کد خبر: 2649
تاریخ انتشار: 15 تیر 1395 - 12:00
گزارش آسوشیتدپرس از فایل 17!
آسوشیتدپرس می‌نویسد سندی تحت نام «فایل ۱۷» که حاوی اسامی ۳۰ نفر در پیوند با حملات القاعده است، از ارتباط هواپیماربایان با برخی شهروندان سعودی در زمان اقامت در آمریکا پرده برمی‌دارد.

فراتاب-گروه بین الملل: کاخ سفید و سرویس‌های امنیتی آمریکا در حال تصمیم‌گیری برای انتشار عمومی بخش‌هایی از اسناد طبقه بندی شده کنگره پیرامون حملات ۱۱ سپتامبر هستند. در گزارش ۵۶۷ صفحه‌ای کمیسیون بررسی حملات یازدهم سپتامبر که در ژوئیه ۲۰۰۴ منتشر شد، ۲۸ صفحه کاملا محرمانه وجود دارد که انتشار بخش‌هایی از آن می‌تواند پرسش‌های جدیدی را در باره نقش احتمالی عربستان در این رویداد مطرح سازد.

آسوشیتدپرس می‌نویسد سندی تحت نام فایل ۱۷ در روز شنبه دوم ژوئیه آماده شده که حاوی اسامی ۳۰ نفر و ارتباط هواپیماربایان با برخی شهروندان سعودی است.

گزارش نهایی که کمیسیون مربوطه در کنگره طی ۱۸ ماه کار مداوم آماده کرد، در محلی امن در زیرزمین ساختمان کنگره نگاهداری می‌شود و محور بررسی‌های آن، حمایت خارجی از عاملان حملات است. دولت جرج دبلیو بوش به عنوان حفظ مصالح ملی، در زمان خود جلوی علنی شدن ۲۸ صفحه این گزارش را گرفت.
در گزارش مقدماتی در سال ۲۰۰۲ که با نظارت تام کین و لی همیلتون ارائه شد، آمده بود که شواهدی دال بر حمایت دولت ریاض یا مقامات ارشد عربستان از القاعده یافته نشد : «اما نمی‌توان احتمال کمک مالی به القاعده از طریق بنیادهای دیگر را منتقی دانست.»

آسوشیتدپرس می‌نویسد در اسناد "فایل ۱۷" آمده که فهد الثمیری امام جماعت مسجد فهد در کالیفرنیا به دو نفر از هواپیماربایان در زمان حضور آنها در لس آنجلس کمک کرده است.

فهد الثمیری در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۳ در کنسولگری ریاض در لس‌انجلس در مقام دیپلمات کار می‌کرد. الثمیری با یک تبعه عربستان به نام عمر البیومی ملاقات داشته و البیومی سپس به دیدار دو نفر از هواپیماربایان در یک رستوران رفته است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد طبق گزارش کمیسیون بررسی حملات یازدهم سپتامبر، الثمیری گروه‌های تندرو در مسجد فهد کالیفرنیا را نیز هدایت می‌کرده است.

الثمیری چند هفته قبل از حملات یازدهم سپتامبر آمریکا را ترک کرده است. گزارش کمیسیون این را که او مامور اطلاعات دولت عربستان بوده باشد، بعید ندانسته است.


تکذیب سعودی‌ها

مقامات سعودی تا کنون هر گونه ارتباط بین این کشور و عاملان حملات یازدهم ستپامبر را قویا رد کرده‌اند.

وزیر خارجه عربستان سعودی، عادل الجبیر در واشنگتن گفت: «بر این نظرم که اگر مردم به این ۲۸ صفحه نگاه کنند، به بی‌اساس بودن اتهامات و ثابت نشدن آنها پی می‌برند.» الجبیر گفت هیچ چیز، هیچ چیز در این گزارش نیست.

او افزود که عربستان سعودی در سال ۲۰۰۲ خواستار انتشار عمومی این گزارش شد و گفت مسئولیت موارد اثبات شده در این گزارش را تقبل می‌کند: «اما ما مسئول صفحات خالی نیستیم.»

اف بی ای چه می‌گوید؟

در سال ۲۰۱۵، کنگره کمیسیون جدیدی برای مرور رویداد ۱۱ سپتامبر تشکیل داد. این کمیسیون با کلیه اعضای کلیدی اف بی ای مصاحبه کرد تا هر گونه اطلاعات جدید در باره ماجرا را استخراج کند.

در گزارش ماه مارس این کمیسیون آمد که هیچ اطلاعات جدیدی در تحقیقات تکمیلی به داده‌های مقدماتی افزوده نشد.
یک بازرس ارشد سیا در ژوئن سال ۲۰۱۵ گفته بود که هیچ شواهد یا اطلاعات مقنعی در حمایت یا ارتباط ملی تروریست‌های یازدهم سپتامبر با عربستان سعودی وجود ندارد.
جان برنان، رئیس سازمان سیا نیز گفت اطلاعات این ۲۸ صفحه در مورد نفش احتمالی عربستان، در زمان خودش تایید نشده بود اما هم‌زمان عنوان شد که بین کارکنان سیا در مرکز مبارزه با تروریسم اختلاف نظر هست که چه بسا هواداران محالف دولت ریاض به القاعده کمک کرده باشند. سناتور پیشین، باب گراهام می‌گوید بخش زیادی از داده‌های "فایل ۱۷" بر محتوای گزارش محرمانه ۲۸ صفحه‌ای استوار است و نشان می‌دهد که هواپیماربایان تکیه‌گاه‌های مالی نزد سعودی‌ها داشتند.

نظرات
آخرین اخبار