کد خبر: 2546
تاریخ انتشار: 9 تیر 1395 - 16:05
مرکل خطاب به کامرون:
در پی تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا صدراعظم آلمان از ۲۷ کشور باقی مانده در این اتحادیه خواست در جهت همکاری بیشتر با هم بکوشند. مرکل خطاب به بریتانیا گفت مذاکرات درباره خروج این کشور بدون امتیازدهی خواهد بود.

فراتاب-سرویس بین الملل: آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان،در سخنرانی‌ای که در مجلس نمایندگان آلمان در رابطه با رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ایراد کرد،هشدار داد که مبادا "دوستان بریتانیایی خودشان را گول بزنند". او گفت که بریتانیا نباید موقع مذاکرات پیرامون خروجش از اتحادیه اروپا انتظار برخورد ویژه‌ای را داشته باشد.مرکل تاکید کرد: «ما می‌خواهیم مطمئن باشیم که مذاکرات بر اساس اصل دست‌چین و سوا کردن انجام نخواهد گرفت.»

صدراعظم آلمان گفت که البته بریتانیا می‌تواند خودش تعیین کند که چه موقع می‌خواهد درخواست خروجش را در بروکسل طبق اصل ۵۰ ثبت می‌کند. مرکل در عین حال به بریتانیایی‌ها هشدار داد که پیش از آن "مذاکراتی رسمی یا غیر رسمی" با اتحادیه اروپا درباره موقعیت آینده این کشور صورت نخواهد گرفت. مرکل همچنین مخالفت خود را با بوریس جانسون،شهردار سابق لندن و از طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا،اعلام کرد که گفته است بریتانیا در آینده نیز امکان ورود به بازار داخلی اتحادیه اروپا را به طور کامل خواهد داشت.

مرکل گفت: «باید تفاوت محسوسی میان کشوری که عضو اتحادیه اروپاست و کشوری که عضو آن نیست وجود داشته باشد و این تفاوت وجود خواهد داشت.» او افزود که امکان ورود آزادانه به بازار داخلی اروپا تنها به کسانی داده می‌شود که خودشان هم زمینه حرکت آزاد برای افراد، سرمایه، خدمات و کالا را فراهم کنند و اجازه مهاجرت از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به خاک خود را بدهند.

اما مخالفت با مهاجرت شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا به بریتانیا از موضوع‌های کانونی مورد توجه طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بوده است. مرکل گفت کسی که بخواهد از اتحادیه اروپا خارج شود نمی‌تواند انتظار داشته باشد که وظیفه‌ای بر عهده نگیرد و در عین حال از همه امتیازات برخوردار شود.

بریتانیا شریکی مهم باقی می‌ماند

به گفته مرکل، بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا نیز شریک مهمی از جمله به عنوان عضوی از ناتو،پیمان آتلانتیک شمالی، باقی می‌ماند و روابط آلمان و بریتانیا همچنان دوستانه خواهد بود.اما به گفته مرکل،بریتانیایی‌ها باید بدانند که آلمان و اتحادیه اروپا در مذاکره با بریتانیا به علائق خود فکر خواهند کرد.

مرکل گفت: «این به معنای آن است که دولت آلمان در مذاکرات همواره علائق شهروندان و شرکت‌های آلمانی را در نظر خواهد گرفت.»

مرکل: پیش به سوی اروپایی موفق‌تر!

مرکل ۲۷ کشور باقی مانده در اتحادیه اروپا را به همبستگی فرا خواند.او گفت:«حال باید به جلو نگاه کرد و کوشید تا به نتایجی درست رسید و سرانجام تصمیماتی صحیح گرفت.»

او گفت که از هر پیشنهادی که به خروج از این بحران کمک کند استقبال می‌شود. او افزود:«هر پیشنهادی که بر عکس باعث تقویت واگرایی شود به ایجاد شکاف در اروپا می‌انجامد.»

مرکل گفت که کشورهای باقی مانده در اتحادیه اروپا باید تا ماه مارس ۲۰۱۷ تصمیم بگیرند که چگونه می‌توانند به تاثیرگذاری بیشتر اتحادیه اروپا کمک کنند. او گفت درست نیست که بحث درباره اتحادیه اروپا به بحث درباره این موضوع تنزل یابد که چه تعداد عضو آن هستند. به گفته مرکل این گونه بحث تنها باعث می‌شود که شمار نیروهای گریز در اتحادیه اروپا فزونی یابد.مرکل تاکید کرد:«اروپایی موفق، اروپایی است که به قراردادها و وعده‌های خود عمل کند.»

لزوم پایبندی اتحادیه اروپا به تعهداتش

مرکل گفت که اتحادیه اروپا نتوانسته به برخی اهداف خود دست یابد چون بعضی کشورها بیش از هرچیز در فکر پیگیری تنها منافع خود بوده‌اند و به منافع جمع نیندیشیده‌اند. او گفت که اروپا باید بتواند به آخرین سطح تکنولوژی دیجیتال برسد و بالاخره مشکل بیکاری جوانان را حل کند.

صدراعظم آلمان هشدار داد که مبادا به دلیل هیجانات ناشی از درگیری با مسئله خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به دیگر وظایف مهم این اتحادیه کم توجهی شود. او گفت که با وجود تصمیمی که بریتانیا گرفته اروپایی‌ها "نباید حتی برای یک لحظه وضعیت پناهجویان سوری و عراقی را فراموش کنند".

مرکل گفت که تنها با همکاری با یکدیگر و به طور مشترک می‌توان بر مشکلاتی چون آوارگی، گرسنگی،تغییرات جوی و تروریسم غلبه کرد.

"اتحادیه اروپا در بحران نیست"

صدراعظم آلمان گفت که اتحادیه اروپا پس از انجام همه‌پرسی در بریتانیا در وضعیتی خاص به سر می‌برد.اما به نظر مرکل اتحادیه اروپا در بحرانی حیاتی به سر نمی‌برد. مرکل گفت که اتحادیه اروپا به قدر کافی قدرت دارد که بتواند خروج بریتانیا را تحمل کند.

مرکل پس از پایان سخنرانی خود در مجلس نمایندگان آلمان برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه اروپا عازم بروکسل شد. قرار است که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، دیگر رؤسای دولت‌ها و حکومت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا را هنگام صرف شام در جریان نتیجه رفراندوم بریتانیا قرار دهد.

روز چهارشنبه ۲۹ ژوئن اجلاس اتحادیه اروپا بدون حضور کامرون برگزار می‌شود. در این اجلاس درباره روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و ادامه کار کشورهای باقی مانده در اتحادیه بحث خواهد شد.

نظرات
آخرین اخبار