کد خبر: 1795
تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1395 - 12:11
ادعای ویکی لیکس:
پایگاه افشاگر ویکی لیکس رئیس جمهور موقت برزیل را «خبرچین سفارت آمریکا» معرفی کرد.

فراتاب-سرویس بین الملل:پایگاه افشاگر ویکی لیکس رئیس جمهور موقت برزیل را «خبرچین سفارت آمریکا» معرفی کرد.

این پایگاه روز جمعه اعلام کرد میشل تمر اطلاعات سیاسی برزیل و سایر کشورهای آمریکای جنوبی را به دیپلمات‎های آمریکایی منتقل می‎کرده است.

بر اساس اسنادی که در این پایگاه اطلاع رسانی جنجالی منتشر شده است، تمر دوبار در سال 2006 با «کریستوفر مک مولن» کنسول آمریکا در«سائو پائولو» و یک مقام دیگر کنسولگری آمریکا در این شهر درباره اوضاع سیاسی کشور در آستانه انتخابات عمومی آن زمان مکالمه تلفنی داشته است.

تمر در آن زمان نماینده پارلمان برزیل بود و اوضاع سیاسی برزیل را در آستانه برگزاری انتخابات عمومی که «لولا داسیلوا» متعاقب آن رئیس جمهور برزیل شد، در اختیار مقامات آمریکایی قرار می داد.

بر اساس مکاتبات به‎ دست آمده از کنسول گری آمریکا در برزیل که در ژانویه 2006  ثبت شده است، تمر «از دیدگاه محدود لولا و توجه بیش از حد وی به اجرای برنامه گسترده تامین اجتماعی که کمکی به رشد و توسعه اقتصاد نمی کند»، انتقاد کرده است.

در بخشی از مکاتباتی که در ژوئن سال 2006 به دست ویکی لیکس رسیده بود، آمده است «لولا به هیچ یک از وزیران کابینه اختیار و قدرت نمی دهد.» تمر روز پنجشنبه و در پی موافقت سنای برزیل برای استیضاح «دیلما روسف»، رئیس جمهور برزیل به عنوان جانشین وی معرفی گردید. سنای برزیل با 55 رای موافق در برابر 22 رای مخالف به استیضاح روسف رای داد.


روسف به تلاش برای پنهان کردن کسری بودجه رو به افزایش دولت در زمان مبارزات انتخاباتی متهم شده است. نخستین رئیس جمهور زن برزیل همچنین متهم است که از رسیدگی قضایی به پرونده بخشودگی مالیاتی فیفا در سال ٢٠١۴ میلادی جلوگیری کرده است.

روسف باید طی 180 روز آینده در دادگاه حضور یابد و پس از آن سنا درباره سرنوشت کاری وی پس از برگزاری دادگاه تصمیم گیری خواهد کرد. در صورتیکه سنای برزیل رای به بر کناری وی بدهد تمر تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور که سال 2018 خواهد بود، رئیس جمهور باقی خواهد ماند. روسف اتهامات منتسب به خود را بی‌اساس می‌داند و مخالفان را به تلاش برای «کودتا» و سرنگون کردن خود از قدرت متهم می‌کند.

 منبع:پرس تی وی

 

نظرات
آخرین اخبار