کد خبر: 2062
تاریخ انتشار: 5 خرداد 1395 - 12:37
از دید عسکر اولادی یک دنیا و یک چین
رییس اتاق بازرگانی ایران و چین ضمن اعلام آمادگی کامل برای تضمین سرمایه‌گذاری تجار چینی‌ در ایران، گفت: هرچند غربی‌ها تمایل دارند جای چین را بگیرند اما ما هرگز جای چینی‌ها را با هیچ کشوری عوض نمی‌کنیم.

به گزارش فراتاب و به نقل از خبرگزاری ایسنا، اسدالله عسگراولادی امروز - سه‌شنبه - در حاشیه همایش همکاری‌های تجاری و نشست بازرگانان ایران و چین در ارتباط با وضعیت تجاری این دو کشور گفت: اتاق ایران و چین ظرف 16 سال گذشته سعی بر این داشته تا روابط دو کشور همواره بهتر از قبل باشد. ما قول داده‌ایم بتوانیم در برنامه ششم توسعه و سند چشم‌انداز حجم مبادلات را از مرز 60 میلیارد دلار عبور دهیم و حتی بتوانیم به مرز 70 میلیارد دلار برسیم.

وی با اشاره به این‌که پس از برجام هیات‌های مختلفی به ایران آمده و می‌آیند، بیان کرد: اما ایران روابط خود را با چین تا 50 سال آینده ترسیم کرده است و ورود هیات‌های مختلف لطمه‌ای به روابط ایران و چین نمی‌زند.اتاق ایران و چین ظرف 16 سال گذشته سعی بر این داشته تا روابط دو کشور همواره بهتر از قبل باشد. ما قول داده‌ایم بتوانیم در برنامه ششم توسعه و سند چشم‌انداز حجم مبادلات را از مرز 60 میلیارد دلار عبور دهیم و حتی بتوانیم به مرز 70 میلیارد دلار برسیم.

عسگراولادی با بیان این‌که به کارآفرینان ماموریت داده‌ایم که مبادلات را به مرز 60 میلیارد دلار برسانیم، گفت: در 10 سال آینده امیدواریم این مبادلات به مرز 80 میلیارد دلار برسد. حتی رییس جمهور ابراز امیدواری کردند که طی 20 سال آینده این عدد به مرز 100 میلیارد دلار برسد. ما باید سهم صادرات با چین را همان‌طور که تاکنون در رتبه اول قرار داشته‌ایم حفظ کنیم و در زمینه‌ واردات نیز به آنها نیاز مبرم داریم.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین همچنین با تشویق تجار چینی به منظور سرمایه‌گذاری در ایران عنوان کرد: در ایران تضمین‌های لازم را به تجار چینی می‌دهیم و مطمئنیم هیچ طوفانی حریف سرمایه‌گذاری‌های مشترک نمی‌شود؛ بنابراین برای تضمین سرمایه‌گذاری‌ها آمادگی کامل داریم.

عسگر‌اولادی با بیان این‌که شاهد ورود بزرگ‌ترین هیات‌های تجاری از چین به ایران هستیم، ادامه داد: چابهار می‌تواند به عنوان جاده ابریشم دریایی قرن 21 باشد.

وی در ادامه‌ صحبت‌هایش با اشاره به موضوع گردشگری فی‌مابین ایران و چین اظهار کرد: توریست‌هایی که از ایران به چین می‌آیند ایران را به عنوان کشور ترانزیت مدنظر قرار می‌دهند، اما ما از دولت چین می‌خواهیم که ایران به عنوان کشور مقصد مدنظر قرار گیرد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در پایان خاطر نشان کرد: چین جایگاه ویژه‌ای برای ما دارد؛ هرچند غربی‌ها نیز تمایل دارند جای چین را بگیرند اما ما هرگز جای آنها را با هیچ کشوری عوض نمی‌کنیم؛ هرچند برای پیشرفت بیشتر روابط نیازمند این هستیم که رابطه بانکی ایران با چین باز شود.

نظرات
آخرین اخبار