کد خبر: 2255
تاریخ انتشار: 18 خرداد 1395 - 11:02
یک ایرانی در لیست کاندیداهای پیشنهادی ریاست جمهوری آلمان:

فراتاب ـ سرویس بین الملل:

به گزارش فراتاب، به نقل از سایت خبری دی ولت پولیتیکا، ظهر دیروز (دوشنبه) یوآخیم گائوک رئیس جمهور 76 ساله آلمان طی یک سخنرانی احساسی اعلام کرد که برای بار دوم کاندید ریاست جمهوری نخواهد شد. وی گفت نمی خواهم به تنهایی موضوع سن و توانایی جسمی مطرح کنم، اما احساس میکنم برای یک دوره پنج ساله جدید آماده نیستم. ریاست جمهوری در نظام سیاسی آلمان مانند اتریش از قدرت اجرایی خاصی مانند صدراعظم برخوردار نیست، اما در مقام نظارت (به طور مثال پیشنهاد و انتخاب صدراعظم و اعضای دولت) نقش مهمی دارد.
در میان کاندیدای پیشنهادی این دوره یک پدیده سیاسی جوان به چشم می خورد و آن هم نوید کرمانی است. این نویسنده و اسلام شناس که متولد آلمان و از یک پدر و مادر ایرانی است، در آلمان آوازه نسبتا خوبی دارد و نام او در کنار کتابهایش برای جامعه آلمان آشناست. طبق اولین پیش بینی ها نام نوید کرمانی در کنار سیاستمداران قدرتمند دیگر آلمان به چشم می خورد: اشتاین مایر وزیر خارجه، نوربرت لامرت رئیس مجلس، فون در لاین وزیر دفاع، وولفگانگ شویبله وزیر امور دارایی و گردا هاسلفلت یکی از روسای حزب سوسیال مسیحی.


از لحظه نشر خیر انصراف گائوک برای دوره بعد، گمانه زنی در مورد کاندیدای مختلف در سایت های معتبر آلمانی شروع شده است که در این بین نام نوید کرمانی تقریبا در بین همه لیست های احتمالی وجود دارد. در یک نظرسنجی از سایت دی ولت (که هنوز ادامه دارد) نوید کرمانی در جایگاه سوم قرار گرفته است با 16 درصد. نفر اول لامرت با 40 درصد رئیس مجلس فعلی آلمان از حزب مرکل یعنی مسیحی دموکرات و نفر دوم اشتاین مایر با 20 درصد.
از آنجایی که رئیس جمهور توسط اعضای مجلس فدرال و تعدادی از مجالس ایالات آلمان (تقریبا هزار نفر) انتخاب می شود، با توجه به تجربه و برتری حزب دموکرات مسیحی (حزب مرکل) و مقبولیت رئیس مجلس فعلی آلمان، یعنی لامرت، وی از شانس بیشتری برخوردار است.
انتخاب رئیس جمهور قرار است در ماه فوریه سال 2017 انجام شود.

دکتر نوید کرمانی، خاورشناس، پژوهشگر، روزنامه‌نگار و نویسنده، متولد 1967 در گیسن آلمان فرزند پدر و مادری ایرانی می باشد که دارای سوابق تحصیل در شاخه های شرق شناسی، فلسفه و تئاتر در دانشگاه های کلن، بن و قاهره است.
حوزه مطالعاتی ایشان دین، چندفرهنگی، مهاجرت، جهان و جامعه مدرن و ... می باشد و سابقه همکاری با روزنامه‌های معروف آلمان از جمله: فرانکفورتر آلگماینه، زود دویچه سایتونگ، دی سایت و ... را دارد.

سابقه تدریس در دانشگاه فرانکفورت و کالج دارت موت امریکا نبز از دیگر تجربیات ایشان می باشد، وی عضو آکادمی شرق شناسی، آکادمی علوم و هنر نوردراین وستفالن، انستیتو علوم فرهنگی اسن، کنفرانس اسلامی آلمان است.
دریافت جایزه صلح از انجمن نشر و کتاب آلمان در سال 1394، جایزه ادبی یوزف برایتباخ سال 1393، جایزه هانا آرنت 2011، جایزه فرهنگی ایالت هسن 2009، جایزه بوبر-روزنسوایگ 2011 از جمله افتخارات دکتر نوید کرمانی می باشد.
چهل زندگی، خدا زیباست؛ تجربه زیبایی شناختی از قرآن، ایران؛ انقلاب کودکان، مشرق زمین جدید و زیبا، خدای قهار؛عطار و... از جمله آثار ایشان می باشد.

 

نظرات
آخرین اخبار