل، فراهم است. اکنون دو مجلس نمایندگان و سنای این کشور باید در مورد سرنوشت سیاسی او تصمیم بگیرند.

به گزارش فراتاب،نخستین گام قانونی برای عزل دیلما روسف، رئیس جمهور برزیل، برداشته شد: کمیته‌ی ۶۵ نفر‌ی تحقیقات پارلمان این کشور اعلام کرد: «شرایط سیاسی و حقوقی برای برگزاری رای‌گیری پارلمانی در مورد عزل دیلما روسف فراهم است».
مخالفان دیلما روسف، او را به رشوه‌خواری، اختلاس، پولشویی و تقلب در انتخابات دوره‌ی دوم ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۱۴ متهم می‌کنند.

از ۶۵ عضو کمیته تحقیقات، ۳۸ تن رای موافق و ۲۷ نفر رای مخالف دادند. مخالفان برگزاری رای‌گیری پارلمانی می‌گویند که اتهامات یادشده به دولت ائتلافی تازگی ندارد و در زمان لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور پیشین این کشور نیز بارها مطرح شده اما نادیده گرفته شده بود.

به نظر این گروه، مخالفان روسف با طرح مجدد این موارد تنها یک هدف سیاسی را دنبال می‌کنند و آن برکناری رئیس جمهور است. از لولا داسیلوا همواره به عنوان آموزگار سیاسی خانم روسف یاد می‌شود. کمیته‌ تحقیقات پارلمان برزیل کار خود را در اوایل ماه مارس آغاز کرد.

قرار است رای‌گیری نهایی در مورد سرنوشت سیاسی روسف روز یک شنبه (۱۷ آوریل) یا دوشنبه در مجلس نمایندگان برگزار شود. در این مرحله، کسب دو سوم آرا (۳۴۲ رای از کل ۵۱۳ رای) مجلس نمایندگان ضروری است. پس از آن مجلس سنا در این باره تصمیم می‌گیرد. بر اساس قانون اساسی برزیل، تعلیق خدمت رئیس جمهور تا ۱۸۰ روز در دوره‌ی گذار و تا اعلام نهایی مجلس سنا، جایز است.

جانشین احتمالی

در صورت برکناری روسف، میشل تامر، معاون او و رهبر حزب جنبش دموکراتیک برزیل، زمام امور را تا پایان سال ۲۰۱۸ به دست خواهد گرفت. تامر نطق ۱۴ دقیقه‌ای خود را "خطاب به ملت" از چندی پیش آماده کرده و آن را "به اشتباه" منتشر نیز ساخته است. رئیس دفتر میشل تامر در توضیح این سهو به روزنامه‌ی "فولها" گفت که او بخش‌هایی از متن سخنرانی "خطاب به ملت" را برای تمرین روی تلفن دستی خود ضبط کرده و "به‌طور اشتباهی برای افراد فرستاده است".


این سیاستمدار ۷۵ ساله که چندی پیش به پیشنهاد لولا داسیلوا به معاونت ریاست جمهوری برگزیده شد، در بخشی از سخنرانی خود می‌گوید: «اکنون وظیفه دارد کشور را به آرامش و وحدت برساند.» او از تمام نهادها خواسته است "برزیل را از بحران نجات دهند".

 
تظاهرات گسترده شهروندان سائو پولو در پشتیبانی از دیلما روسف

 

حزب کارگر که روسف رهبری آن را به عهده دارد، از تلاش مخالفان به منظور عزل ریاست جمهوری، همواره به عنوان "کودتای رایش حکومتی" یاد کرده است. این حزب اکنون، انتشار نطق تامر را تاییدی بر ارزیابی خود می‌داند. سیلویو کوستا، یکی از نمایندگان این حزب در پارلمان، تامر را "بزرگترین خائن تاریخ برزیل" خواند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که امکان انتخاب تامر به عنوان رئیس جمهور آینده‌ی برزیل، تنها یک تا دو درصد است.

 
نظرات
آخرین اخبار