کد خبر: 12456
تاریخ انتشار: 15 تیر 1403 - 03:49
انتخابات ریاست جمهوری ایران و آمریکا در سال 2024 و نتایج آن یکی از موضوعات مهم در سیاست خارجی بخصوص در منطقه خاورمیانه است.

فراتاب: سال 2024 هم ایرانی‌ها و هم آمریکایی‌ها بایست روسای جمهور خود را انتخاب کنند، انتخابات در هر دو کشور با حساسیت بالایی پیگیری می‌شود بخصوص برای ایرانی‌ها مهم است آیا کاندیدای دموکرات به کاخ سفید می‌رود یا این دونالد ترامپ است که پس از 4 سال یکبار دیگر سکان رهبری آمریکا را در دست می‌گیرد، در گزارش پیش رو به بررسی 4 کاندیدای مختلف این انتخابات خواهیم پرداخت، یکی از مهمترین تفاوت‌های بین این دو انتخابات، عنصر سن و کهولت کاندیداهای آمریکایی است، دو کاندیدای مسن آمریکایی میانگین سنی 80 سال دارند، و دو کاندیدای انتخابات ایران میانگین 66 سال. این گزارش به مقایسه کاندیداهای ریاست‌جمهوری ایران و ایالات متحده آمریکا با تکیه بر عنصر سن پرداخته است:

انتخابات ریاست جمهوری ایران

انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در حالی به دور دوم کشیده شده است که از بین 6 کاندیدای دور نخست مسعود پزشکیان و سعید جلیلی بیشترین آراء را به خود اختصاص داده‌اند.

سعید جلیلی

جلیلی در 15 شهریور 1342 به دنیا آمده و تحصیلات خود را در زادگاهش به اتمام رساند. جلیلی تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه امام صادق ادامه و  رساله دکتری خویش را با عنوان اندیشه سیاسی اسلام در قرآن ارائه داد. با پایان جنگ عراق - ایران به استخدام وزارت امور خارجه در آمد و تا سال 1375 در این وزارت‌خانه مشغول به‌کار بود، پس از آن مدتی به‌عنوان مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری منصوب شد. با روی کار آمدن محمود احمدی نژاد، جلیلی به وزرات امور خارجه بازگشت و به‌عنوان عضو تیم مذاکره کننده برنامه هسته‌ای و سپس به‌عنوان نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی ایفای نقش نموده است. هرچند منتقدانش نقش منفی وی را دلیل چند قطعنامه شورای امنیت علیه ایران می‌دانند. او در سال های  1392، 1396 و 1400  کاندیدای ریاست جمهوری بوده‌است و در آخرین حضورش به نفع ابراهیم رئیسی انصراف داده بود، این دوره خود را ادامه دهنده راه او معرفی کرده‌است.

مسعود پزشکیان

پزشکیان زاده 7 مهر 1332 در مهاباد و 71 ساله، کاندیدای جناح اصلاح طلب خوانده می‌شود. تحصیلات ابتدایی را در مهاباد و مدرک دیپلم خود را در ارومیه دریافت نموده‌است. وی در سال 1355 در رشته  پزشکی دانشگاه تبریز پذیرفته شد. در سال 1372 فوق تخصص جراحی قلب را از دانشگاه ایران اخذ کرد. در دوره‌های هشتم، نهم، دهم و یازدهم نماینده حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر بود که در دوره‌ی دهم نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بود. علاوه بر این در دولت دوم آقای خاتمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود، هم‌چنین در دولت هفتم معاون سلامت و هم‌چنین ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز را برعهده داشت. حضور وی در انتخابات پیش‌رو، سومین ثبت‌نام وی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری است که در سال 1392 پس از نام‌نویسی انصراف داد و در سال 1400 از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد.

 انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا

انتخابات نوامبر 2024 ایالات متحده امریکا در حالی برگزار خواهد شد که به نوعی می‌توان اذعان داشت که سناریوی چهار پیش در حال تکرار شدن است، رقابتی بین جو بایدن82 ساله و دونالد ترامپ 78 ساله.

 جو بایدن

بایدن در 20 نوامبر  1942 در پنسیلوانیا به‌دنیا آمد. وکیل و سیاستمدار 82 ساله‌ای که از سال 2009 تا 2017 چهل و هفتمین معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا بود و پیش از آن از سال 2009-1973 سناتور ایالت دلاویر  بود و در مدت  36 سال فعالیت در سنا 4 سال به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی و 8 سال رئیس کمیته قضایی سنا فعالیت داشت. در سال 2020 با شکست رقیبش دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه، به ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا رسید. چالش جدی بایدن در طول دوره ریاست‌جمهوری‌اش، کهولت سن و شبهه در مورد سلامت جسمی و ذهنی او بود و به‌نوعی همواره سوژه رسانه‌ها و محافل سیاسی بوده‌است تا جاییکه بسیاری از منتقدانش وی را مناسب پست ریاست جمهوری نمی‌دانند و حتی گمانه‌زنی‌هایی برای انتخاب مجدد او به‌عنوان کاندیدای اصلی و نهایی حزب دموکرات وجود داشت. با این توصیف برگزاری اولین مناظره تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری و عملکرد منفعل بایدن، شدت انتقادها به حزب دموکرات را افزایش داده به‌ نحویکه حتی خواستار کناره‌گیری وی از کاندیداتوری و تجدید نظر حزب دموکرات در این زمینه شده‌اند.

دونالد ترامپ

ترامپ متولد 14 ژوئن 1946 در نیویورک به دنیا آمد. وی فارغ التحصیل رشته‌ی اقتصاد از دانشگاه پنسیلوانیا و کارآفرین و سیاست‌مدار هست. در سال های 2020-2016 رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بود که برای تصاحب مجدد این منسب نتوانست بر رقیبش جو بایدن از حزب دموکرات فائق آید، هر‌چند تنها یک دوره توانست بر کرسی ریاست جمهوری تکیه دهد اما به‌طور کلی می‌توان گفت از محبوبیتی قابل توجه در میان مردم برخوردار است. باوجود اینکه در سال‌های اخیر  همواره حاشیه‌ساز بوده، در مرکز توجه افکار عمومی و رسانه ها قرار داشته‌است، این روزها مجدداً در صحنه سیاسی ایالات‌متحده و جهان خبرساز شده و درگیر کمپین‌های انتخاباتی می باشد. جالب آنکه این تاجر 78 ساله با تمامی حواشی که دارد  پر انرژی ظاهر می‌شود چه در کمپین‌های انتخاباتی و چه در اوقات فراغتش در زمین گلف که ورزش مورد علاقه‌اش می‌باشد که به‌اعتقاد بسیاری از تحلیلگران می‌تواند نکته مثبتی در مقابل کاندیدای رقیبش باشد.

گزارش از جمال بوداقی

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار