کد خبر: 2541
تاریخ انتشار: 9 تیر 1395 - 14:00
نماینده ویژه وزیر نفت:
یک مقام مسئول وزارت نفت گفت: ایران و ترکمنستان برنامه تهاتر 30میلیارد دلار گاز با کالا و خدمات فنی و مهندسی را پیش بینی کرده اند و توافقنامه میان دو کشور برای صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی به ارزش دو میلیارد و ٥٠٠ میلیون دلار نهایی شده است.

 فراتاب - گروه اقتصادی: ایران دارای بزرگترین مخازن  و منابع گاز طبیعی جهان می باشد اما این موضوع مانع از آن نمی شود که  روند تجارت این ماده خام  باسایر دارندگان این منبع پاک انرژی  متوقف  گردد. در این راستا ایران یکی از مشتریان گاز ترکمنستان به شمار می آید و گرمایش بخشی از مشترکین شمال شرق کشور از گاز تولیدی منابع ترکمنستان تامین می گردد.

در همین راستا به گزارش فراتاب و به نقل ازایرنا، براساس مذاکرات انجام شده میان مقام های تهران و عشق آباد ، قرار است که ایران بخشی از پول گاز وارداتی از ترکمنستان  را با کالا و خدمات تهاتر کند.

اجرایی شدن طرح تهاتر گاز با کالا میان ایران و ترکمنستان، بازار فعالیت گسترده ای در این کشور برای بخش خصوصی ایران فراهم خواهد ساخت.
توافق برای تهاتر بهای گاز صادراتی ترکمنستان به ایران در مقابل صدور کالا و خدمات به این کشور، در جریان دیدار رییسان جمهوری دو کشور بدست آمد.
وزارت نفت به نقل از محمدتقی امانپور نماینده ویژه وزیر نفت در صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی اعلام کرد: براساس برنامه های تعریف شده، ایران در ١٠ سال آینده حدود ٣٠ میلیارد دلار گاز از ترکمنستان وارد و برابر ٣٠ میلیارد دلار کالا و خدمات فنی و مهندسی به این کشور صادر می کند.
وی یادآور شد: برنامه مزبور از جمله سیاست های دولت در زمینه همکاری با ترکمنستان به شمار می رود که درباره آن طی سفر رییس جمهوری ایران به ترکمنستان در سال ٩٣ مذاکره شد.
امانپور درباره این که چه میزان از ٣٠ میلیارد دلار تا کنون عملیاتی شده، گفت: از زمان امضای این توافقنامه در اسفندماه ٩٣ تا کنون، دو میلیارد و ٥٠٠ میلیون دلار از پروژه ها، مذاکره نهایی شده و یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار انواع قرارداد بسته شده است.
نماینده ویژه وزیر نفت: ایران در ١٠ سال آینده حدود ٣٠ میلیارد دلار گاز از ترکمنستان وارد و برابر ٣٠ میلیارد دلار کالا و خدمات فنی و مهندسی به این کشور صادر می کند.
به گفته مشاور وزیر نفت، وزارت نفت تا کنون ٦٠٠ میلیون دلار برای صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی به شرکت های ایرانی پرداخت کرده است.
نماینده ویژه وزیر نفت در صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی در این باره که چند شرکت ایرانی اکنون در ترکمنستان فعالیت دارند، افزود: بیش از ١٥٠ شرکت ایرانی در ترکمنستان پروژه های فنی اجرا می کنند، یا در مرحله ارزیابی و بررسی طرح قرار دارند.
به گزارش ایرنا، ایران سابقه حدود 20 ساله در صادرات خدمات فنی ومهندسی به 60 کشور جهان دارد و علاوه بر خاورمیانه، آسیای میانه، آفریقا و آمریکای لاتین را نیز تحت پوشش قرار داده و بالاترین میزان ارزش صادراتی این بخش دستیابی به 4.1 میلیارد دلار بود که در سال 90 تحقق یافت .
نظرات
آخرین اخبار