تولید مثانه مصنوعی در دانشگاه علوم پزشکی تهران | فراتاب
کد خبر: 10426
تاریخ انتشار: 1 مهر 1398 - 11:30
تحقیقات پزشکی:
رئیس مرکز تحقیقات اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران به تولید مثانه مصنوعی اشاره کرد و گفت: با سعی و تلاش محققان این مرکز تولید کاندوئیت مثانه یا همان مثانه مصنوعی وارد مرحله حیوانی شده است.

فراتاب_فراسلامت: دکتر محمدکاظم آقامیری، رئیس مرکز تحقیقات اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران به تولید مثانه مصنوعی اشاره کرد و گفت: این محصول با استفاده از موادی مانند سیلیکون تولید شده تا حالب (پیوستگاه میزنای و مثانه) فرد بیمار به کاندوئیت مثانه متصل شود.

وی اظهار داشت: این کار تحقیقاتی از حدود چهار سال و نیم پیش آغاز شده و چند روزی است که موفق به ثبت اختراع آن شده و پس از عبور این مراحل وارد فاز حیوانی این طرح پژوهشی شدیم و پس از گذر از مرحله حیوانی وارد کارآزمایی بالینی خواهیم شد.

آقامیری افزود: در زمان حاضر وقتی مجبور به برداشت مثانه از بدن بیمار می‌شویم، از روده‌ها فرد بیمار، کانودئیت یا مثانه ساخته می‌شود که با تولید این محصول دیگر نیازی به این استفاده از روده برای ساخت مثانه نیست.

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری درباره عوارض روش فعلی که در آن از روده برای ساخت مثانه استفاده می‌شود، توضیح داد: وقتی از روده برای مثانه استفاده می شود، بیمار به عوارضی مانند فیستول روده، ماندگاری بیمار در بیمارستان و نخوردن غذا دچار می‌شود.

وی کاهش زمان عمل و بستری شدن بیمار را از جمله مزیت‌های مثانه مصنوعی اعلام کرد و گفت: در صورتی که این اختراع به نتیجه نهایی که همان تولید مثانه مصنوعی است، برسد، این محصول کاربرد وسیعی جهانی پیدا خواهد کرد.

رئیس مرکز تحقیقات اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این سوال که این محصول فقط برای بیماران سرطان مثانه استفاده می‌شود یا خیر؟ گفت: افراد به هر دلیلی که مثانه خود را از دست بدهند، می‌توانند از این محصول استفاده کنند.

وی بیماری مثانه را از بیماری‌های شایع در کشور اعلام کرد و گفت: سرطان مثانه جزء چهارمین سرطان شایع در ایران است و سالانه افرادی بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

نظرات
آخرین اخبار