کد خبر: 1814
تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1395 - 13:11
راشا تودی:

فراتاب-سرویس بین الملل: به گزارش فراتاب  وبگاه شبکه خبری «راشا تودی» در تحلیلی نوشت: ریاض هر تلاشی را مبذول می‌دارد تا مانع افزایش سهم نفت ایران در بازارهای جهانی در برهه‌ای شود که این کشور  در حال جلب مشتریان قدیم و جدید و بازگشت به دوره صادرات قبل تحریم‌ها است.

«امیر هندیجانی» عضو هئیت مدیره شرکت نفتی «راک پترولیوم» در این زمینه معتقد است که رویکرد این چنینی عربستان موجب تنش‌های بعدی بین دو کشور خواهد شد.

هندیجانی به راشا تودی می‌گوید: «عربستان سعودی می‌خواهد ایران را در منطقه جریمه نگه دارد.  این کشور "علی النعیمی" وزیر نفت قدیمی خود را برکنار کرده  است، اقدامی که رقابت بین ایران و عربستان را بدتر خواهد کرد. روشن است که "محمد بن سلمان" جانشین ولیعهد عربستان خواهان مواجه با ایران نه تنها در خاورمیانه بلکه در بازارهای انرژی است . تصور این که شاهزاده بن سلمان یا ایران از تصمیم خود عقب نشینی کنند،  سخت است.»

این تحلیلگر نفتی در ادامه افزود: « بنابر روایت‌ها محمد بن سلمان جانشین ولعیهد عربستان شخصی است که  در پشت تحولات عمده دولت کشور جا دارد و این تغییرات گام دیگر تلاش‌های او در  تثبیت قدرت است.»

وبگاه شبکه خبری نیز  «ان‌بی‌سی» در تحلیلی پیرامون آخرین تحولات در ساختار دولت عربستان سعودی و عزل وزیر نفت این کشور نوشت: تصمیم عربستان سعودی در تغییر وزیر با نفوذ نفتش نشان از آخرین تلاش‌های  «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد عربستان در تحکیم قدرت و پیگیری رویکرد «نبرد بی‌‌رحمانه برای به دست گرفتن بازار نفت علیه رقیب دیرینه منطقه‌ایش یعنی ایران است.

بر اساس این گزارش، عربستان سعودی روز شنبه در اقدامی تعجب برانگیز «علی النعیمی» وزیر نفت این کشور را که از سال 1995 در این سمت بود و البته چهره‌ای مطرح در بین کشورهای صادر کننده نفت عضو اوپک بود را با «خالد الفلاح» رییس شرکت نفت دولتی این کشور «آرامکو» جایگزین کرد.

ان بی سی نوشت: این اقدام پیش‌بینی می‌شد زیرا النعیمی قدرتش را در آخرین جلسه اوپک که در آوریل در دوحه قطر برگزار شد از دست داده بود به ویژه هنگامی که اعضای اوپک برای حمایت از بهای نفت در سطح جهانی تصمیم به عدم حفظ سقف تولید خود در وضعیت کنونی گرفتند. این درحالی بود که عربستان سعودی رهبر واقعی اوپک، پیشتر اعلام کرده بود موافق توافقی برحفظ سقف تولید نفت در برهه کنونی است.

 برخی دیگر از تحلیلگران البته عنوان داشتند این جابجایی تنها راهبرد نفتی ریاض برای نگهداری سهمش از بازار نفت و فشار بر کشورهای غیر اوپک در کاستن از تولید نفتشان نیست بلکه واقعیت این جریان توازن قوا در داخل خانواده سلطنتی سعودی و افزایش تنش این کشور با ایران است.

 

«هلیما کرافت » رییس موسسه کانادایی «کپیتال مارکتز» در این باره معتقد است که عزل النعیمی به خاطر تحیکم قدرت بن سلمان است.

وی در این زمینه گفت: «در حالی که خالد الفلاح  وزیر نفت جدید عربستان شخصی فن سالار است ،در عین حال استقلال قدرت نسبت به اسلافش ندارد. همچنین بن سلمان بر خاتمه دادن به وابستگی کشورش بر هیدروکربن‌ها از طریق تغییرات گسترده و حفظ بازار نفت علیه ایران تا افزایش بهای آن تمرکز دارد.»

کرافت افزود: «عربستان به شدت در پی افزایش فشار بر ایران، رقیب دیرینه‌اش است که قصد دارد با افزایش تولید صنایع نفتی‌ا‌ش را بعد از سال‌ها تحریم احیا نماید . علاوه بر این ، محمد بن سلمان به شدت در پی به راه انداختن جنگ بی‌رحمانه برای دسترسی به بازار در برابر رقیب منطقه‌ایش ایران است که سعی دارد جایگاه کلیدی‌اش در هند و چین را به دوره قبل تحریم‌ها برساند.»

کرافت در خاتمه افزود: «به نظر می‌رسد سیاست‌نفتی محمد بن سلمان بر پایه پیشبرد سیاست خارجی تحریک آمیز برای عقب راندن نفوذ ایرانی‌ها است. وی نه تنها خواهان میدان دادن به ایران احیا شده بعد از رفع تحریم‌ها ، بلکه خواهان ذره‌ای عقب نشینی از بازارهای نفتی نیست.»

 

منبع: خبرگزاری فارس

نظرات
آخرین اخبار