کد خبر: 572
تاریخ انتشار: 22 اسفند 1394 - 13:25
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه فرمان اجرای تعهدات این کشور مرتبط با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل درباره برنامه هسته ای ایران را امضا کرد.

فراتاب: این فرمان روز جمعه در بخش اسناد پایگاه اینترنتی ویژه دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین منتشر و طی آن روسیه باید به مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل در خصوص برنامه هسته ای ایران، به طور کامل عمل کند.
در فرمان رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان شده است فرمان قبلی در مورد برنامه هسته ای ایران (در سال 2010) اعتبار اجرایی خود را از دست داده است.

با این حال مطابق فرمان جدید پوتین، موسسات و سازمان های روسی تا روز 18 ماه اکتبر سال 2025 نیاز به دریافت اجازه شورای امنیت سازمان ملل برای ارسال یا تحویل کالاها و اشیاء قید شده در فهرست مواد و تجهیزات هسته ای و مواد غیرهسته ای ویژه و فناوری های مربوطه مشمول کنترل صادرات دارند.
این وضعیت همچنین مشمول فهرست مواد و تجهیزات دوگانه و فناوری های مربوطه می شود که برای اهداف اتمی بکار گرفته می شوند.
مطابق دستور پوتین سازمان های روسی باید از شورای امنیت برای ارائه فناوری ها و خدمات برای آموزش پرسنل و کمک های مالی و سرمایه گذاری خدمات واسطه ای یا غیره مرتبط با فروش یا تحویل این مواد اجازه بگیرند.
ایران و گروه 1+5 روز 14 ماه جولای سال 2015 توافقنامه برجام را امضا کردند که بر اساس آن ابعاد برنامه هسته ای کشورمان به اندازه مورد نیاز برای اهدافی همچون تولید سوخت هسته ای ویژه نیروگاه های هسته ای، مصارف پزشکی و کشاورزی و تحقیقاتی محدود تمام تحریم ها در مورد ایران لغو می شود.

نظرات
آخرین اخبار