کوچ تدریجی سرکردگان مصری القاعده به سوریه | فراتاب
کد خبر: 3430
تاریخ انتشار: 12 مرداد 1395 - 13:55
گروهی کوچک با ماموریتی بزرگتر وخطرناک تر
تعدادی از سرکردگان القاعده از مناطق مختلف جهان بتدریج وارد خاک سوریه شده اند که بیشتر آنها مصری هستند واین گروه کوچک ، ماموریتی بزرگتر وخطرناک تر دارند.

به گزارش فراتاب روزنامه لبنانی السفیر با بیان اینکه « سرکردگان القاعده بتدریج به سوریه کوچ کرده اند»، نوشت که مبالغه آمیز نیست اگر گفته شود توطئه ای درکار است تا سوریه به « پایتخت تکفیری های جهان» و به یک « آشپزخانه جنگی و اندیشه ای سری با طعم مصری» تبدیل شود که هدایت آن برعهده «سرکردگان اصلی سلفی جهان» است.

به گزارش السفیر، پشت سر اسامی گروه های مسلح تروریستی و تکفیری و حوادث خونین روزانه در سوریه، تعدادی اندک از عناصر اصلی سرگرم برنامه ریزی و کارهستند و فرماندهی میدان های جنگ را به سرکردگان نظامی این گروه ها سپرده اند.

این گروه کوچک ، ماموریتی بزرگتر وخطرناک تر دارند و آن فراهم کردن شرایط لازم برای ادامه بحران در سوریه برای مدت زمانی طولانی تر است.
این گروهک باید شعله آتش تکفیری را در سوریه روشن نگه دارند تا در زمان مناسب همچون شعله المپیک به کشوری که میزبان بعدی آنها خواهد بود، این شعله را منتقل کنند.

السفیر خاطرنشان کرد که بدون تردید، « ایمن الظواهری» سرکرده مصری القاعده گرداننده اصلی این آشپرخانه سری است و دیگر یک موضوع سری نیست که تعدادی از سرکردگان القاعده از مناطق مختلف جهان از بعداز حمله یازدهم سپتامبر بتدریج وارد خاک سوریه شده اند و حتی تصادفی نیست که بیشتر آنها مصری هستند.

سرکردگان مصری القاعده نه تنها مانع اقدام تاکتیکی قطع ارتباط بین این گروه و جبهه النصره دیگر گروه تروریستی تکفیری نشدند بلکه مقدمات جدائی آسان آن را فراهم کردند تا ساختارهای جبهه النصره درسوریه فرونپاشد.

این روزنامه لبنانی نوشت: سخن گفتن از این جدائی با شروع سرازیر شدن سرکردگان مصری القاعده به سوریه به ویژه در سه ماه آخر سال 2014 شروع شد و این تاکید می کند که علت این تصمیم فقط برای جلوگیری از بمباران های هوائی جبهه النصره نبوده بلکه اهدافی دیگر پشت سر آن است که از جمله فراهم ساختن انتقال جمعی دیگر از سرکردگان القاعده به سوریه می باشد.


** بارزترین سرکردگان القاعده که به سوریه رسیده اند


1-
سیف العدل المصری
یکی از بارزترین سرکردگان القاعده که بتازگی وارد سوریه شده است، « سیف العدل المصری» است که به عنوان « وزیر جنگ القاعده» شناخته می شود.
اسم اصلی او « محمد صلاح الدین زیدان» و عضو شورای مشورتی القاعده و نفر سوم در این گروه و یکی از نامزدهای جایگزینی برای الظواهری است.
سیف العدل ریاست کمیته امنیتی القاعده را در نیمه های دهه نود قرن گذشته برعهده داشت.
برخی منابع نوشته اند که معلوم نیست سیف العدل در سوریه باقی مانده و یا بعداز پایان ماموریتش یعنی پاکسازی صف اول گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره ، سوریه را ترک کرده است.

2-
ابوالخیر المصری
ابوالخیر المصری با نام واقعی« عبدالله محمد رجب عبدالرحمن» که گفته می شود بعداز هلاکت ناصر الوحیشی معاون کل سرکرده القاعده در بمباران یمن توسط آمریکائی ها جایگزین او شده است.
او پیشتر مسئول نقل و انتقالات و امور لوجستیکی و بانکی القاعده به ویژه برای مزدوران این گروه بوده که برای ماموریت های خارجی اعزام می شدند.
ابوالخیر که مسئول روابط خارجی و عضو شورای مشورتی القاعده است، اکنون در استان ادلب در شمال سوریه و در اردوگاه های جبهه النصره بسر می برد.

3-
ابومحمد المصری
ابو محمد المصری هم که از او به عنوان دست راست « اسامه بن لادن» یاد می شود هم به سوریه منتقل شده است.
او یک افسر سابق ارتش مصر است که گفته می شود از موسسان گروه القاعده و از سرکردگان ارشد نظامی آن است و با نام « عبدالله احمد عبدالله» هم شناخته می شود.
ابومحمد الزیات ، ابو مریم و ابوصالح اسامی دیگر ابومحمد است و گفته می شود که از نزدیکان « ابوالفرج الیمنی» و مسئول « کمیته شرعی» گروه جهادی مصر بوده است.
ابوالفرج الیمنی در سال 2003 میلادی بازداشت شده است.
گفته می شود که ابومحمد در ماه های گذشته با هشت تن از اعضای شورای مشورتی القاعده در سوریه ملاقات کرده است تا زمینه تبدیل سوریه به یک پایگاه برای القاعده فراهم کند.
السفیر خاطرنشان کرد: هنوز دلایلی بدست نیامده است که القاعده تصمیم گرفته سازمان مرکزی خود را به سوریه منتقل کند و اکنون انتقال بخشی اساسی از سرکردگان آن به خاک سوریه در دستور کار آن قرار دارد.

4- ابوالفرج المصری
ابوالفرج المصری با نام واقعی « احمد سلامه مبروک»، او در فیلمی که شبکه الجزیره قطر از « ابومحمد الجولانی» سرکرده گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره برای اعلام جدائی این گروه از القاعده پخش کرد، کنار الجولانی نشسته بود.

5- ابویاسر المصری
ابویاسر المصری با نام واقعی « رفاعی طه» که ماه آوریل گذشته در جریان بمباران ریف ادلب سوریه توسط جنگنده های آمریکا به هلاکت رسید و از او به عنوان بنیانگذاران القاعده یاد می شود.
ابویاسر به اسامه بن لادن و ایمن الظواهری بسیار نزدیک بوده است.

6- ابو ایوب المصری
ابوایوب المصری با نام واقعی« شریف محمد فواد هزاع» از موسسان گروه القاعده و از اعضای گروه جهادی مصر و دوستان نزدیک ایمن الظواهری است که به سوریه کوچ کرده است.

7- ابو عمر المصری
ابوعمر المصری یا همان ابوربیعه المصری که گفته می شود فرمانده گردان الخطاب بوده و در دهه نود قرن گذشته در چچن جنگیده است.
السفیر در پایان گزارش خود این سوال را مطرح کرده است، آیا سرازیر شدن سرکردگان مصری القاعده به سوریه برای اجرای یک ماموریت مشخص است و یا آنها تصمیم دارند برای مدتی طولانی در سوریه باقی بمانند؟

منبع: ایرنا

نظرات
آخرین اخبار