کد خبر: 162
تاریخ انتشار: 17 بهمن 1394 - 15:29
شرمین کرمی
آمریکا حامی سقوط بشار اسد بود اما نه خواهان مداخله نظامی بدون مجوز بین‌المللی و نه خواهان تسلیح بدون کوچک‌ترین بی‌احتیاطی مخالفان دولت سوریه

فراتاب: موج انقلاب‌های مردمی که از اواخر سال 2010 از کشور تونس آغاز شد به سرعت به سراسر جهان عرب گسترش یافت. اعتراضات گسترده مردمی از تونس به مصر و از آن‌جا به لیبی، یمن و بحرین امتداد یافت وحکومت های دیکتاتوری نظامی یا پادشاهی‌های استبدادی عربی را باخطر بی‌ثباتی و زوال رودرو ساخت. این موج انقلابی برای ایالات متحده از اساس یک تهدید غیرمنتظره محسوب می‌گردید حاکمانی که دوستان ومتحدان نزدیک آمریکا محسوب می‌شدند ‌سقوط کرده یا بنیان حکومت‌شان سست گردیده بود. به‌عبارتی شرکای راهبردی نظم امنیتی که آمریکا معمار آن بود ساقط گشته یا در مسیر سقوط دست وپا می زدند. سوریه نیز از جمله کشورهایی بود که دچار بحران داخلی شد. با گذشت چند ساله از بحران سوریه هم‌اکنون شاهد شکل‌گیری صف‌آرایی کشورهای غربی در برابر سوریه و ایران به‌عنواننمایندگان شرق هستیم. از یک سو، بلوک غرب خواهان پایان حکومت بشار اسد است و از سوی دیگر، بلوک شرق خواهان حفظ حکومت اسد و واگذاری آینده‌ی این کشور به رای مردم می‌باشد.

در این میان مواضع آمریکا نسبت به طولانی شدن بحران سوریه بسیار قابل توجه است. این‌که چرا آمریکا نیروهای نظامی خود را مستقیماً در سوریه درگیر نکرد؟ چرا برنامه و استراتژی مشخصی را برای نوع تقابل با داعش اتخاذ ننموده است؟ در واقع، در برهه‌ایی طولانی شدن بحران سوریه که زمانی برای آمریکا مطلوب می‌نمود؛ اما با قدرت گرفتن گروه های تروریستی هم‌چون داعش یا جبهة النصره و تضعیف گروه‌های میانه رو مانند ارتش آزاد وتقویت هرچه بیشتر نقش گروه های سلفی واسلام گرایی مانند جبهه اسلامی واحرارلشام به یک تهدید بدل شد از طرف دیگر ناآرامی های سوریه به عراق و لبنان نیز بسط یافت و میان متحدان آمریکا و بازیگران کلیدی بحران سوریه یعنی عربستان –ترکیه وقطر چنان شکافی پدید آمد که شیرازه ائتلاف ضد‌سوری از هم پاشیده شد. درعوض آمریکا کوشید با برخی کوشش های دیپلماتیک از طریق گفتگوهای ژنو میان دولت و مخالفان دولت سوریه راه‌حلی برای خروج از بن بست سیاسی در این کشور بیابد؛ راه‌حلی که به سرعت با شکست مواجه شد.

در مجموع، اهداف آمریکا درطول بحران سوریه به صورتی مداوم درحال تغییر بوده است و دارای ثبات خاصی نبوده است؛ آمریکا حامی سقوط بشار اسد بود اما نه خواهان مداخله نظامی بدون مجوز بین‌المللی و نه خواهان تسلیح بدون کوچک‌ترین بی‌احتیاطی مخالفان دولت سوریه.  اوباما نه قصد داشت رهبری کشورهای دشمن نظام سوریه را در دست بگیرد وقدرت آنان را یک کاسه ومنسجم کند نه آنکه یارای آن را داشت تا میان آنان تشریک مساعی لازم را پدید آورد. به عبارت دیگر، راهبرد خاورمیانه ای اوباما با مشکلات اساسی مواجه شده است چرا که از انفعال و مماشات این کشور  و بعضا ارسال کمک آن‌ها برای داعش، نیات این کشور را برای مقابله با این گروه تروریستی با سؤالات جدی روبرو ساخته است. از طرف دیگر رسیدن بحران سوریه به نقطه‌ای که در آن هم پیمانان اروپایی ایالات متحده را با سیل مهاجران روبرو ساخت از یک سو و انفعال و ناکارآمد بودن ائتلاف به رهبری ایالات متحده برای مقابله با گسترش داعش از سوی دیگر موجب گردید تا فضای مناسبی برای نقش آفرینی روسیه فراهم گردد.

حضور روسیه در بحران سوریه به عنوان یک قدرت بین‌المللی باعث شد بیش از پیش قدرت هژمونیک ایالات متحده به چالش کشیده شود و ناکارآمدی سیاست‌های ایالات متحده را در این بحران نشان داد. آمریکایی‌ها تصور نمی‌کردند به این شدت روسیه در مقابل آنان واکنش نشان دهد .سوریه برای روسیه یک موضوع بسیار حیثیتی است و در واقع بحران سوریه نقطه‌ای است که می‌تواند روسیه را تبدیل به قدرتی جهانی نماید. با این وجود دلالیل چندی باعث تردید ایالات متحده ومتحدانش در مورد حمله به سوریه ودخالت در بحران این کشور مطرح است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 1- اینکه جنگ در سوریه ممکن است به یک هرج ومرج فرقه‌ای تمام عیار برای بی‌ثبات کردن کل منطقه منجر شود.

 2- حامیان دولت بشار اسد یعنی روسیه و ایران قدرت‌مند ومنسجم عمل خواهند کرد؛ به طوری که روسیه ممکن است در برابر حملات ایالات متحده از هیچ کاری دریغ نکند وآمریکا نمی‌دانست واکنش ایران درصورت حمله واشنگتن به سوریه چیست وممکن بود حرف وعمل ایران از طریق سوریه حادث شود.

3- اینکه خستگی مردم آمریکا واروپا از بیش از یک دهه جنگ ودرگیری در افغانستان وعراق وتلفات وخسارت ناشی از آن وعدم دستیابی کشورهای شرکت کننده درآن جنگ به اهداف مورد نظر خود وفشار افکارعمومی هم مهم بود تقریبا کمتر دولتی به سادگی حاضر بود در این جنگ با آمریکا همراهی کند.

 منبع سایت الوقت

نظرات
آخرین اخبار