کد خبر: 891
تاریخ انتشار: 25 فروردین 1395 - 00:01
صندوق بین‌المللی پول:
صندوق بین‌المللی پول روز سه شنبه در گزارشی برای اولین بار و به طور رسمی هشدار داد كه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به 'برگزیت' می تواند آسیب های جدی به اقتصاد منطقه و جهانی وارد سازد.

به گزارش فراتاب، صندوق بین‌المللی پول (ای ام اف) گفته است كه برگزیت می‌تواند چالش‌های جدی برای انگلیس و مابقی اروپا ایجاد كند.
صندوق بین‌المللی پول گفته طرح همه‌پرسی خروج انگلیس كه قرار است در 23 ژوئن برگزار شود، تاكنون نیز سبب ایجاد عدم اطمینان برای سرمایه‌گذاران شده است.
براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، برگزیت می‌تواند یك‌صد میلیارد پوند برای اقتصاد انگلیس هزینه به بار آورده و نزدیك به میلیون فرصت شغلی در این كشور را تحت تاثیر قرار دهد.
این نهاد مالی بر این باور است كه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌تواند سبب برهم خوردن و كاهش تجارت دوجانبه و نیز جریانات مالی و همگرایی منطقه ای شود.
این نهاد مالی همچنین در گزارش خود پیش‌بینی كرده است كه رشد اقتصادی انگلیس در سال جاری میلادی 1.9 درصد باشد كه نسبت به برآورد ژانویه گذشته كه 2.2 بود، كاهش نشان می‌دهد.
صندوق بین‌المللی پول همچنین برای سال آینده میلادی، رشد اقتصادی 2.2 درصدی برای انگلیس پیش‌بینی كرده كه نسبت به برآورد قبلی‌اش تغییری نكرده است.
این برای اولین بار است كه صندوق بین‌المللی پول در مورد مشكلات و تهدیدات اقتصادی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به‌صورت رسمی نظر می‌دهد.
در همین حال گزارش دخالت گونه صندوق بین‌المللی پول با استقبال 'جورج آزبورن' وزیر دارایی انگلیس كه قرار است در اواخر این هفته برای حضور در نشست بهاره این صندوق راهی واشنگتن شود، مواجه شده است .
جورج آزبورن هشدار صندوق بین‌المللی پول را 'صریح ' خوانده و گفته است: برای اولین بار، ما شاهد تاثیر مستقیم خطرات اقتصادی برگزیت بر روی اقتصاد انگلیس هستیم.
وی افزود: ترك اتحادیه اروپا خطراتی برای اقتصاد انگلیس دربر خواهد داشت و می‌توان این تاثیرات منفی را بر روی درآمد مردم و فرصت‌های شغلی ببینیم.
تاكنون شمار زیادی از شركت‌ها و مدیران موسسات بزرگ اقتصادی انگلیسی از جمله انجمن بانكداران انگلیس و شركت‌های عضو بازار بورس فوتسی 100 مخالفت خود را با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اعلام كرده اند.
با این حال چنانچه رای دهندگان انگلیسی به خروج این كشور از اتحادیه رای دهند، انگلیس باید روابط تجاری جدیدی را با كشورهای عضو اتحادیه اروپا باز تعریف كند.
توافق دیوید كامرون با رهبران اروپایی و اعلام برگزاری همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ژوئن آینده، سبب آشكار شدن شكاف و دودستگی عمیق در میان اعضای كابینه و حزب محافظه كار انگلیس بر سر ادامه حضور این كشور در این اتحادیه شده است.

منبع:ایرنا

 

نظرات
آخرین اخبار