کد خبر: 3327
تاریخ انتشار: 9 مرداد 1395 - 18:01
در پاسخ به نامه اعتراضی ایران اعلام شد:
آژانس بین المللی انرژی اتمی در نامه ای قویا با موضوع درز اطلاعات مربوط به اعلامیه اولیه ایران در اجرای پروتکل الحاقی مخالفت و آن را رد کرده است.

فراتاب- آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به نامه اعتراضی ایران به این آژانس مبنی بر درز اطلاعات محرمانه فعالیت های هسته ای کشورمان، عصر روز جمعه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: "آژانس نامه ای در پاسخ به نامه ایران فرستاد و قویا با موضوع درز اطلاعات مربوط به اعلامیه اولیه ایران در اجرای پروتکل الحاقی مخالفت و آن را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته نامه ای از ایران دریافت کرد که به فاش شدن یک سند و همچنین احتمال درز بخش هایی از اعلامیه اولیه ای که ایران در اجرای پروتکل الحاقی در اختیار آژانس قرار داده اشاره شده است.
نامه اعتراضی ایران روز دوشنبه هفته جاری به آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین تحویل داده شد.
بهروز کمالوندی به تازگی در گفت و گو با صدا و سیما درباره خبر خبرگزاری آسوشیتدپرس که در آن بخش هایی از برنامه بلندمدت غنی سازی و طرح و توسعه کشورمان که در گذشته در اختیار آژانس قرار گرفته ، منتشر شده و گفته بود اصل محرمانه ماندن اسناد برای ما بسیار مهم است.
به گفته کمالوندی اگر افشای اطلاعات و اسناد محرمانه باب شود سندهای محرمانه دیگری نیز وجود دارد که انتشار آن از نظر فنی و امنیتی به مصلحت نیست و باید جلو این رویه گرفته شود و به همین علت به آژانس اعتراض می کنیم.
وی گفت البته کل سند بیرون نیامده اما بخش هایی از آن منتشر شده که انچه انتظار می رود حفاظت از اسناد محرمانه کشورهای مختلف است که در اختیار آژانس قرار می گیرد.
معاون حقوقی و امور بین الملل سازمان انرژی اتمی گفت ما وقتی پروتکل الحاقی را امضا می کنیم حتی اگر برجام هم در میان نباشد این اطلاعات باید به آژانس داده شود و آژانس نیز در اقدامی متقابل موظف به حفاظت از این اطلاعات است.

نظرات
آخرین اخبار