کد خبر: 1296
تاریخ انتشار: 10 اردیبهشت 1395 - 17:15
نماينده سازمان ملل درسوريه :
استفان دميستورا نماينده ويژه سازمان ملل در سوريه در مصاحبه اختصاصي با شبكه روسي 'راشاتودي' گفت :تنها راه حل درگيري ها در سوريه، گذار سياسي است و در باره سوريه 'طرح جايگزيني' وجود ندارد.

به گزارش فراتاب،راشاتودي امروز (جمعه ) با انتشار اين خبر افزود كه دميستورا همچنين از دوطرف روسيه و آمريكا خواست از روند صلح در سوريه صيانت كنند.
دميستورا درمورد برگزاري مذاكرات صلح سوريه در ژنو درهفته گذشته، آن را هرچند اقدامي اندك خواند اما افزود كه اين امر موجب شد تا روسيه و آمريكا در سطح بالايي در خصوص وضعيت سوريه گفت و گو كنند .
وي با اشاره به 'ترك مخاصمه' اي كه در سوريه برقرار شده بود ٬ با تمجيد از تلاش هاي صورت گرفته براي اين آتش بس گفت : 'حداقل به مدت 60 روز تلفات (درسوريه) به صفر رسيد.'
دميستورا اضافه كرد : 'هيچ طرح جايگزين واقعي براي بحران (سوريه) وجود ندارد و تنها راه حل درگيري سوريه، 'گذار سياسي' مبتني بر مذاكرات ژنو و قطعنامه 2254 موسوم به 'طرح صلح سوريه' و روند سياسي است.
دميستورا در ادامه تاكيد كرد: هيچ راه حل نظامي براي اين مناقشه وجود ندارد.
به گزارش ايرنا؛ دميستورا درحالي هرگونه طرح جايگزيني درمورد سوريه را در مصاحبه با راشاتودي رد كرد كه در تاريخ سوم ارديبهشت ماه ، 'باب كروكر' (Bob Corker) رئيس كميته روابط خارجي سناي آمريكا ٬ بدنبال خروج مخالفان سوريه از مذاكرات صلح ژنو و نقض آتش بس، گفته بود كه اكنون زمان آن فرا رسيده است تا جان كري 'طرح جايگزين' را در مورد سوريه مد نظر قرار دهد.
رئيس كميته روابط خارجي سناي آمريكا جمعه گذشته در بيانيه اي دراين خصوص نوشت: 'اكنون كه امكان ترك مخاصمه در سوريه به واقع از بين رفته، به نظر مي رسد زمان آن فرا رسيده تا جان كري ، 'طرح جايگزين' را مورد ملاحظه قرار دهد و ما خواهان پيگيري هرچه سريعتر آن از سوي وي هستم.'
دوشنبه هفته گذشته و در جريان گفت و گوهاي صلح سوريه در ژنو سوئيس ٬ برخي از گروه هاي مخالف دولت دمشق ٬ محل مذاكرات را با ادعاي نقض جدي آتش بس، ترك كردند.
'بشار جعفري' مذاكره كننده ارشد دولت سوريه كه خود در اين مذاكرات حضور داشت ٬ روز اول ارديبهشت ماه درمصاحبه با شبكه تلويزيوني يورونيوز گفته بود كه سوريه قرباني 'تروريسم اروپايي' است.

نظرات
آخرین اخبار