کد خبر: 9035
تاریخ انتشار: 28 آبان 1397 - 19:57
انتشار محتوای نوار صوتی درگیری جمال خاشقجی و جوخه ترور برای اولین بار
جوخه ترور جمال خاشقجی در مدت شکنجه و قتل و مثله کردن بدن این خبرنگار 19 بار با ریاض تماس می گیرند که در یکی از تماس ها ماهر عبدالعزیز مطرب، مدیر عملیات و محافظ شخصی ولیعهد به مشاور بن سلمان می گوید: به رئیست بگو کار تمام شد!

 

فراتاب - گروه بین الملل: در حالی که جهانیان به انتظار سخنان «دونالد ترامپ» درباره دریافت گزارش نهایی سازمان اطلاعات مرکزی این کشور از نوار صوتی شکنجه و ترور «جمال خاشقجی»، خبرنگار واشنگتن پست است، «چتینر چتین»، خبرنگار هابرترک از ساعتی پیش محتوای فایل صوتی موجود را در وبگاه این روزنامه منتشر کرد. چتین مدعی است 11 دقیقه از فایل صوتی موجود مستقیماً به ترور جمال خاشقجی ارتباط دارد. همین 11 دقیقه در اختیار «جینا هاسپل»، مدیر سازمان سیای آمریکا نیز قرار گرفته است.

بخش های مهم این فایل در زیر آمده است. وقتی خاشقجی در ساعت 13 و 14 دقیقه بعد از ظهر دوم اکتبر 2018  از در کنسولگری وارد بخش A می شود، با 4 نفر از اعضای جوخه 15 نفره اعدام رو به رو می شود که قرار است او را به قتل برسانند. به محض ورود او یکی از خدمه به سمت خاشقجی آمده و بازوی او را گرفت. در این لحظه خاشقجی فریاد می زند: «چه کار می کنی؟ دستم را رها کن.» سپس در طول 7 دقیقه بعدی این چهار نفر با یکدیگر درباره اینکه خاشقجی جاسوس است صحبت می کنند.

 

آغاز درگیری

سپس آنها خاشقجی را به بخش B که بخش اداری کنسولگری است می آورند. در این بخش 4 دقیقه ای نشان می دهد که دو طرف ابتدا با هم صحبت می کنند سپس درگیری آغاز می شود و فریادهای بلندی به گوش می رسد. در این بخش صدای چهار مرد دیگر نیز به گوش می رسد که پیشتر صدایی از آن ها نشنیده بودیم. به این ترتیب تا کنون بجز صدای خاشقجی صدای 7 مرد سعودی را شنیده ایم.

در این مرحله صدای «ماهر عبدالعزیز مطرب» شنیده می شود که محافظ شخصی «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان است. یکی از صداهایی که در این زمان به گوش می رسد شباهت زیادی به صدای «محمد العتیبی» سرکنسول عربستان در استانبول دارد. ولی مشخص نیست هفتمین صدا متعلق به کیست. به محض اینکه خاشقجی را وارد بخش B  می کنند، محافظ شخصی بن سلمان می گوید: «ای خائن، جواب کارهایی که کرده ای را خواهی داد.» خبرنگار ترکیه ای می نویسد: «طبق اطلاعاتی که من دارم، بخش B برای شکنجه مناسب نیست و لذا باید خاشقجی را به جای دیگری برده باشند.»

سپس خاشقجی را به یک اتاق دارای عایق صوتی و رمزگذاری شده برده می شود و که بخش C است. در این فاصله 19 بار خط مستقیم از عربستان زنگ می خورد که 4 تماس با «سعود القحطانی»، مشاور ویژه محمد بن سلمان برقرار می شود. در یکی از این تماس ها مطرب به القحطانی می گوید: «به رئیست بگو کار تمام شد.» نخستین تماس 13 دقیقه پس از ورود خاشقجی برقرار شده است و صداهایی که به گوش می رسد همان افرادی هستند که پیشتر نیز صدایشان را شنیده بودیم.

 

سکوت طولانی

در مدتی که این افراد به بخش C رفته اند سکوتی طولانی در نوارها ضبط شده است. البته صدای گفتوگوهایی نزدیک به راه پله به گوش می رسد که واضح نیست و نشان می دهد بخش C در زیرزمین قرار دارد. این سکوت که 11 دقیقه پس از فریادها آغاز می شود 1 ساعت و 50 دقیقه به طول می انجامد. سپس صدای سه سعودی که باهم به سرعت از راه پله می گذرند شنیده می شود. یکی از آنها صدای یک متخصص آی تی است می گوید بخش A را ببندیم و محتوای فیلم دوربین ها را چک کنیم. به همین دلیل است که بازرس دادستانی ترکیه و نیروهای ترکیه هیچ گونه اطلاعاتی از دوربین های داخلی کنسولگری به دست نیاورده اند.

 

تغییر لباس

در هفته های اخیر مشخص شده مصطفی المودینی 57 ساله که مهندس است پس از کشتن خاشقجی لباس های او را پوشیده و سوار بر یک تاکسی به محله سلطان احمد می رود. صدای مودینی در هنگام پوشیدن لباس های خاشقجی جمله غریبی بر زبان می آورد: «چقدر وحشتناک است لباس های کسی را بپوشی که 20 دقیقه پیش او را کشته ای.» او سپس می کوشد کفش های خاشقجی را به پا کند اما کفش ها اندازه پایش نمی شود و به همین خاطر از پوشیدن کفش ها صرف نظر می کند و با کفش های خودش از کنسولگری خارج می شود. المودینی در محله سلطان احمد از شر لباس های خاشقجی خلاص می شود و به فرودگاه می رود. بقیه خدمه نیز از در مشرف به بخش B با چمدانی که سوار بر یک مرسدس بنز ویتو که داخل ساختمان پارک شده خارج می شوند و به خانه محل اقامت سرکنسول می روند. شخص سرکنسول نیز یک دقیقه پس از آنها به سمت خانه محل اقامتش به راه می افتد.

 

چتینر چتین، روزنامه نگار هابرترک

برگردان به فارسی: منصور براتی

منبع: روزنامه هابرترک

بازنشر این مطلب صرفاً با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار