کد خبر: 12445
تاریخ انتشار: 12 تیر 1403 - 16:21
شعله‌های آتش سوزاننده راست‌گرایان افراطی در اروپا هرلحظه در حال بیشتر زبانه کشیدن است، و حالا در انتخابات فرانسه آنها در صدر قرار گرفته‌اند!

فراتاب: پیوند احزاب راست رادیکال با مسئله مهاجرت امری غیرقابل انکار می‌باشد؛ وضعیت آشفته و همیشگی خاورمیانه و بروز جنگ‌های گسترده در طول سالیان درازی موجب مهاجرت‌های گسترده به سوی کشورهای اروپایی گشته است. امواج مداوم و گسترده مهاجرت و معضلات مختلف اقتصادی و فرهنگی‌ای که به واسطه این امواج در کشورهای اروپایی ایجاد می‌شود باعث شده است که مخالفت با مهاجرت و سیاست‌های مهاجرستیزانه همواره در رأس کار این احزاب قرار داشته باشد. انتخابات پارلمان اروپا در حالی برگزار گردید که احزاب راست‌گرا بخشی از ائتلاف‌های حکومتی در برخی کشورهای اروپایی و همینطور در رأس قدرت در برخی دیگر هستند.

 وجه مشترک احزاب راست رادیکال در تمام کشورها تاکید بر ناسیونالیسم و مخالفت با سیاست‌های انترناسیونالیسم و جهانی است. هسته مشترک فکری این احزاب بیگانه‌هراسی قومی و ملی است. راست رادیکال با تأکید بر هویت فرهنگی و ملی و وجود تهدیدهای مختلف در مقابل فرهنگ‌شان، مهاجرت را مهمترین تهدید هویتی می‌دانند، علی‌الخصوص مهاجران کشورهای مسلمان که به زعم آنها با تروریسم اسلام‌گرا پیوند دارند و تمایل کمتری به جامعه‌پذیری و همگن شدن نشان می‌دهند. با توجه به جمعیت قابل توجه مهاجران از کشورهای خاورمیانه و به‌خصوص از افغانستان مسئله جامعه‌پذیری و ادغام در جامعه میزبان حائز اهمیت است.

 موفقیت‌های این احزاب در انتخابات اخیر پارلمان اروپا و به خصوص موفقیت حزب «اجتماع ملی فرانسه» و انحلال مجلس از سوی ماکرون، و پیروزی قابل توجه دسته راستی‌ها در مرحله اول این انتخابات حساسیت این موضوع و این احزاب را افزایش داده است.

 

شوک به فرانسه؛ انحلال مجلس در پی پیروزی حزب "اجتماع ملی"

اجتماع ملی با کسب ۳۱/۴ درصد آرا، بزرگترین موفقیت تاریخ حزب را در انتخابات پارلمان اروپا به دست آورد و شکست سختی نصیب ماکرون و ائتلاف او شد که منجر به انحلال مجلس توسط ماکرون شد. ژردن بردلا رهبر جدید حزب در سخنرانی‌هایش همواره لحن تند و پوپولیستی درباره مهاجرت و اسلام داشته است. او در مبارزات انتخاباتی خود بیشتر بر افزایش قدرت خرید، امنیت و توقف مهاجرت تاکید می‌کند.

بردلا می‌گوید: «مهاجرت هویت، امنیت و ارزش‌های مدنی ما را تهدید می‌کند.» و وعده می‌دهد که «مجرمان و اسلام‌گرایان خارجی را که تهدیدی برای امنیت ملی هستند» اخراج کند. نتایج دور اول انتخابات زودهنگام فرانسه هم حاکی از تداوم اقبال فرانسوی‌ها به دست‌راستی‌های مهاجر ستیز است! امری که باید دید آیا در نهایت موفق به شکست دولت ماکرون می‌شود یا خیر.

 

حزب آلترناتیو برای آلمان، دومین حزب قدرتمند آلمان

این حزب با کسب ۱۵/۹ درصد آرا در رتبه دوم انتخابات پارلمان اروپا در آلمان قرار گرفت. حزب AFD نخستین و اصلی‌ترین حزب مخالف سیاست‌های مهاجرتی دولت آلمان و دولت آنگلا مرکل است. به ویژه از سال 2015 و ورود بیش از یک میلیون مهاجر به آلمان و خشم مردم نسبت به تورم و مهم‌تر از همه افزایش مهاجرت باعث رشد «آلترناتیو برای آلمان» شده است. برنامه رهبران این حزب حول محور بزرگ‌نمایی خطر اسلام و از بین رفتن آزادی‌های فردی و امنیت داخلی می‌چرخد. فراوکه پتری رئیس وقت حزب که خواهان عدم ورود بیشتر مهاجران به آلمان است بیان کرده که: «پلیس باید اجازه داشته باشد در مواقع ضروری به پناه‌جویانی که بدون ثبت نام قصد ورود به خاک آلمان را دارند شلیک کند.» شعار و محور اصلی تبلیغاتی حزب این است که: «امنیت داخلی در آلمان در حال نابود شدن است  و این یکی از پیامدهای مستقیم سیاست درهای باز است.» آلیس وایدل دیگر رهبر حزب در اظهارنظری بیان داشته است: «کشور ما با این سیاست‌های مهاجرتی نابود خواهد شد و این شکلی کاملا بی‌معنی از سیاست است که در اینجا دنبال می‌شود.»

 

هلند و حزب «برای آزادی» علیه مهاجران

با استعفای مارک روته نخست‌وزیر هلند در پی اختلافات بر سر بحران مهاجرت و برگزاری انتخابات زودهنگام، حزب «برای آزادی» موفق شد 37 کرسی از مجموع 150 کرسی پارلمان این کشور را به دست بیاورد و با ائتلاف با دیگر احزاب و کسب 88 کرسی به سوی تشکیل دولت آینده می‌رود. وعده انتخاباتی خیرت ویلدرس در زمان انتخابات مهار مهاجرت گسترده و بسته شدن مرزها بود؛ وی پس از پیروزی در انتخابات هلند و ایجاد دولت ائتلافی بیان داشت: «مردم هلند اکنون به مقابله با سونامی پناهجویان رأی داده‌اند.»

نویسنده: سمیرا بهروز – کارشناس ارشد روابط بین‌الملل و پژوهشگر حوزه مهاجرت

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار