کد خبر: 419
تاریخ انتشار: 9 اسفند 1394 - 19:14
افت قیمت LNG در اروپا با و جود افزایش قیمت نفت
با وجود افزایش قابل توجه قیمت نفت در روزهای اخیر، اما قیمت گاز طبیعی در بازارهای منطقه‌ای نه تنها کاهش یافته که خرید محموله‌های LNG در بازارهای اروپایی تقریباً متوقف شده است.

به گزارش فراتاب و به نقل از  خبرگزاری مهر، هر چند قیمت نفت خام در معاملات منتهی به ۱۹ فوریه با افزایش قابل توجه روبرو شد، اما در بازار گاز قیمت‌ها نه تنها افزایش نیافته که با کاهش چندین سنتی هم همراه شده است.در حالی قیمت هر میلیون BTU گاز در بازار شمال شرق آسیا هم‌اکنون ۴ دلار و ۹۵ سنت است که قیمت این حامل انرژی در مدت زمان مشابه سال گذشته ۶ دلار و ۶۰ سنت بوده است، همچنین قیمت گاز در بازار جنوب غرب اروپا از ۷ دلار و ۶۰ سنت در مدت زمان مشابه سال گذشته، به حدود ۴ دلار و ۳۰ سنت سقوط کرده است.

بر این اساس در معاملات منتهی به ۱۵ فوریه سال ۲۰۱۶ میلادی قیمت هر میلیون BTU گاز طبیعی در بازار شمال شرق آسیا با کاهش ۸۰ سنتی به ۴ دلار و ۹۵ سنت رسیده است.

همچنین در بازار جنوب غرب اروپا قیمت هر میلیون BTU گاز طبیعی با کاهش حدوداً ۵ سنتی حدود ۴ دلار و ۳۰ سنت در بازار داد و ستد شده است.

این در حالی است که در بازار NBP انگلیس برخلاف بازار اروپا و آسیا، قیمت گاز  با افزایش حدود ۷ سنتی هر میلیون BTU  چهار دلار و ۲۹ سنت معامله شده است و در بازار هنری هاب آمریکا با کاهش حدود ۱ سنتی هر میلیون BTU ۲ دلار و ۷ سنت در بازار داد و ستد شده است.

از سوی دیگر در حالی قیمت هر میلیون BTU گاز در بازار شمال شرق آسیا هم‌اکنون ۴ دلار و ۹۵ سنت است که قیمت این حامل انرژی در مدت زمان مشابه سال گذشته ۶ دلار و ۶۰ سنت بوده است، همچنین قیمت گاز در بازار جنوب غرب اروپا از ۷ دلار و ۶۰ سنت در مدت زمان مشابه سال گذشته، به حدود ۴ دلار و ۳۰ سنت سقوط کرده است.

در بازار NBP انگلیس هم قیمت هر میلیون BTU گاز طبیعی از ۷ دلار و ۹۲ سنت در مدت زمان مشابه سال گذشته به حدود ۴ دلار و ۲۹ سنت کاهش یافته است و در بازار هنری هاب آمریکا، قیمت گاز از ۲ دلار و ۷۲ سنت سال گذشته به حدود ۲ دلار و ۷ سنت سقوط آزاد کرده است.

از سوی دیگر، پیش‌فروش محموله‌های گاز برای ماه مارس ۲۰۱۶ میلادی در بازار NBP انگلیس با کاهش بیشتری روبرو شده به طوری که قیمت هر میلیون BTU گاز طبیعی با کاهش ۶ سنتی به ۴ دلار و ۱۱ سنت رسیده است.

به گزارش امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی ایران، در حال حاضر خرید تک محموله‌های LNG در بازار اروپا تقریبا متوقف شده و فعالان بازار اعتقاد دارند با توجه به روند رو به سقوط قیمت‌ها در ماه‌های پیش‌رو قیمت گاز طبیعی با کاهش بیشتری همراه خواهد شد.

نظرات
آخرین اخبار