کد خبر: 1683
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 13:01
پس از ده ماه اسارت
سه ژورنالیست اسپانیایی پس از ۱۰ ماه اسارت در سوریه آزاد شدند. این سه ۱۰ ماه پیش در شمال شهر حلب ربوده شده بودند. ارتش سوریه نیز روز یکشنبه برای آزادسازی روستای "خان طومان" به نیروهای گروه اسلام‌گرای "جیش الفتح" حمله کرد.

فراتاب ـ سرویس بین الملل: آنتونیو پامپلیگا، خوزه مانوئل لوپز و آنجل ساستره سه ژورنالیست اسپانیایی پس از آزادی به ترکیه منتقل شده و سپس به اسپانیا پرواز کردند. یک سخنگوی دولت اسپانیا اعلام کرد که آنها روز یکشنبه (۱۹ اردیبهشت / ۸ مه) به سلامت به اسپانیا رسیده‌اند.

این سه که یکی از آنها عکاس بود، به طور آزاد برای رسانه‌های مختلف اسپانیا و سوریه فعالیت می‌کردند. آنها در دهم ژوئیه سال گذشته میلادی (۲۰۱۵) از مرز ترکیه به شمال سوریه سفر کرده و آخرین بار در شرق حلب دیده شده بودند. به گزارش گزارشگران بدون مرز سوریه خطرناک‌ترین کشور برای ژورنالیست‌هاست. در سال ۲۰۱۱ در آغاز جنگ داخلی در سوریه ده‌ها خبرنگار در این کشور کشته شدند. در سال ۲۰۱۴ تروریست‌های "دولت اسلامی" سر یک خبرنگار آمریکایی به نام جیمز فولی را بریدند؛ خبرنگاری که در سال ۲۰۱۲ دستگیر کرده بودند.

کوشش ارتش سوریه برای بازپس گیری روستای خان طومان

پس از حمله شورشیان اسلام گرا به حلب، ارتش سوریه روز یکشنبه (۱۹ اردیبهشت / ۸ مه) حمله متقابلی را به این نیروها آغاز کرد. این حمله برای آزادسازی روستای "خان طومان" بود. نیروهای گروه اسلام‌گرای "جیش الفتح" که از مخالفان مسلح دولت سوریه تشکیل شده، روز پنج‌شنبه (۱۶ اردیبهشت / ۵ مه) این روستا را تصرف کرده بودند.

یکی از گروه‌های مخالف دولت سوریه که در گروه اسلام‌گرای "جیش الفتح" فعالیت می‌کند و در حمله به روستای "خان طومان" شرکت کرده بود، جبهه اسلام‌گرای افراطی نصره است که با شبکه تروریستی القاعده هم‌پیمان است. روز یکشنبه (۱۹ اردیبهشت / ۸ مه) یکی از نمایندگان گروه اسلام‌گرای "جیش الفتح" خبر داد که شورشیان عقب‌نشینی کرده و خود را به سمت جنوب در نزدیکی منطقه زیر نفوذ نیروهای حزب‌الله و ایران رسانده‌اند.

ترکیه نیز اعلام کرده که در پی شلیک موشک از این کشور به مواضع جریان تروریستی "دولت اسلامی" در سوریه ۵۵ نفر از اعضای این سازمان تروریستی کشته شده‌اند. گفته می‌شود این تروریست‌ها در شمال حلب مستقر بوده‌اند. حلب و حومه آن اکنون مرکز سخت‌ترین درگیری‌ها طی پنج ‌سال جنگ در سوریه است. آتش‌بس منطقه‌ای در حلب به تازگی تمدید شده، اما نیروهای مختلف در حال جمع‌آوری قوا هستند تا بار دیگر جنگ را از سر گیرند.

جبهه اسلام‌گرای افراطی نصره که با شبکه تروریستی القاعده هم‌پیمان است و جریان تروریستی "دولت اسلامی" در مذاکرات صلح سوریه شرکت نکرده‌اند و خود را ملزم به رعایت مفاد آن نمی‌دانند. به گفته مقامات دولتی ترکیه در آنکارا در پی شلیک موشک به شهر مرزی این کشور، "کیلیس" ۲۰ نفر کشته شده‌اند.

 

منبع: دویچه وله

نظرات
آخرین اخبار