کد خبر: 1071
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 16:59
فرماندار ورامین با ابراز تاسف از حادثه قتل دختر افغان گفت: ما هر آنچه که در توان داریم؛ برای انجام وظایف خود در قبال این اتفاق ناگوار به کار بسته‌ایم، حتی بیش از زمانی که شاید چنین اتفاقی برای یک ایرانی رخ می‌داد.

به گزارش فراتاب، محسن خوانساری (فرماندار ورامین) در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا دربارهٔ اقدامات صورت گرفته در ارتباط با حادثه قتل دختر افغان در خیرآباد ورامین گفت: اقدامات لازم از‌‌ همان زمان وقوع جرم سریعا آغاز شد؛ ابتدا نیروی انتظامی به سرعت پیگیر قضایا شده و متهم را دستگیر کرد و در ادامه نیز دستگاه قضایی، خارج از نوبت در حال رسیدگی به پرونده است.

وی افزود: همچنین از‌‌ همان روز اول وقوع حادثه، هیاتی از استانداری و فرمانداری به دیدن خانواده مقتول رفت و از نزدیک با آن‌ها صحبت کردند و کمک‌های مادی هم در جهت حمایت از این خانواده صورت گرفت و تاکنون هم دائماً به وضعیت‌شان رسیدگی می‌شود که با مشکلی روبرو نشوند.

وی ادامه داد: البته هیات‌هایی نیز به نمایندگی از برخی سازمان‌های دیگر برای دلجویی و کمک به این خانواده به دیدن آن‌ها رفته‌اند و به دلیل درگیر بودن ۲ قومیت مختلف در این حادثه، مراقبت می‌کنند تا خدای ناکرده تحریکی از جانب هر سوی این قومیت‌ها صورت نگیرد و اتفاقات بدی رخ ندهد. به همین دلیل کنترل کردیم؛ چنین مسایلی از لحاظ امنیتی و انتظامی بوجود نیاید. این مواردی که عنوان شد؛ عمده محور کارهایی است که انجام شده و یا در حال انجام است.

فرماندار ورامین ادامه داد: این حادثه، اتفاقی است که نه فقط صرفاً برای یک تبعه افغان، که ممکن است؛ برای هر ایرانی نیز پیش بیاید. البته منظور این نیست که اتفاق، یک اتفاق طبیعی است! به هر شکل اتفاقی است که متاسفانه افتاده و ما هم در این میان کاملا مراقب هستیم تا این حادثه منجر به اختلافات قومیتی نشود و برای منتسبان طرفین مشکلی پیش نیاید.

خوانساری با اشاره به اینکه بعضی تحرکات هم شد که با مراقبت و ورود به موقع از بروز اتفاقات ناخوشایند احتمالی جلوگیری بعمل آمد، اظهار داشت: بطور مثال تلاش شد که تجمعات خاص و مراسم خاصی برگزار شود که باعث می‌شد؛ جامعه افاغنه در مقابل ایرانی‌ها تحریک بشوند، اما با صحبت و مذاکره آن‌ها را منصرف کردیم که فضای جامعه را ملتهب نکنند و بیش از حد به حاشیه‌های این حادثه دامن نزنند و به آن ابعاد سیاسی ندهند.

وی افزود: یکصدهزار تبعه افغان در ورامین داریم و قرار نیست با چنین اتفاقی حساسیت‌های بیجا و هیجانات کاذب بوجود بیاید و زندگی این افراد مختل و دچار مشکل شود. با این وجود ما هر آنچه که در توان داریم؛ برای انجام وظایف خود در قبال این اتفاق ناگوار به کار بسته‌ایم، حتی بیش از زمانی که شاید چنین اتفاقی برای یک ایرانی رخ می‌داد.

فرماندار ورامین در مورد نقل قول‌ها و روایت‌های مختلف دربارهٔ ویژگی‌های اخلاقی و انگیزه‌های احتمالا شخصی متهم و چگونگی ارتکاب جرم گفت: قاعدتا ً قاضی و بازپرس پرونده از ریز جزییات آگاه هستند و برای دستیابی به جزییات دقیق بازسازی صحنه جرم توسط ماموران ذیصلاح صورت گرفته است، اما اینکه روایت‌های مختلفی در سایت‌ها و رسانه‌ها درباره شخصیت متهم، محل وقوع جنایت و مکان ارتکاب قتل و... نقل می‌شود؛ قابل استناد و اعتنا نیست، چرا که این موارد و پرداختن به جزییات علاوه بر اینکه ما را از کلیّت حادثه دور می‌کند، نه تنها کمکی به حل پرونده نمی‌کند که به نظرم باعث انحراف تحقیقات از مسیر درست و واقعی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه اظهار نظر در مورد این حادثه را باید صرفاً به دستگاه‌های انتظامی و قضایی سپرد، افزود: جزییات این حادثه مثل تجاوز و... هنوز مشخص نیست و هرآنچه که در این باره عنوان می‌شود؛ فقط برپایه حدس و گمان‌ است و محرز شدن آن منوط به گزارش پزشکی قانونی است.

وی یادآور شد: متهم سابقه‌دار نیست و خانواده وی نیز خانواده بدنامی نیستند، اینها همگی سوالات و مواردی است که باعث مبهم شدن و پیچیدگی پرونده شده که باید بررسی‌ها و کار بصورت دقیق برای آشکار شدن همه ابعاد ماجرا و حادثه انجام بشود.

فرماندار ورامین با اشاره به اینکه به دنبال پلمپ شدن منازل مسکونی مقتول و متهم، خانواده‌های دو طرف در کنار خویشان و اقوام خود در منطقه خیرآباد اسکان یافته‌اند، گفت: باز ابراز تاسف عمیق می‌کنم از اتفاقی که افتاده، هرچند نباید می‌افتاد. با این وجود باید توجه داشت و اهمیت داد که سالهاست؛ بیش از ۱۰۰ هزار مهاجر افغان در این منطقه، با مسالمت در کنار مردم ورامین زندگی می‌کنند و از همه امکاناتی که شهروندان معمولی ایرانی در این منطقه دارند، برخوردارند؛ امکاناتی همچون امکانات اجتماعی، آموزشی، فرهنگی، رفاهی، بهداشتی و... و طی این سال‌ها هم مشکل خاصی بین سکنه ایرانی و افغان‌ها دیده نشده است و من امیدوارم که این هم‌نشینی و مجاورت و زندگی مسالمت‌آمیز با چنین اتفاقی آسیب نبیند.

منبع:ايلنا

نظرات
آخرین اخبار