کد خبر: 12444
تاریخ انتشار: 12 تیر 1403 - 15:53
سوریه یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان با میراث فرهنگی و غنی است. این کشور از ریشه‌های باستانی تا بی‌ثباتی سیاسی اخیر و جنگ داخلی، دارای تاریخی پیچیده و پر فراز و نشیبی است.

فراتاب: در طول جنگ جهانی اول، دیپلمات‌های فرانسوی و بریتانیایی مخفیانه توافق کردند که امپراتوری عثمانی را به عنوان بخشی از توافقنامه سایکس- پیکو در سال 1916 تقسیم کنند. نیروهای بریتانیایی دمشق و حلب را در سال 1918 تصرف کردند و فرانسوی‌ها کنترل سوریه و لبنان امروزی را در سال 1920 به دست گرفتند و به این ترتیب به حدود 400 سال حکومت عثمانی‌ها در منطقه پایان دادند. در طول جنگ جهانی دوم، نیروهای بریتانیایی و فرانسوی سوریه را اشغال کردند، اما اندکی پس از پایان جنگ، سوریه رسماً در سال 1946 کشور مستقل شد.

سوریه پس از استقلال

سال‌های پس از استقلال، سوریه با بی‌ثباتی و کودتاهای مکرر روبرو بوده است. سوریه در سال 1958 به اتفاق مصر به جمهوری متحده عربی پیوست، اما این اتحاد در سال 1961منشعب شد. دهه 1960 کودتاهای نظامی و شورش‌های بیشتر را به همراه داشت. در سال 1963 حزب بعث که از اواخر دهه 1960 در سراسر خاورمیانه فعال بود، با کودتای موسوم به انقلاب بعث، قدرت در سوریه را به دست گرفت. در سال 1967، در جنگی شش روزه اسرائیل بلندی‌های جولان واقع در جنوب غربی سوریه را تصرف کرد.

در سال 1970، حافظ اسد وزیر دفاع سوریه، صلاح جدید، رهبر واقعی سوریه را سرنگون کرد. او به مدت 30 سال تا زمان مرگش در سال 2000 به عنوان رئیس‌جمهور در قدرت باقی ماند. سوریه و مصر در سال 1973 وارد جنگ با اسرائیل شدند. مدت کوتاهی پس از این درگیری سوریه نیز درگیر جنگ داخلی در لبنان شد، جایی که از آن زمان تاکنون حضور نظامی خود را حفظ کرده است. در سال 1982، اخوان المسلمین شورشی را علیه دولت حافظ اسد در شهر حماه سازماندهی کرد و حافظ اسد با دستگیری، شکنجه و اعدام شورشیان به این شورش پاسخ داد.

زمانی که حافظ اسد در سال 2000 درگذشت، پسرش بشار اسد در سن 34 سالگی رئیس جمهور شد. پس از به قدرت رسیدن بشار اسد، قانون اساسی برای کاهش حداقل سن رئیس جمهور از 40 به 34 سالگی اصلاح شد. پس از آغاز دوران ریاست جمهوری، بشار اسد 600 زندانی سیاسی را آزاد کرد و مردم سوریه امیدوار بودند که رهبر جدید آزادی‌های بیشتری را به آن‌ها اعطا خواهد کرد. در سال 2002، ایلات متحده آمریکا، سوریه را به دستیابی به سلاح کشتار جمعی متهم کرد و این کشور را در فهرست کشورهای موسوم به «محورت شرارت» قرار داد.

در اوایل سال 2011، گروهی از نوجوانان به دلیل نوشتن گرافیتی‌های ضد دولتی که تصور می‌شد از شورش بهار عربی الهام گرفته شده بود، دستگیر و شکنجه شدند. اعتراضات مسالمت‌آمیز پس از این حادثه در سوریه آغاز شد. اعتراضاتی که کم‌کم به کل کشور سرایت پیدا کرد و 13 سال پس از آغاز آن هنوز سوریه را در وضعیت بسیار بحرانی قرار داده و کنترل دولت این کشور بر بیش از 40 درصد خاک این کشور را از بین برده است.

نویسنده: خشایار بوربوری – دکترای علوم سیاسی و پژوهشگر حوزه مسائل سوریه

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است.

نظرات
آخرین اخبار