کد خبر: 12461
تاریخ انتشار: 17 تیر 1403 - 20:38
بررسی واکنش رسانه‌های کشورهای مختلف شبه قاره به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران

 فراتاب: مسعود پزشکیان به عنوان نهمین رئیس جمهور ایران در روز16 تیر پس از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که با اختلاف نزدیک به 3 میلیون رای در مقابل رقیب خود سعید جلیل و با مشارکت نزدیک به 50 درصد برنده انتخابات شد. در دور اول نیز با همین اختلاف با مشارکت نزدیک به 40 درصد برنده شده بود. این  موضوع بازتاب فراگیری و گسترده‌ای در رسانه های ملی و محلی هند، پاکستان، بنگلادش، سری لانکا و مالدیو و در مجموع منطقه ی شبه قاره داشته است.

بازتاب برد و پیروزی مسعود پزشکیان در رسانه های ملی هند

رسانه های ملی هند همچون ایندین اکسپرس و تایمز آو ایندیا با پرداختن به سابقه‌ی مسعود پزشکیان و تخصص او در جراحی قلب و همچنین سابقه‌ی او به عنوان نماینده‌ی مجلس و چگونگی پیروزی او به عنوان یک اصلاح‌طلب و میانه‌رو بر کاندیدای اصولگرا پیش‌بینی می‌کنند که با توجه به موقعیت خاص ایران در منطقه و بحران جنگ اسرائیل، مسعود پزشکیان به عنوان رئیس جمهور جدید با توجه به وعده‌ی گسترش همکاری‌ها با چین و روسیه، انتظار تعمیق روابط با هند، احیای برجام به عنوانی سیاست‌مداری با سیاست خارجی پراگماتیک‌تری در مجامع بین‌المللی حضور پیدا بکند.

بازتاب پیروزی در رسانه‌های دیگر و محلی هندی

در رسانه‌هایی دیگری همچون ان‌دی‌تی‌وی وابسته به گروه تجاری آدانی و رسانه‌ی دکن هرالد با توجه به سابقه‌ی پزشکیان و مواضع او پیش بینی می‌کنند که با اتکا به سیاست‍های عمل‌گرایانه‌تری در سیاست خارجی و داخلی شرایط تعمیق روابط ایران و هند و همچنین روابط فرهنگی میان دو مردم حتی در سایه‍ی تحریم‍های آمریکا گسترش یابد.

بازتاب پیروزی پزشکیان دررسانه های پاکستان

به گزارش پاکستان آبزرور، این رسانه بیشتر میزان و اختلاف آرا بین مسعود پزشکیان و سعید جلیلی را بررسی کرد. به گزارش رسانه‍ی اکسپرس تریبیون، پرزیدنت آصف علی زرداری، در پیامی پیروزی مسعود پزشکیان را تبریک گفت. در آخر نیز رسانه‍ی 24 ساعته‍ی اردو زبان دنیانیوز بیشتر به مسائل تبلیغاتی دو نامزد پرداخت.

بازتاب پیروزی پزشکیان در بنگلادش

به گزارش بنگلادش سانگباد سانگستا بی‌اس‌اس با پرداختن به پیروزی مسعود پزشکیان و مواضع سیاسی و اجتماعی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را بررسی و ارزیابی کرد. همچنین این رسانه پیام تبریک نارندرا مودی به پزشکیان را نیز خبر داد.

بازتاب پیروزی پزشکیان در سری لانکا

به گزارش هیرو و نیوز فرست، مسعود پزشکیان با اختلاف بر رقیب خود رئیس جمهور آینده ایران خواهد بود. با اشاره به جمله‍ای به نقل از او با ترجمه «ما دست دوستی به همه دراز می‌کنیم، ما همه مردم این کشور هستیم، باید همه را برای پیشرفت کشور به کار ببریم.» نمایی کلی از دوران ریاست جمهوری او ارائه کرده است.

اما در عین حال تا کنون رسانه‌ای در مالدیو پیروزی مسعود پزشکیان را پوشش نداده است. مضمون مشترک تمام رسانه‌های شبه قاره هند این است که مسعود پزشکیان با چه پلتفرمی پیروز انتخابات ریاست جمهوری شده است و رویکرد او نسبت به سیاست‌های داخلی و خارجی چگونه می‌تواند روابط فرهنگی، سیاسی، اقتصادی ایران با شبه‌قاره با توجه به چالش‌های تحریم های آمریکا و تنش در منطقه‌ی خاورمیانه را تعمیق و بهبود ببخشد.

گزارش از فرزان صفری ثابت

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار