کد خبر: 503
تاریخ انتشار: 17 اسفند 1394 - 15:44
با وجود اختلاف نظر درباره سوریه
ایران و ترکیه قصد دارند در عرض دو سال مناسبات تجاری‌شان را سه برابر کنند و به ۳۰ میلیارد دلار در سال برسانند. این نکته را مقامات دو کشور در حالی در تهران اعلام کردند که در سوریه با یکدیگر رقابت دارند.

 

فراتاب: ایران و ترکیه قصد دارند در عرض دو سال مناسبات تجاری شان را سه برابر کنند و به 30 میلیارد دلار در سال برسانند. این نکته را مقامات دو کشور در حالی در تهران اعلام کردند که در سوریه با یکدیگر رقابت دارند. در پی توافق هسته ای سال گذشته با قدرت های جهانی، اروپا، ایران را به عنوان یک بازار جدید می بیند، اما ترکیه هم مشتاق است که از پایان یافتن تحریم های بین المللی علیه ایران مستفیض شود.

 

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در جریان سفر به ایران با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور دیدار کرد. جهانگیری در مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد: «ما هدف 30 میلیارد دلار را برای مناسبات تجاری تعیین کرده ایم.» برای این منظور یک جدول زمانی دو ساله در نظر گرفته شد تا حجم کنونی مناسبات که 10 میلیارد دلار است، افزایش پیدا کند.

 

مناسبات تجاری میان ایران و ترکیه در طول 12 ماه گذشته از 15 میلیارد دلار به 10 میلیارد دلار کاهش یافته است که دلیل آن کاهش واردات ایران بوده است.  ایران به ترکیه گاز می فروشد و افزایش صادرات یکی از موضوعاتی که در جریان سفر داوود اوغلو مورد بحث قرار گرفته است.

 

افزایش مبادلات تجاری میان ایران و ترکیه در حالی قرار است اجرایی شود که میان دو کشور بر سر جنگ سوریه پس از آن که آنکارا، جنگنده روسی را سرنگون کرد، تنش ها افزایش یافته است. روسیه و ایران از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه حمایت می کنند، در حالی که ترکیه به دنبال حذف وی و حمایت از شورشیانی است که به دنبال سقوط حکومت دمشق هستند.

 

جهانگیری هم به این نکته اشاره کرد که ایران و ترکیه بر سر مسائل منطقه ای «اختلاف» دارند. ترکیه به عربستان سعودی نزدیک است که روابط دیپلماتیک اش را با ایران قطع کرده است و در رابطه با روابط تهران با لبنان، سوریه و یمن نگرانی دارد.

جهانگیری در کنفرانس مطبوعاتی اش که به طور مستقیم از شبکه ان تی وی ترکیه و پرس تی وی ایران پخش می شد گفت: «ما در رابطه با برخی مسائل منطقه ای اختلاف نظر داریم، اما در نظر داریم تا این اختلاف ها را به خاطر دستیابی به ثبات در منطقه مدیریت کنیم. ایران و ترکیه هر دو از امنیت و ثبات منطقه سود می برند.»

 

این اظهارات چند روز قبل از سرگیری مذاکرات صلح سوریه در ژنو صورت می گیرد. همچنین بازتاب دهنده گام های طرفین پس از لغو تحریم ها در ماه ژانویه برای افزایش تبادلات تجاری است. داوود اوغلو می گوید لغو تحریم ها به این معنا است که دو کشور همسایه می توانند به آسانی تبادلات تجاری شان را به 30 میلیارد دلار در سال افزایش دهند. وی در ادامه می گوید: «مانع اصلی که از دستیابی ما به این هدف جلوگیری می کرد، تحریم ها بود. با حذف آنها ما به آسانی می توانیم به هدفمان که 30 میلیارد دلار در سال است، دست پیدا کنیم.»

 

براساس آمار موسسات ترکی میزان تجارت میان دو کشور در سال 2015، 9.7 میلیارد دلار بوده است. ترکیه از کشورهای اروپایی که مشتاق مشارکت در اقتصاد 400 میلیارد دلاری ایران هستند، عقب مانده است. آن گونه که وزیر خارجه ترکیه می گوید، این کشور ماشین آلات و محصولات فلزی و فولاد به ایران صادر می کند و نفت و گاز هم 90 درصد صادرات ایران به ترکیه را تشکیل می دهد. وزیر این نکته را هم اضافه کرد که ترکیه می تواند به عامل ترانزیت انرژی ایران به اروپا باشد.

 

در عین حال، رئیس کل بانک مرکزی روز شنبه اعلام کرد ایران انتظار دارد در سال 2016 با رشد اقتصادی 5 درصد روبرو شود. این تولید کننده بزرگ نفت همچنان با رشد اقتصادی نزدیک به صفر روبرو است، اما بسیاری از سرمایه گذاران در حال بازگرداندن ارتباط هایشان با ایران هستند و جذب سرمایه گذاری خارجی می تواند در بلند مدت به رشد اقتصادی کمک کند.

 

ولی الله سیف در سخنانش گفت: «رشد اقتصادی ایران در سال 2015 کاهش یافت، اما پیش بینی های داخلی و بین المللی نشان می دهد در سال 2016 بالای 5 درصد خواهد بود.» اما رئیس جمهور روحانی ماه گذشته اعلام کرد کشور برای این که بتواند با مشکل تورم و بیکاری که هر دو حدود 10 درصد هستند، مقابله کند نیاز به رشد اقتصادی 8 درصدی دارد.

 منبع: دیپلماسی ایرانی

نظرات
آخرین اخبار