کد خبر: 608
تاریخ انتشار: 25 اسفند 1394 - 23:11
فیلمبرداری مخفیانه دو زن سوری از زندگی روزمره در پایتخت داعش
گروه تروریستی "دولت اسلامی" شهر رقه را پایتخت خود قرار داده و تمامی جزئیات زندگی در آن را تحت نظر دارد. دو زن سوری موفق شده‌اند با پنهان کردن دوربین و میکروفن زیر چادر خود، از زندگی در این شهر فیلمبرداری کنند.

به گزارش فراتاب دو زن تبعه سوریه از زندگی روزمره در شهر رقه، پایتخت خودخوانده‌ی گروه "دولت اسلامی" فیلمبرداری کرده و فیلم را در اختیار شبکه تلویزیونی سوئدی "Expressen TV" قرار داده‌اند.

این دو زن که هویت‌شان در طول فیلم ناشناس مانده، حاضر شده‌اند به رغم خطر سنگسار شدن توسط این گروه تروریستی، از آنچه بر آنان می‌گذرد، پرده بردارند.

یکی از آنان در این فیلم می‌گوید: «من می‌خواهم از شر حجاب کامل و تاریکی که ما را در برگرفته آزاد شوم. می‌خواهم آنطور که می‌خواهم زندگی کنم، می‌خواهم به تنهایی از خانه خارج شوم، آزاد بدون آنکه مردی مرا همراهی کند.»

هر چند رقه پیش از آن که به دست "دولت اسلامی" بیفتد، شهری سنت‌زده بود‌، اما باز هم زنان می‌توانستند تحصیل کنند، سر کار بروند یا به تنهایی در شهر تردد کنند. حال اما تمامی زنان ساکن رقه تنها با داشتن حجاب کامل که از سر تا پایشان را پوشانده اجازه دارند به خیابان بروند آن هم حتما با همراهی یک مرد.

به نوشته اشپیگل آنلاین فیلمی که این دو زن از زندگی خود در رقه تهیه کرده‌اند، با زیرنویس انگلیسی همچنین از شبکه تلویزیونی "سی‌ان‌ان" به نمایش درآمده است. آنها با مخفی کردن دوربین فیلمبرداری و میکروفن زیر چادر‌های خود، به خیابان رفته و موفق به ضبط گفتگوهای خود با دیگران شده‌اند.

آنها برای نمونه از یک راننده تاکسی می‌پرسند که آیا حاضر است زنان را بدون همراه مرد، سوار تاکسی خود کند؟ راننده در پاسخ می‌گوید: «آنها (اعضای "دولت اسلامی") ماشین را متوقف خواهند کرد و راننده خاطی را ۳۰ ضربه شلاق می‌زنند. آن سرنشین زن هم مجازات می‌شود.»

راننده تاکسی در ادامه با خشم تعریف می‌کند که اعضای "دولت اسلامی" وی را مجبور کرده‌اند حجاب کامل اسلامی برای دخترش بخرد که هنوز بالغ نشده است. این راننده در صحبت‌های خود از به کار بردن لفظ "دولت اسلامی" برای این گروه خودداری می‌کند و اعضای این گروه را "آنها" می‌خواند. برخی از مردم رقه معتقدند که "دولت اسلامی" (داعش) در اصل اشغالگران خارجی هستند، زیرا که در این گروه بسیاری از پیکارجویان خارجی عضویت دارند.

کنترل جزئی‌ترین امور زندگی

"دولت اسلامی" نه تنها کنترل عمومی شهر را در اختیار دارد، بلکه جزئی‌ترین مسائل را حتی اگر مربوط به رنگ موی زنان باشد، زیر ذره‌بین دارد.

در جایی از فیلم زمانی که یکی از زنان در فروشگاهی در مورد رنگ مو از فروشنده سئوال می‌کند، او جعبه رنگ مویی را به دست زن می‌دهد که از ترکیه وارد شده است. چهره زنی که روی این جعبه نقش بسته شده، با ماژیک سیاه شده است. زن از فروشنده می‌پرسد: «آیا مجبورید که صورت‌ها را سیاه کنید؟» فروشنده به وی پاسخ می‌دهد: «بله، مجبوریم.»

شهر رقه واقع در شمال سوریه در سال ۲۰۱۴ به دست شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" (داعش) افتاد. پس از آنکه این گروه رقه را پایتخت خود اعلام کرد، ساکنان شهر به رنجی مضاعف دچار شدند. نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا تا کنون حملات هوایی متعددی علیه رقه انجام داده‌اند.

نظرات
آخرین اخبار