کد خبر: 1270
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1395 - 22:46
ظریف در واکنش به حکم توقیف اموال ایران در آمریکا:
چگونه می توانید توضیح دهید كه ایران برای خسارت وارد شده به قربانیان 11 سپتامبر پاسخگو باشد اما مسئولان اصلی آن تبرئه شوند؟ زمانی كه یك دادگاه آمریكا، ایران را در ارتباط با حملات 11 سپتامبر محكوم می كند، اعتبار نظام قضایی آمریكا در مورد ایران به پایان می ر

در پی تایید حکم توقیف اموال ایران توسط دیوان عالی آمریکا، روز گذشته وزارت خارجه کشورمان با احضار جولیو هاز سفیر سوئیس در ایران، مراتب اعتراض شدید خود را نسبت به این حکم به وی ابلاغ کرد.

در این ملاقات محمد کشاورز زاده مدیرکل آمریکای وزارت خارجه با ارائه دو یادداشت رسمی به سفیر سوئیس ،اعتراض رسمی کشورمان را به رای صادره دیوان عالی آمریکا درخصوص پرداخت غرامت   به اتباع آمریکایی از محل دارائی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام و آنرا نقض صریح و آشکار تعهدات قراردادی دوجانبه از جمله عهدنامه 1955 دوکشور و نیز تعهدات حقوقی بین المللی آمریکا و مصونیت قضائی و مصونیت اموال و دارائی های دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

کشاورز زاده همچنین با اشاره به رای دادگاه محلی نیویورک مبنی بر اتهام مشارکت کشورمان در حملات تروریستی 11 سپتامبر با اعتراض شدید نسبت به انتساب این اتهامات بی پایه واساس به کشورمان, با وجود هیچگونه مدارک و شواهد و قرائنی, مبنی  بر مشارکت جمهوری اسلامی ایران و یا اتباع ایرانی در این حادثه ، این ادعاهارا مضحک و خلاف رویه های پذیرفته شده حقوقی بین المللی مبنی بر رعایت مصونیت قضایی دولت ها دانست .

سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران نیز در پی این دیدار، اعلام داشت که مراتب را سریعاً  به وزارت خارجه آمریکا منعکس ونتیجه را اعلام خواهد  کرد.

چرا ما باید حكم دیوان عالی آمریكا را قبول كنیم؟

در همین راستا محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفت و گویی با نشریه آمریکایی نیویورکر در این خصوص اظهار داشت: دادگاههای آمریكا، ایران را درباره حملات 11 سپتامبر نیز مقصر می دانند! من برای عدالت آمریكایی احترامی قائل نیستم. چگونه می توانید توضیح دهید كه ایران برای خسارت وارد شده به قربانیان 11 سپتامبر پاسخگو باشد اما مسئولان اصلی آن تبرئه شوند؟ زمانی كه یك دادگاه آمریكا، ایران را در ارتباط با حملات 11 سپتامبر محكوم می كند، اعتبار نظام قضایی آمریكا در مورد ایران به پایان می رسد.

وی با بیان اینكه آمریكا جرایم زیادی علیه مردم ایران، ویتنام، عراق و افغانستان مرتكب شده است، افزود: آیا قبول می كنید كه این كشورها قانونی تصویب كنند و بابت خسارت های موازی ناشی از بمب گذاری های آمریكا یا هر فرد شكنجه شده توسط ساواك كه آمریكا آن را ایجاد كرده بود، این افراد مدعی خسارت شوند و اموالی را توقیف كنند؟

ظریف افزود: چرا ما باید حكم دیوان عالی آمریكا را قبول كنیم؟ این دیوان عالی آمریكا است نه دیوان عالی جهان. ما و پول ما زیر نفوذ و اختیار این دادگاه نیستیم. این یك دزدی بزرگ است و باور كنید كه این پول را پس می گیریم.

 

آمریکا همه را ترسانده و از ایران فراری داده

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه این گفت و گو در پاسخ به این سؤال كه مشكلات موجود در ارتباط با توافق هسته ای چیست؟ گفت: مهمترین مشكل این است كه آمریكا پس از اینكه به مدت هشت سال با وضع جریمه های سنگین، همه را ترسانده و از ایران فراری داده، اكنون خود را كنار كشیده است.  وی تأكید كرد: باید شاهد این باشیم كه بانك های اروپایی بدون هراس از تلافی آمریكا، با ایران كار كنند. ما تعهدات خود را به طور كامل انجام دادیم و مستحق سود بردن كامل از مزایای برجام هستیم. آمریكا باید این پیام را ارسال كند كه كار كردن با ایران هیچ هزینه ای برای آنها ندارد بدون اما و اگر . رعایت نظام ها و معاهدات بین المللی به دلیل مزایایی است كه به همراه دارند و اگر مزایایی نداشته باشند دوام آنها به خطر می افتد.

ظریف در پاسخ به این پرسش كه «آیا برجام با خطر فروپاشی رو به رو است» گفت: نخیر؛ برجام برقرار است اما اگر یكی از طرف ها از توافقنامه تبعیت نكند، در این صورت توافق شروع به متزلزل شدن خواهد كرد.

ظریف در ادامه این گفت وگو در خصوص موضع رئیس جمهوری آینده آمریكا درباره فرایندی كه در دوره اوباما شروع شد ، گفت: علاقه دارم كه این فرایند در دولت اوباما به نتیجه برسد و اعتقاد دارم در این صورت، رؤسای جمهوری آینده ایران و آمریكا محافظت و ادامه آن را به نفع خود می دانند زیرا اعتقاد داریم كه این توافق خوبی است و در صورت اجرای كامل، همه شاهد سرایت تأثیرات سودمند جانبی آن به بخش های دیگر خواهند بود.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا گمان می كند رئیس جمهوری بعدی آمریكا به اندازه رئیس جمهوری كنونی دوستانه و علاقه مند به گفت وگو خواهد بود؟ گفت: به هر حال افراد بسیاری در ایران، (عملكرد) این دولت را خیلی دوستانه نمی دانند.  ظریف ادامه داد: ما امیدوار بودیم كه تعامل بیشتر با آمریكا در این موضوع (هسته ای) بی اعتمادی را كاهش دهد و گمان نمی كنم كه خیلی دیر شده باشد؛ همانطور كه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای سال گذشته گفتند ، اگر تجربه مذاكرات هسته ای نشان دهد كه آمریكا رویكرد خود را در قبال ایران تغییر می دهد، در این صورت شانس تغییر وجود دارد.

اول برادری خود را ثابت كن 

در ادامه این گفت و گو خبرنگار نیویوركر سوال كرد: یك مقام ارشد آمریكایی گفته كه دولت آمریكا امیدوار بود توافق هسته ای راه را برای حل و فصل سایر مشكلات گذشته باز كند. این نگرانی وجود دارد كه ایران تمایلی به حل برخی از آن مسائل دیگر ندارد.

به گزارش ایرنا، ظریف در پاسخ به این سوال گفت: در فارسی مثلی داریم كه می گوید «اول برادری خود را ثابت كن بعد ادعای ارث و میراث كن» ؛ آمریكا باید اول نشان دهد كه توافق هسته ای (برجام) را اجرا می كند. هیچكس سوال نمی كند كه آیا ایران برجام را اجرا می كند یا نه و تقریباً تمام مقامهای ایران اعتقاد دارند كه آمریكا این توافق را اجرا نكرده است. بنابراین شما اول باید برادری - یا خواهری - خود را ثابت كنید و سپس از ارث و میراث صحبت كنید. سود اجرای موفق توافق هسته ای زمانی میسر می شود كه این توافق بطور موفق اجرا شود.

آزمایش های موشكی حق ما است

وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی دیگری از سخنان خود در مورد آزمایش های موشكی گفت: این مشكل آمریكا است كه گمان می كند می تواند رفتار همه را كنترل كند. آزمایش های موشكی حق ما است و تصریح كرده ایم كه این موشكها تنها برای مقاصد دفاعی استفاده می شوند. این موشكهای طوری طراحی نشده اند كه قادر به حمل سلاح هسته ای باشند. شما شلیك موشك به ایران در جریان جنگ ایران-عراق را به خاطر دارید. به یاد دارید كه ما هیچ چیزی برای دفاع از خودمان نداشتیم. نباید بگذاریم آن شرایط تكرار شود. در اینجا شما بدهكار ما هستید. هواپیماهای آمریكایی اطلاعاتی به صدام حسین می دادند تا غیرنظامی های ما را با سلاح شیمیایی هدف قرار دهد. ما در زمینه دفاعی هیچ چیزی به هیچ كسی بدهكار نیستیم.

صبر ایران حدی دارد

ظریف همچنین با تاکید بر اینکه مسائل منطقه اولویت اول ما به شمار می رود و ما پیشنهادهایی به طور علنی و خصوصی برای تعامل و گفت وگو مطرح كرده ایم. اظهار داشت : متأسفانه این پیشنهادها بخصوص از طرف عربستان سعودی گوش شنوایی پیدا نكردند.  ما خویشتنداری را از مدت ها پیش آغاز كردیم؛ زمانی كه كشورهای خلیج فارس از صدام حسین به مدت هشت سال حمایت كردند و صدام بعداً علیه آنها اقدام كرد. در دو سال و نیم گذشته زمانی كه ما درگیر مذاكرات هسته ای بودیم، عربستان هر كاری می توانست برای مخدوش كردن مذاكرات انجام داد و ما خویشتنداری كردیم اما حدی هم وجود دارد.

نظرات
آخرین اخبار