کد خبر: 1286
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1395 - 15:15
پابلو نرودا
بازماندگان پابلو نرودا، شاعر شیلیایی و برنده جایزه ادبی نوبل روز سه‌شنبه بار دیگر او را در "ایلانگرا"، واقع در مرکز شیلی به خاک سپردند. نبش قبر پابلو نرودا در سال ۲۰۱۳ برای کشف علت اصلی مرگ او انجام شده بود.

فراتاب ـ بازماندگان پابلو نرودا، شاعر شیلیایی و برنده جایزه ادبی نوبل روز سه‌شنبه بار دیگر او را در "ایلانگرا"، واقع در مرکز شیلی به خاک سپردند. نبش قبر پابلو نرودا در سال ۲۰۱۳ برای کشف علت اصلی مرگ او انجام شده بود.

 
بیش از چهار دهه پس از مرگ پابلو نرودا، نحوه این مرگ او هنوز در شیلی بحث‌برانگیز است. گواهی مرگ رسمی پابلو نرودا که از سوی دولت نظامی در شیلی صادر شده، نشان می‌دهد که این شاعر چند روز پس از کودتای سال ۱۹۷۳ در این کشور به دلیل سرطان پروستات درگذشته است. اما "مانوئل آرایا" که در آن دوره راننده شخصی نرودا بوده، بعدها اعلام کرد که مرگ او در اثر تزریق یک ماده به او بوده است. به گفته "آرایا" این تزریق یک روز پیش از سفر نرودا به مکزیک صورت گرفته است.
 
پابلو نرودا که از مخالفان دولت پینوشه و از طرفداران سالوادور آلنده، رئیس جمهور پیشین شیلی بوده، قصد داشت با رفتن به مکزیک از همان‌جا مبارزات علیه ژنرال پینوشه را رهبری و هدایت کند. 
 
نبش قبر این شاعر مطرح ادبیات اسپانیایی- امریکائی در سال ۲۰۱۳ و پس از پیگیری‌های قضائی فراوان از سوی بازماندگان وی و حزب کمونیست شیلی صورت گرفت. نرودا در ایلانگرا، واقع در ۱۲۰ کیلومتری غرب پایتخت شیلی به خاک سپرده شده بود. جایی که مدتی پیش از مرگ نیز در همان‌جا می‌زیسته است.
 
 
 
منبع: فرارو
 
نظرات
آخرین اخبار