کد خبر: 2556
تاریخ انتشار: 10 تیر 1395 - 03:20
در پی مذاکرات پترومینا با شرکت ملی نفت
یک مقام اندونزیایی روز چهارشنبه احتمال داد شرکت نفت و گاز دولتی 'پترومینا'ی این کشور به زودی به چهار بلوک نفت و گاز در ایران دست یابد.

فراتاب-سرویس اقتصادی: به گزارش فراتاب و به نقل از ایرنا 'دوی سوئتجیپتو' مدیر عامل 'پرتامینا' گفت که که این چهار بلوک هنوز قطعی نیست، اما دو بلوک نفت و گاز در خشکی و دو میدان نفت و گاز دریایی در ایران مدنظر است.
'ویراتماجا پوجا' مدیرکل بخش نفت و گاز وزارت انرژی و منابع معدنی اندونزی روز دوشنبه گفته بود شرکت ملی نفت دولتی 'پرتامینا' این کشور ماه آینده میلادی قراردادی برای خرید سهم یک بلوک نفت و گاز ایران امضا می کند.
وی گفته بود: این شرکت در حال حاضر بدنبال انجام مرحله نهایی خرید و دریافت سهم یک بلوک نفت وگاز در ایران است و امیدواریم این تفاهم نامه اواسط ژوئیه آینده امضا شود.'ویراتماجا پوجا' مدیرکل بخش نفت و گاز وزارت انرژی و منابع معدنی اندونزی روز دوشنبه گفته بود شرکت ملی نفت دولتی 'پرتامینا' این کشور ماه آینده میلادی قراردادی برای خرید سهم یک بلوک نفت و گاز ایران امضا می کند.
اما به نوشته روز چهارشنبه تارنمای اندونزیایی 'کمپاس'، 'دوی سوئتجیپتو' مدیر عامل 'پرتامینا' گفت که این تفاهم نامه با ایران پس از عید فطر امضا می شود.
این مقام اندونزیایی، گفت که میزان ذخایر نفت و گاز در بلوک چهارم بسیار زیاد است، با این حال توضیح بیشتری در مورد این توافقنامه نداد.
وی در پاسخ به سئوال 'کمپاس' در مورد نام بردن بلوک های نفت و گاز، نامی از آنها نبرد.
تارنمای 'کاتادیتا' اندونزی پیش از این اعلام کرده بود که این قرارداد در پیگیری نشست فوریه گذشته وزارت انرژی و منابع معدنی این کشور با جمهوری اسلامی ایران در 'بوگور' در غرب جاوا امضا می شود.
مقام های بلندپایه وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران و وزارت انرژی و منابع معدنی اندونزی اسفند ماه سال گذشته پس از برگزاری نخستین نشست کمیته مشترک دو کشور در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی و بررسی توسعه روابط فیمابین در این حوزه ها، به منظور توسعه همکاری های دوجانبه در دوران پساتحریم، یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.
'سودیرمان سعید' وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی خرداد ماه گذشته با سفر به تهران با 'بیژن زنگنه' وزیر نفت کشورمان دیدار و مذاکره کرد و در این سفر 'ویاندا پوسپونگورو' معاون شرکت دولتی نفت اندونزی (پرتامینا) قرارداد فروش 80 هزار تن گاز مایع ایران به اندونزی را که سال آینده به صدها هزار تن می رسد با توجه به نیاز این کشور جنوب شرق آسیا به 'ال.پی.جی' امضا کرد.
اندونزی در حال حاضر حدود 817 هزار بشکه نفت در روز تولید می کند و نیازمند واردات همین میزان نفت است.
براساس پیش بینی ها، تولید نفت اندونزی به کاهش خود طی پنجسال آینده ادامه خواهد داد . تولید نفت این کشور در سال 2010 میلادی حدود 942 هزار بشکه در روز بود. پیش بینی تولید برای سال جاری 835 هزار بشکه بوده که تا سال 2020 میلادی تنها به 550 هزار بشکه می رسد.

 

نظرات
آخرین اخبار