کد خبر: 471
تاریخ انتشار: 15 اسفند 1394 - 09:02
در بررسی یک پناهگاه صخره‌ای در منطقه اورامان آثاری با قدمت بیش از 5000 سال شامل مجموعه‌ای غنی از سفال‌های شاخص دوره مس و سنگ همراه با ابزارهای سنگی ساخته‌شده از سنگ چخماق کشف شده اند.

فراتاب: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کردستان از کشف سفال‌های اواخر دوره مس و ‌سنگ توسط تیمی از باستان‌شناسان در منطقه اورامان کردستان خبر داد.

سیدمحسن علوی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تیمی از باستان‌شناسان در بررسی یک پناهگاه صخره‌ای در ارتفاعات مشرف‌ به رودخانه سیروان در نزدیکی روستای ناو (شهرستان سروآباد)، آثاری با قدمت بیش از 5000 سال کشف کرده‌اند.

وی افزود: آثار یافت شده شامل مجموعه‌ای غنی از سفال‌های شاخص دوره مس و سنگ همراه با ابزارهای سنگی ساخته‌شده از سنگ چخماق است. سفال‌های یادشده شامل قطعاتی از سفال‌های پوک همراه با پوشش قرمزرنگ بوده و یکی از گونه‌های سفال شاخص این دوره در زاگرس است.

هم چنین طبق گفته سید مرتضی رحمتی از اعضای تیم باستان‌شناسی، دست‌ساخته‌های سنگی شامل سنگ مادر و ابزارهای تراشه‌ای  که از آن‌ها جداشده‌اند است.  در ساخت این ابزارهای ساده از سنگ چخماق که در دامنه‌های صخره‌ای اطراف رودخانه سیروان یافت می‌شود، استفاده‌شده است. وی همچنین اشاره کرد که ساخت ابزار سنگی از تیغه و ریز تیغه که تراش آن نیازمند مهارت بیشتری بوده در روستاهای دوره مس و‌سنگ رواج داشته است. اما در مکان‌هایی که به‌طور موقت توسط گله‌داران استفاده می‌شد، چنین تولیدات حرفه‌ای کمتر یافت می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی کردستان با عنوان اینکه سفال‌های مشابه، پیش از این نیز در شماری از محوطه‌های باستانی غرب کشور نظیر تپه باستانی و مشهور گودین در کنگاور گزارش ‌شده است. این نخستین بار است که در مناطق کوهستانی اورامان آثاری از این دوره که باستان‌شناسان آن را دوره مس و ‌سنگ جدید می‌گویند، یافت شده است. کشف یاد شده نشانه تداوم و گسترش استفاده از غارها و پناهگاه‌های منطقه توسط گله‌داران در نیمه دوم هزاره چهارم پیش از میلاد است.

وی ادامه داد: کشف اخیر از نتایج برنامه بررسی و کاوش باستان‌شناسی منطقه اورامان است که هم اکنون با هدایت فریدون بیگلری در حال انجام است، یادآور شد: این برنامه پژوهشی از اواخر سال گذشته آغاز شده و تاکنون منجر به کشف و کاوش تعداد قابل توجه‌ مکان باستانی شده است که اطلاعات اندک ما را از پیش از تاریخ و ادوار تاریخی منطقه افزایش داده و امکان بازسازی پیشینه سکونت انسان در منطقه را از پیش از پنجاه هزار سال قبل تا قرون اخیر فراهم آورده است. 

نظرات
آخرین اخبار