کد خبر: 8614
تاریخ انتشار: 15 خرداد 1397 - 13:10
ایستگاه فضایی بین‌المللی چین/ CSS، سال 2020 به فضا پرتاب‌شده و در ارتفاع 250 مایلی سطح زمین قرار خواهد گرفت.

فراتاب / دانش - «شی ژونگ جون»،سفیر چین در سازمان ملل ضمن اعلام این مطلب از توسعه شبانه‌روزی طرح خبر داد و گفت: ایستگاه فضایی بین‌المللی چین متعلق به همه جهانیان خواهد بود و دانشمندان از سراسر جهان می‌توانند از 2022 وارد آن شده و تحقیقات فضایی خود را انجام دهند.{لینک}

قرار است این ایستگاه فضایی بیش از یک دهه فعالیت داشته باشد و مشابه ایستگاه فضایی بین‌المللی/ ISS در ارتفاع 400 کیلومتری بالای زمین قرار گیرد.

طبق تعاریف فضانوردان به مدت 180 روز می‌توانند از پشتیبانی کامل درون ایستگاه بهره‌مند شوند. این بدان معنا خواهد بود که با خصوصی شدن احتمالی ایستگاه فضایی بین‌المللی/ ISS (بر اساس اسناد منتشرشده از کاخ سفید) تا سال 2024 می‌توان روی ایستگاه فضایی چین به‌عنوان آلترناتیوی برای دانشمندان جهان حساب کرد.

«شی ژونگ جون» گفت: CSS متعلق به همه جهانیان است و همه کشورها، بدون توجه به سطح توسعه به یک اندازه می‌توانند در توسعه علوم فضایی در آن مشارکت داشته باشند و از طریق CSS به مدلی منصفانه، صادقانه در اکتشاف صلح‌آمیز و استفاده از فضا دست پیدا کنیم.

این در حالی است که سال‌ها پیش ایالات‌متحده از مشارکت چین در ایستگاه فضایی بین‌المللی خودداری کرد و امروز این ایستگاه توسط شرکایی مانند آژانس فضایی اروپا، کانادا،روسیه و ژاپن در کنار آمریکا مدیریت می‌شود.

سال 2022 ایستگاه فضایی بین‌المللی چین به‌طور کامل عملیاتی خواهد شد و فضانوردان در یک ماژولِ تعریف‌شده روی ایستگاه زندگی کرده و از دو ماژول دیگر برای انجام تجربیات و آزمایشات فضایی استفاده خواهند کرد.

از سال 1999 تا 2017 چین بیش از 15 مأموریت موفقیت فضایی را به انجام رسانده است.

واشنگتن‌پست با انتشار اسنادی در ماه فوریه ادعا کرد کاخ سفید خواهان مشارکت سایر کشورها در ایستگاه فضایی بین‌المللی/ ISS نیست و قصد دارد آن را به بخش خصوصی واگذار کند. کاخ سفید سالانه 3 میلیارد دلار بودجه برای ادامه کار ISS در نظر می‌گیرد و تاکنون بیش از 100 میلیارد دلار برای آن هزینه شده است.

خبرآنلاین

نظرات
آخرین اخبار