کد خبر: 8844
تاریخ انتشار: 24 تیر 1397 - 18:20
پائول روزنزویگ
با گزارش جدید «رابرت مولر»، بازرس ویژه که در آن علیه 12 افسر نظامی روس اعلام جرم شده است آمریکایی ها یک گام بلند به حقیقت آنچه در جریان انتخابات 2016 رخ داد نزدیک تر شدند.

فراتاب - گروه بین الملل: گزارش جدید رابرت مولر روز جمعه منتشر شد و بار دیگر به صدر اخبار آمد. هنوز هیچ یک از طرف های دخیل آمریکایی نسبت به این گزارش انتقاد نکرده است زیرا این بار مولر علیه 12 افسر ارتش روسیه اعلام جرم کرده است. آن ها متهم به هک کمپین هیلاری کلینتون و کمیته ملی حزب دموکرات شده اند.گفته شده همه این 12 نفر عضو «جی.آر.یو» - اداراه اطلاعات عمومی ارتش روسیه – هستند. آن ها چندین گیگابایت اطلاعات را دزدیده و از طریق سازمان هایی نظیر ویکی لیکس در فضای مجازی منتشر کرده اند. چند نکته درباره این گزارش گفتنی است که در ادامه به آنها می پردازیم:

1- قطعاً ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که اعلام کرده بود دولت روسیه در انتخابات آمریکا مداخله ای نکرده است، دروغ می گوید. امکان ندارد که یک ارتش از نظامیان روسی بدون اطلاع مقامات ارشد این کشور، اقدام به چنین امری کرده باشند.

2- هیچ یک از این متهمان محاکمه نخواهند شد. شانس اینکه روس ها متهمان را تحویل ایالات متحده آمریکا دهند دقیقاً صفر است. همچنین شانس اینکه روسیه این افراد را تنبیه کند نیز بسیار کم است. تیم بازرس مولر نیز این واقعیت را می داند و هدفش از انتشار گزارش جدید، اطلاع رسانی به مردم درباره تحقیقات بوده است.

3- این جزئیات خیلی مهم هستند و انتشار آن ها اتهامات علیه روسیه را تشدید می کند. دست کم این اطلاعات دقیق منجر بدان می شود که روس ها نتوانند با یک تکذیب ساده بر واقعیت سرپوش بگذارند. برای نمونه این شخصی با آیدی موسوم به «گوسیفر 2.0» اقدام به هک ایمیل های حزب دموکرات کرده است. او مدعی شده که روس نیست و یک هکر مستقل رومانیایی است. اما گزارش مولر نشان می دهد، روس ها با گوسیفر 2.0 ارتباط داشته اند.

4- ثابت شده که وب سایت ویکی لیکس در بهترین حالت پیاده نظام اطلاعاتی روسیه است و در بدترین حالت با روس ها کاملاً هماهنگ است. ویکی لیکس نیز با گوسیفر 2.0 ارتباط گرفته بوده و از او خواسته فایل های مربوط به کمیته ملی دموکرات ها را جهت انتشار عمومی فوری به دست بیاورد. این موضوع تأثیر منفی شدیدی بر کمپین کلینتون گذاشت. چه گوسیفر 2.0 روس باشد و چه نباشد ضدیت ویکی لیکس و مجموعه هکرهای آن با آمریکا و حزب دموکرات کاملاً واضح و مبرهن است.

5- «راجر استون»، مشاور ترامپ اکنون با دردسر بسیار بزرگی مواجه شده و اتهام «تبانی» اکنون درباره او واقعی تر از قبل به نظر می رسد. گزارش مولر تأکید می کند: استون که با اعضای ارشد کمپین ترامپ در ارتباط بود، شخصاً با گوسیفر 2.0 در ارتباط بوده است. به این ترتیب اتهامات بار دیگر به شخص رئیس جمهور نزدیک و نزدیک تر می شود.

پائول روزنزویگ، پژوهشگر ارشد موسسه آر استریت

برگردان به فارسی: منصور براتی

منبع: پایگاه آتلانتیک

نظرات
آخرین اخبار