کد خبر: 307
تاریخ انتشار: 2 اسفند 1394 - 09:15

نا به گزارش شانا به نقل از پایگاه خبری سیویل جرجا از تفلیس، کاخا کالادزه، وزیر انرژی گرجستان، در تاریخ ۲۶ بهمن ماه سال۹۴ سفر خود را به ایران برای گفتگو درباره خرید احتمالی گاز و همکاری در دیگر زمینه های بخش انرژی با جمهوری اسلامی، آغاز کرده است.

وزارت انرژی گرجستان در بیانیه ای اعلام کرد: طرفهای ایرانی و گرجی در این مرحله در حال بررسی احتمالهای گوناگون برای صادرات گاز ایران به گرجستان هستند؛ احتمال پیگیری چند پروژه سرمایه گذاری دیگر در بخش انرژی نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ماریام والیشویلی، معاون وزیر انرژی گرجستان، پیش از این اعلام کرده بود که در این مرحله، این کشور نمی تواند از ایران گاز وارد کند زیرا گاز ایرانی ٢٥ درصد گران تر است.

به گفته والیشویلی، احتمال ایجاد سازوکارهای سواپ گاز وجود دارد، اما این برنامه ها در بلند مدت امکان پذیر بوده و در کوتاه مدت، عملی نیستند.

والیشویلی گفت: با این همه ما تمایل داریم که در صف نخست مذاکرات با ایران باشیم زیرا این کشور به منطقه ما علاقمند است و ما نیز در پی دسترسی به منابع ایران هستیم؛ میان ما همخوانی منافع وجود دارد اما برای من دشوار است که شکل ارتباطمان را پیش بینی کنم.

هفته گذشته در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، میخیل خانلیدزه، وزیر امور خارجه گرجستان، با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، دیدار کرد. گرجستان به تازگی دوباره معافیت ٤٥ روزه اتباع ایران از اخذ ویزا برای ورود به گرجستان را برقرار کرده است.

نظرات
آخرین اخبار