کد خبر: 2605
تاریخ انتشار: 12 تیر 1395 - 13:15
جزییات بیشتری از پرونده تروریستی استانبول منتشر گردید:
اطلاعات و شواهدی تازه نشان می‌دهند که عاملان حمله انتحاری در فرودگاه آتاتورک در صدد بودند پیش از اقدام به تیراندازی، مسافران را گروگان بگیرند اما مشکوک شدن ماموران به یکی از آنها، این نقشه را تغییر داد.

فراتاب - گروه بین الملل: روزنامه ترکی "صباح" در گزارشی می‌نویسد مهاجمانی که عامل انفجارهای فرودگاه آتاتورک بودند، در لحظات آخر طرح خود برای گروگان‌گیری از میان مسافران را تغییر دادند. در این گزارش آمده که آنها قصد گروگان‌گیری داشتند: «اما وقتی پی بردند که کت تیره و ضخیم یکی از آنها با وجود هوای گرم، سوءظن مردم و پلیس را بر انگیخته، اقدام به تیراندازی کردند.» این عامل انتحاری، برای پنهان کردن جلیقه انفجاری چنین کتی پوشیده بود.

رسانه‌های ترکیه روز پنجشنبه ۳۰ ژوئن، ارتباطات ماموران پلیس مستقر در فرودگاه در شبکه واتس‌اپ را منتشر کردند که نشان می‌دهد کت تیره فرد یادشده شک‌برانگیز بوده است. در یکی از این پیام‌ها آمده است: «کسی شبیه دزدها اینجاست. حواس‌مان به او باشد؟» مامور گیرنده پیام پاسخ داده که مراقب طرف باشند. این پیام‌ها تنها چند دقیقه پیش از نخستین انفجارها رد و بدل شده‌اند.

دولت ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد که سه عامل انتحاری شهروندان روسیه (چچن)، ازبکستان و قرقیزستان بودند؛ سه کشوری که هر یک مامن مسلمانان افراطی هستند. بسیاری از اسلامگرایان افراطی قفقاز و آسیای مرکزی به داعش پیوسته‌اند و نیروهای "دولت اسلامی" در عملیات سوریه یا عراق را همراهی می‌کنند.

دولت ترکیه گمان می‌برد که دست داعش در این حمله در کار باشد. تا کنون اما هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله به فرودگاه بین‌المللی استانبول را قبول نکرده است.

رسانه‌های ترکیه می‌گویند طراحی و هدایت این حمله را احمد شاتانوف، تروریست چچنی بر عهده داشته است. روزنامه "حریت" گزارش داد که شاتانف رهبر هسته استانبول گروه تروریستی دولت اسلامی است. مقامات سوئدی می‌گویند شاتانوف در ماه مارس ۲۰۰۸ به خاطر قاچاق سلاح، به ۱۶ ماه حبس در این کشور محکوم شده بود. او یک سلاح خودکار و دو نارنجک دستی را به صورت عیرقانونی وارد سوئد کرده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به مستنداتی دست یافته که نشان می‌دهند شاتانوف با کشتی تفریحی از آلمان به سوئد رفته است. او هنگام دستگیری از وجود سلاح‌ها اظهار بی اطلاعی کرده و گفته بود که عازم نروژ است تا دوستانش را ببیند.

بوی عجیب از خانه تروریست‌ها

جزییات دیگری نیز از مهاجمان انتحاری به دست آمده‌اند. روزنامه "حریت" می‌نویسد آنها آپارتمانی را در محله فاتح در استانبول کرایه کرده و پیشاپیش اجاره سالانه را به مبلغ ۷۵۰۰ یورو (۲۴هزار لیر ترکیه) پرداخته بودند.

یکی از همسایگان آنها گفته که ساکنان آپارتمان را هیچگاه نمی‌دیده اما صدای آنها را می‌شنیده است. او به مقامات امنیتی خبر داده که پیوسته یک بوی عجیب و غریب شیمیایی از آن خانه می‌‌آمد. پلیس ترکیه در عملیاتی ضربتی در پنجشنبه شب، ۱۳ نفر از وابستگان احتمالی داعش را دستگیر کرد. صبح جمعه اول ژوئیه اعلام شد که ۱۱ نفر دیگر نیز در همین چارچوب دستگیر شده‌اند. شبکه "خبر ترک" گزارش داده که دستگیرشدگان خارجی‌های مظنون به ارتباط با دولت اسلامی هستند و بامداد جمعه در منطقه اروپایی استانبول بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری آلمان می‌نویسد سخنگوی پلیس ترکیه حاضر به تایید گزارش شبکه "خبر ترک" نشد. در این میان، روسیه و ترکیه مبادله اطلاعاتی و همکاری برای مقابله با تروریسم را از سر گرفته‌اند. وزیران خارجه دو کشور در ملاقات روز جمعه در سوچی در جنوب روسیه، از توافق در این زمینه خبر دادند. همکاری‌های امنیتی و دفاعی مسکو و آنکارا پس از سرنگونی سوخوی روسیه در ماه نوامبر در مرز ترکیه و سوریه و تیرگی مناسبات دو کشور به حالت تعلیق در آمده بود. حمله به فرودگاه آتاتورک استانبول تنها دو روز پس از عذرخواهی اردوغان از پوتین و رفع تحریم‌های روسیه علیه ترکیه انجام گرفت.

نظرات
آخرین اخبار