کد خبر: 2346
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 22:24
ترکیه تاوان سیاست های اشتباهش را می پردازد
رئیس جمهور ترکیه نسبت به روابط سیاسی و اقتصادی کشورش با آمریکا و روسیه ابراز ناامیدی کرد.

 به گزارش فراتاب به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در راه بازگشت از سفر اخیر خود به آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره روابط دو جانبه بین واشنگتن و آنکارا گفت: زمانی که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دراولین سفر خود پس از به قدرت رسیدن، ترکیه را به عنوان مقصد انتخاب کرد بسیار امیدوار بودیم اما متاسفانه توقعات ما محقق نشد.

روزنامه حریت نوشت، اردوغان ضمن یادآوری امیدواری خود برای ساخت "الگوی همکاری" در روابط با آمریکا ادامه داد: برای مثال در زمینه اقتصادی روابط به جای بهبود تضعیف شده‌اند. توقعات ما در سیاست خارجه نیز محقق نشده است.

وی همچنین به وعده اوباما برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق و سپس ورود مجدد این نیروها به افغانستان اشاره کرد و اینکه رئیس جمهور آمریکا هنوز نتوانسته است مساله زندان گوآنتانامو را حل کند.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه به یکی از مهمترین مشکلات آمریکا یعنی حمایت از یگان‌های مدافع خلق کردهای سوریه اشاره و عنوان کرد: ما نمی‌توانیم با این وجود با یکدیگر حضور قدرتمندی در سوریه وعراق داشته باشیم.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق را با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) مرتبط می‌داند و متحدان خود را برای قطع همکاری با آن تحت فشار قرار می‌دهد.

اردوغان به نبرد کردهای سوریه با داعش نیز پرداخت و اظهار کرد: آنها (کردها) در حال از دست دادن سلاح‌های خود در مقابل داعش هستند؛ سلاح‌هایی که سایر کشورها به عنوان کمک به آنها داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مردم ترکیه از تصاویر منتشر شده از صمیمیت سربازان آمریکایی با نیروهای کرد بسیار ناراحت شده‌اند. چنین مسائلی ما را ناراحت می‌کند.

اما در پاسخ به مسئولیت اوباما در بروز بن بست سیاسی در شرایط سوریه، اردوغان اظهار کرد، به هیچ وجه درست نیست که اوباما را مقصر همه چیز بدانید.

وی توضیح داد: اما قطعا من انتظار موضعی قدرتمندانه‌تر از سوی اوباما داشتم و همچنان هم دارم. متحد ناتوی شما در مرز خود با ترکیه با تهدیدهایی رو به روست و حمایت شما از افرادی که نقشی در این تهدیدها دارند ما را ناامید می‌کند.

این سیاستمدار ترک در این اظهارات روسیه را نیز بی‌نصب نگذاشت و در این باره نیز گفت: دوستی‌ ما با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه رابطه‌ای دو جانبه در سطحی پیشرفته بود و پس از سقوط جنگنده روسی توسط ترکیه تغییر کرد.

اردوغان به روابط اقتصادی ترکیه با روسیه اشاره و خاطرنشان کرد: روابط اقتصادی مسکو ـ آنکارا حتی با این حال از میزان روابط تجاری واشنگتن ـ‌آنکارا بیشتر است و هدف کشور افزایش آن تا 100 میلیون دلار در سال است.

وی نسبت به بازیابی روابط با روسیه و بازگشت به روزهای قدیم این رابطه و حتی قدرتمندتر از آن ابراز امیدواری کرد.

نظرات
آخرین اخبار