کد خبر: 1291
تاریخ انتشار: 10 اردیبهشت 1395 - 15:10
در پی توافق امنیتی آنکارا و دوحه، ترکیه سربازان خود را در پایگاه نظامی جدیدش در قطر مستقر کرده است.

احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه که برای دیداری رسمی در دوحه به سر می‌برد، در جمع دانشجویان این کشور عربی گفت اولین پایگاه نظامی ترکیه در منطقه خاورمیانه با هدف انجام عملیاتی خاص صورت نگرفته بلکه هدف از راه اندازی آن «حفظ ثبات» است.

وی گفت: «من اینجا آمدم و با افسران‌مان دیدار کردم. به آنها گفتم، شما در یک کشور خارجی نیستید، قطر خانه دوم شماست.»

به گزارش فراتاب ،داوود اوغلو مدعی شد: «می‌توانم اکنون به شما بگویم که امنیت و ثبات قطر، مانند امنیت و ثبات ترکیه است. ما خواستار خلیج (فارس) با ثبات و امن هستیم. ترکیه و قطر، ما سرنوشتی یکسان داریم.»

نخست وزیر ترکیه به تعداد نظامیان ترکی که در قطر مستقر هستند و همچنین مکان دقیق این پایگاه نظامی اشاره‌ای نکرد.

احمد دمیروک سفیر ترکیه در قطر در ماه دسامبر 2015 (آذر 1394) به رویترز گفته بود این اولین پایگاه نظامی ترکیه در خارج کشور محسوب می‌شود که در آن 3 هزار نیروی زمینی به همراه یگان‌های هوایی و دریایی، مربیان نظامی و نیروهای عملیات ویژه مستقر می‌شوند.

وی افزود این پایگاه «چند منظوره» در درجه اول به عنوان محلی برای تمرین‌های آموزشی مشترک مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این توافقنامه همچنین به قطر این امکان را می‌دهد که پایگاهی در ترکیه ایجاد کند.

نمایی هوایی از پایگاه نظامی العدید امریکا در قطر

راه اندازی پایگاه نظامی ترکیه در قطر در چارچوب توافق سال 2014 میان دو کشور صورت گرفته است. این توافق در ماه ژوئن به تایید پارلمان ترکیه رسید.

ترکیه و قطر هر دو از اخوان المسلمین در مصر و تروریست‌های مخالف دولت سوریه حمایت می‌کنند و مداخله نظامی روسیه در سوریه را محکوم کرده‌اند.

قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان، میزبان بزرگترین پایگاه نظامی امریکا در منطقه خاورمیانه، پایگاه العدید، است. در این پایگاه نظامی حدود 10 هزار نیروی نظامی مستقر هستند.

 

منبع:پرس تی وی

نظرات
آخرین اخبار