کد خبر: 648
تاریخ انتشار: 29 اسفند 1394 - 02:52
لحن پرخاشگرانه اردوغان در واکنش به انتقاد اروپا
در آستانه ملاقات رهبران کشورهای اتحادیه اروپا و ترکیه برای بررسی نحوه مقابله با بحران پناهجویان در اروپا، اردوغان، با لحن پرخاشگرانه ای در واکنش به انتقاد اروپا از برخورد وی با مخالفان داخلی، سرکوب کردها و آزادی رسانه ها اروپائیان را مورد انتقاد قرار داده

فراتاب، لحن پرخاشگرانه اردوغان در واکنش به انتقاد اروپا از برخورد وی با مخالفان داخلی، سرکوب کردها و آزادی رسانه ها است . پیش از این شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در گزارشی ترکیه را کشوری "رو به انزوا" خوانده که وضعیت آن در زمینه حقوق بشر "وخیم" است. شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در این گزارش تاکید کرده بود که ترکیه در وضعیت دشواری به سر می‌برد، در پرونده سوریه شکست خورده و در درگیری خونینی با کردها گرفتار است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در مراسم صدویکمین سالروز نبرد گالیپولی در شهر چاناک‌قلعه گفت: دلیلی وجود ندارد که بمبی که در آ‌نکارا منفجر شد در بروکسل و یا سایر شهرهای اروپایی منفجر نشود. این مارهایی که شما در آستین پرورش می‌دهید، هر زمان می‌توانند شما را هم بگزند!

اردوغان در سخنانی در روز جمعه گفت که اروپا به جای اینکه به ترکیه بگوید چه باید بکند، بهتر است به رفتار خود در قبال پناهجویان نگاه کند.
وی در سخنانی که از تلویزیون ترکیه پخش می‌شد گفت: “در زمانی که ترکیه میزبان سه میلیون مهاجر است، آنهایی که نمی‌توانند حتی به معدودی پناهجو، جایی بدهند یا در وسط اروپا، این افراد بیگناه را در شرایط خجالت آوری به حال خود رها ساخته‌اند باید اول از همه، به خودشان نگاه کنند.”
رئیس جمهوری ترکیه برخی از کشورهای اروپایی را به حمایت مستقیم یا غیرمستقیم از “تروریسم” متهم کرد. اگرچه او مشخصا از گروه خاصی نام نبرد، اما ظاهرا منظور او حزب کارگران کردستان – پ‌ک‌ک – بوده که از سه دهه پیش، به عملیات مسلحانه در ترکیه دست زده است. یک گروه انشعابی از پ‌ک‌ک مسئولیت دو انفجار انتحاری ماه گذشته در آنکارا را بر عهده گرفته است. در این انفجارها ۶۶ نفر کشته شدند.

در واکنش به این انفجارها، ارتش ترکیه عملیاتی را در مناطق کردنشین این کشور به اجرا گذاشت و گفت که هدف از آن، از میان بردن شبه‌نظامیان پ‌ک‌ک در پناهگاه‌های آنان است.

رهبران اروپایی نسبت به تلفات غیرنظامی این عملیات ابراز نگرانی کرده و از دولت ترکیه خواسته بودند عملیات نظامی را “متناسب” با وضعیت منطقه طراحی کند.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: “مبارزه ما با تروریسم ضابطه‌مند و مشروع است. تمام سازمان‌های تروریستی فعال در منطقه و در ترکیه علیه ترکیه متحد شده‌اند و دولت‌های متعددی، عمدتا در کشورهای اروپایی، هنوز نمی‌توانند موضعی اصولی علیه این گروه‌ها اتخاذ کنند.” وی گفت که اروپا با چنین برخوردی، “روی میدان مین می‌رقصد.”
اردوغان از اینکه مقامات بلژیکی اجازه دادند در خارج از محل برگزاری مذاکرات اتحادیه اروپا با ترکیه در بروکسل، چادری به حمایت از پ‌ک‌ک برپا شود ابراز ناخرسندی کرد هر چند گفت که بعدا، پرچم و پلاکاردهای این گروه از محل برداشته شد.

نظرات
آخرین اخبار