کد خبر: 1729
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 14:40
گزارش‌های تازه حاکی از آن هستند که مهاجم ۲۷ ساله مونیخ اهل ایالت هسن است. وزیر امور داخلی ایالت بایرن وجود انگیزه‌های سیاسی یا اسلام‌گرایانه در این حمله، با استناد به تحقیقات تاکنونی را رد کرده است.

فراتاب-سرویس بین الملل:تحقیقات اولیه دادستانی و پلیس حاکی از آن هستند که مهاجم ۲۷ ساله در ساعت ۵ صبح روز سه‌شنبه (۱۰ مه/ ۲۱ اردیبهشت) با چاقو به نخستین قربانی در ایستگاه متروی "گرافینگ" حمله کرده و او را از پای درآورده است. وی سپس به سمت دو دوچرخه‌سوار حمله‌ور شده و آنان را زخمی کرده است. به گفته پلیس این دو دوچرخه‌سوار که یکی از آنان مسئول پخش روزنامه بوده، ظاهرا از وقوع حمله در ایستگاه مطلع شده و قصد کمک‌رسانی داشته‌اند.

بر اساس اطلاعات پلیس سلاحی که مهاجم در این حملات استفاده کرده، چاقویی با تیغ ده سانتی‌متری بوده است. پلیس در حال حاضر مشغول بررسی تصاویری است که دوربین‌های مدار بسته در ایستگاه مترو و ایستگاه اتوبوسی که در نزدیکی محل واقعه بوده، ضبط کرده‌اند.

یکی از کارکنان مترو زمانی که فرد مهاجم قصد فرار داشته، با وی درگیر شده و او را با یک کپسول آتش‌نشانی مورد ضرب و شتم قرار داده است.

این کارمند مترو سپس فرد مهاجم را تعقیب کرده و موفق به گرفتن وی شده است. به این ترتیب پلیس پس از حضور در محل واقعه موفق به دستگیری مهاجم شده است.

به گفته پلیس مهاجم به هنگام بازداشت هیچ مقاومتی از خود نشان نداده و پابرهنه بوده است.

دادستانی مهاجم را تبعه آلمانی و اهل ایالت هسن معرفی کرده است. طبق اطلاعاتی که "اشپیگل آنلاین" به دست آورده، این فرد "پاول ها." نام دارد و تا کنون سوءسابقه‌ای نزد پلیس نداشته است.

انگیزه مهاجم هنوز روشن نیست

یواخیم هرمان، وزیر امور داخلی ایالت بایرن فرد مهاجم را دارای مشکلات روانی و معتاد معرفی کرده است. او گفته است که مهاجم به ارتکاب جرم اعتراف کرده است.

در این میان احتمالاتی مبنی بر وجود انگیزه‌های اسلام‌گرایانه در این حمله مطرح شده است. به گفته پلیس، مهاجم در جریان حمله فریاد "شما کافرها" سر داده است.

اداره جنایی فدرال بایرن نیز با استناد به اظهارات اولیه شاهدان عینی گفته است که مهاجم ۲۷ ساله فریاد "الله اکبر" سر داده است.

با این حال دادستانی هنوز گزارش‌های فوق را تأیید نکرده است. در این بین برخی اظهارات شاهدان عینی دلالت بر "انگیزه‌های سیاسی" مهاجم دارند. وزیر امور داخلی بایرن گفته است که تا کنون شواهدی دال بر انگیزه‌های اسلام‌گرایانه یا انگیزه‌های سیاسی به دست نیامده است.

گرافینگ منطقه‌ای مسکونی در حومه مونیخ است. در جریان حمله روز سه‌شنبه ۴ نفر زخمی شدند که یکی از آنها اندکی پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

 

 

نظرات
آخرین اخبار