کد خبر: 11525
تاریخ انتشار: 21 فروردین 1400 - 17:22
گروه رسانه‌ای فراتاب برگزار می‌کند:
ترم مقدماتی کارگاه دهم روزنامه نگاری در حد فاصل روزهای 1 اردیبهشت تا 23 خرداد سالجاری توسط گروه رسانه‌ای فراتاب بصورت آنلاین برگزار خواهد شد.

 

«میان نوشتن با خوب‌نوشتن و خوب‌نوشتن با حرفه‌ای‌نوشتن تفاوت بسیار است؛ میان دیدن با خوب‌دیدن و خوب‌دیدن با حرفه‌ای‌دیدن نیز تفاوت فراوان است؛ همانطور که میان پرسیدن با خوب‌پرسیدن و خوب‌پرسیدن با حرفه‌ای‌پرسیدن تفاوت‌‌ها فاحش است! و اگر بخواهیم شنیده‌‌ها، دیده‌‌ها و نوشته‌‌ها را بطور حرفه‌ای و اثرگذاری نوشته، تحلیل کرده و منتشر کنیم آنگاه بایست هم حرفه‌‌ای دید، هم حرفه‌ای پرسید و هم حرفه‌‌ای نوشت و برای حرفه‌‌ای شدن در کمترین زمان و کوتاه‌‌ترین راه بایستبه سراغ روشی تلفیقی از شیوه‌های نوین علمی، تجربه و ابتکار رفت!» (اردشیر پشنگ)

فراتاب -گروه آموزش: گروه رسانه‌‌ای فراتاب پس از برگزاری موفق 9 دوره آموزش کاربردی روزنامه‌نگاری تخصصی، با افتخار از روز یک اردیبهشت 1400 دهمین دوره خود را بصورت آنلاین برگزار خواهد کرد.

مدرسین دوره:

اردشیر پشنگ عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران IFJ، مدیرمسئول و سردبیر پایگاه خبری فراتاب، سردبیر ماه‌نامه فراتاب کُردی، سردبیر فصلنامه «صلح برای همه» و دارای 20 سال سابقه مطبوعاتی و 9 سال تدریس حرفه‌‌ای در مراکز علمی و پژوهشی معتبر از جمله در وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، دانشگاه‌های تربیت مدرس و زنجان، مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه، انجمن علوم سیاسی ایران و ... است.

استاد عباس امبری: دانش‌آموخته رشته عکاسی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، سردبیر مجله تخصصی چشمک در حوزه عکاسی، مدرس برجسته و شناخته شده در آموزش عکاسی و فیلمبرداری خبری و تبلیغاتی با استفاده از گوشی موبایل

جدول زمانی ثبت‌نام، برگزاری و پایان کلاس‌ها به همراه مباحث مطروحه دوره مقدماتی

 • شنبه 21 فروردین: شروع ثبت‌نام
 • سه‌شنبه 31 فروردین: پایان مهلت ثبت نام (ساعت 14:00)
 • (جلسه 1): چهارشنبه 1 اردیبهشت - تدریس مفاهیم اساسی و پایه در روزنامه‌نگاری، برنامه ریزی استراتژیک، ارائه سری اول منابع تکمیلی
 • (جلسه 2): شنبه 5 اردیبهشت - تدریس ارزش‌ها و عناصر خبر، ارائه سری دوم منابع تکمیلی
 • (جلسه 3): چهارشنبه 8 اردیبهشت -  لید در خبر و گزارش و انواع آن
 • (جلسه 4): شنبه 12 اردیبهشت– تیتر در خبر و گزارش، نحوه تیتر زدن، انواع تیتر
 • (جلسه 5): چهارشنبه 15 اردیبهشت - تدریس زاویه دید، خبرنویسی + تمرین
 • (جلسه 6) شنبه 19 اردیبهشت - بررسی تمارین خبر + تدریس گزارش‌نویسی خبری و توصیفی + تمرین
 • (جلسه 7) چهارشنبه 22 اردیبهشت- بررسی تمارین گزارش خبری و توصیفی
 • (جلسه 8) شنبه 26 اردیبهشت– تدریس گزارش نویسی به سبک‌های تاریخی و تاریخی با لید + تمرین
 • (جلسه 9) چهارشنبه 29 اردیبهشت– بررسی تمارین گزارش نویسی به سبک‌های تاریخی و تاریخی با لید
 • (جلسه 10) شنبه 2 خرداد -  تدریس گزارش نویسی به سبک‌ هرم وارونه+ تمرین
 • (جلسه 11) چهارشنبه 5 خرداد– بررسی تمارین گزارش هرم وارونه
 • (جلسه 12) شنبه 9 خرداد– آموزش ساخت پادکست صوتی (مدرس: عباس امیری) + تمرین تلفیقی گزارش هرم وارونه در پادکست صوتی (اردشیر پشنگ)
 • (جلسه 13) چهارشنبه 12 خرداد– بررسی تمارین پادکست صوتی  از نظر فنی (عباس امیری) و از نظر محتوایی (اردشیر پشنگ)
 • (جلسه 14) شنبه 16 خرداد– آموزش ساخت گزارش ویدئویی با استفاده از موبال (عباس امیری) + تمرین تلفیقی گزارش هرم وارونه در گزارش ویدئویی (اردشیر پشنگ)
 • (جلسه 15) چهارشنبه 19 خرداد –جلسه رفع اشکال و راهنمایی بیشتر در خصوص گزارش نویسی به سبک هرم وارونه و نیز ساخت ویدئو و پادکست
 • (جلسه 16) شنبه 23 خرداد –بررسی تمارین مربوط به گزارش ویدئویی از نظر فنی (عباس امیری) از نظر محتوایی (اردشیر پشنگ)
 • چهارشنبه 26 خرداد - صدور و ایمیل مدرک (گواهی) دو زبانه (فارسی-انگلیسی) شرکت در کارگاه (پایان رسمی دوره مقدماتی)
 • زمان برگزاری دوره پیشرفته: 9 تیر تا 31 مرداد

نکات کلیدی در خصوص کارگاه

 • شیوه آموزش در کارگاه، ترکیبی از تئوری و تجربه با تاکتیک‌ها و تکنیک‌های فن نوشتن بصورت علمی و عملی است. همه دانشجویان دوره با هرسطحی که در کلاس حضور دارند، در هرجلسه پس از ارائه مباحث تئوریک، دست به نوشتن خواهند زد، بررسی فنی و محتوایی هر نوشته با هرسطح و زاویه دید متفاوتی، باعث افزایش تنوع، تجربه و بهبود کیفیت یادگیری می‌شود.
 • محتوای کارگاه اعم از مباحث درسی و نظری کاملا از نظر متد آموزشی (به موازات کلاس‌های آموزشی بین‌المللی) و چه از نظر طرح موضوعات روز در حوزه‌های مختلف کاملا به‌روز می‌‌باشد.
 • نکته کلیدی دیگر در رابطه با این کلاس، تاکید بر نگارش و دیدی تخصصی در فن نوشتن و ژورنالیسم است، بر اساس برنامه‌هایی که از جلسه نخست ارائه خواهد شد، هر نفر می‌بایست حوزه علاقه خود را در یک یا دو حوزه تخصصی مشخص کند. نحوه تمرین‌ها و سوژه‌ها به دو گونه کلی خواهد بود. بخشی از آنها عمومی و برای همه کلاس است و بخش دیگر کاملاً تخصصی خواهند بود. بطور مثال کسی که علاقمند است در حوزه مسائل خاورمیانه کار کند به او سوژه‌ها و تمرین‌هایی درباره «بحران جاری لیبی»، «تحولات عراق»، «دیپلماسی ترکیه» و ... داده خواهد شد و کسی که می‌خواهد یک ورزشی‌نویس و یا یک فوتبالی‌نویس حرفه‌ای شود، سوژه‌هایش در رابطه با «لیگ فوتبال ایران» خواهد بود کسی که در حوزه زنان، علمی و یا فرهنگی می‌نویسد نیز به همین ترتیب.
 • در کارگاه پیش رو کار هم بر روی رسانه‌های رسمی و هم بر روی شبکه‌های اجتماعی از منظری حرفه‌ای دنبال خواهد شد. در هر جلسه برای هریک از این دو حوزه در کنار نکات لازم، تمارینی در نظر گرفته می‌شود، و هر جلسه پُست‌های منتشر شده اعضای کلاس در فضای شبکه‌های اجتماعی از جمله در توئیتر و اینستاگرام کاملاً بررسی می‌شود.
 • این کارگاه فقط یک کلاس آموزش و بررسی فنون مهارت نوشتن و روزنامه‌نگاری نیست، در این کلاس زاویه دید پیدا کردن، امضای خاص داشتن در نوشتن یکی از اهداف جدی آن است.
 • گسترش شبکه‌های اجتماعی و سرعت بالای تکنولوژی باعث شده است تا امروزه دیگر روزنامه‌نگاری تنها دال بر فعالیت در یک نشریه مکتوب و یا تنها با مهارت نوشتن نباشد، بلکه مهارت‌های گزارشگری تلویزیونی (نوع اینترنتی) و رادیویی (پادکست) بسیار در جهان امروز مورد اقبال قرار دارد، در این کارگاه نیز دروس و تمارین در هرهفته با یک سوژه ثابت در سه بخش نوشتاری، تصویری و پادکستی خواهد بود.

ارائه مدرک

 • ارائه گواهی دو زبانه (فارسی -انگلیسی) شرکت در دوره توسط گروه رسانه‌ای فراتاب
 • انتشار تمارین در قالب مطلب حرفه‌ای و قابل جستجو در گوگول: همچنین با توجه به برنامه ریزی کارگاه تا پایان دوره هر نفر دست کم 2 تمرین کلاسی‌اش بصورت مطالب حرفه‌ای در مطبوعات با نام و تصویر خودش منتشر خواهد کرد که این امر خود یک رزومه کاری و حرفه‌ای برای وی محسوب می‌شود.
 • دریافت کارت خبرنگاری حرفه‌ای: برخی از نفرات که از یکسو توان و علاقه بیشتری برای نوشتن از خود نشان دهند و از سوی دیگر توسط شورای سردبیری فراتاب مورد تایید قرار گیرند، می‌توانند وارد سیکل همکاری با این موسسه رسانه‌ای شوند که در نهایت خواهند توانست موفق به دریافت کارت حرفه‌ای خبرنگاری شوند.

 

نحوه برگزاری کارگاه:

کارگاه به دلیل شرایط جهانی متاثر از انتشار ویروس کرونا، صرفا بصورت مجازی و با استفاده ترکیبی از اپلیکیشن‌های اینستاگرام، واتساپ و تلگرام و نیز ای‌میل برگزار خواهد شد.

 

شیوه آموزش دوره مجازی

این کارگاه بصورت مجازی و آنلاین برگزار خواهد شد. کل دوره مقدماتی شامل 16 جلسه و دست‌کم 48 ساعت است. این دوره مختص کسانی است که به دلیل بعد مسافت یا عدم هماهنگی ساعت حضور و یا به دلیل بی‌نظمی در برنامه کاری و روزانه خود نمی‌توانند در روز و یا ساعت بخصوصی مطالب، مباحث و تمرینات کلاس را پیگیری کنند. لذا اینکه در شهر، روستا و یا کشوری دیگر هستید یا اینکه دارای اینترنتی با سرعت کم و پرنوسان هستید دیگر یک محدودیت برای حضور در کارگاه به شمار نمی‌‌رود و در نتیجه می‌توانید در کارگاه شرکت کنید.

علاوه بر در اختیار قراردادن جزوه، تصاویر مربوطه به هرکلاس، فایل صوتی، دانشجویان بخش مجازی می‌‌بایست به مانند کسانی که در کلاس حضور پیدا می‌‌کنند در مباحث تئوریک و عملی کلاس مشارکت فعال داشته باشند.

کارگاه کلاس مجازی از طریق یک گروه اختصاصی در تلگرام و نیز واتساپ و همچنین از طریق «ایمیل» بطور منظم و طبق جدول زمان‌بندی شده به ارسال بسته‌‌های آموزشی مربوط به هر مبحث اقدام خواهد کرد.

همچنین با استفاده از اپلیکیشن‌های واتساپ و تلگرام و تشکیل یک گروه از اعضا، کلاس‌های گروه مجازی در روزهای اعلام شده برگزار خواهد شد. در ساعت مشخصی پکیج مطالب هر جلسه در گروه بارگذاری خواهد شد. اعضای محترم سپس می‌‌توانند به مطالعه دست زده و مباحث و سوالات خود را مطرح کنند. در هر جلسه یک تمرین عملی برای هر نفر در حوزه تخصصی یا مورد علاقه وی نظر گرفته خواهد شد که می‌‌بایست ظرف مدت 48 تا نهایتا 72 ساعت آن را بر طبق نکات کلاسی انجام و در گروه بارگذاری کند، تمارین مذکور بطور کامل توسط استاد، بررسی شده و نکات لازم در مورد هریک از آنها نوشته خواهد شد.

در صورت داشتن استاندارد لازم و رفع اشکالات، تمارین مذکور که از مباحث روز می‌باشد در وبسایت رسمی و حرفه‌ای خبرگزاری فراتاب و یا در یکی از پرونده‌های ماهنامه فراتاب کُردی با درج نام نویسنده آن، منتشر خواهد شد. در حقیقت در پایان هرجلسه، نتایج عملی کار هریک از دانشجویان در معرض دیدگاه مخاطبان عمومی قرار خواهد گرفت و دانشجویان می‌‌توانند بازتاب‌های مختلف آن را در فضای رسمی و شبکه‌‌های اجتماعی مشاهده کنند. امری که تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت قلم و دقت هر دانشجو خواهد داشت.

در کارگاه دهم همچنین از اپلیکیشن اینستاگرام نیز استفاده می‌شود بدین منظور یک گروه بسته تنها با شرکت اعضا تشکیل می‌شود، و هر هفته به مدت 45 دقیقه یک برنامه لایو اینستاگرامی در زمان مقرر توسط مدرس ارائه می‌شود و دانشجویان می‌توانند سئوالات خود را در این بخش ارائه دهند. همچنین این لایو برای کسانی که به هردلیلی امکان دیدن همزمان در آن ساعت معین را نداشته‌اند در صفحه خصوصی کلاس ذخیره شده و در دسترس خواهد بود.

  

سئوالات متداول

سئوال متداول اول: آیا در کلاس مجازی بایستی برای شرکت در کلاس حتما در یک ساعت بخصوص آنلاین باشم؟

پاسخ: خیر، نفرات شرکت کننده در کارگاه مجازی ضرورتی برای حضور در یک ساعت منظم در شبانه‌روز نخواهند داشت بلکه می‌‌توانند در بازه‌های زمانی خاص و منعطفی در طول شبانه‌روز از بسته‌های آموزشی و مباحث مطروحه توسط مدرس بهره‌مند شده و سوالات خود را نیز مطرح کنند. به عبارتی دیگر درسی که در ساعت 22 تا 24 روز شنبه 21 تیرماه در گروه (هم واتساپی و هم تلگرامی) بارگذاری می‌شود را شما می‌توانید در همان ساعت، و یا ساعات و روز و حتی دو روز بعد مطالعه کنید! البته برای حفظ نظم می‌بایست تمارین هر درس را در زمانی که مدرس در هر جلسه مشخص می‌کند انجام دهید.

سئوال متداول دوم: در پایان این کارگاه چه مهارت‌های خاصی را یاد خواهم گرفت و یا در آنها تقویت خواهم شد؟

پاسخ: بنا به رئوس برنامه‌ها و تمرین‌های طراحی شده برای آنها انتظار می‌رود در پایان دوره بتوانید به شیوه استاندارد گزارش خبری، گزارش تحلیلی، گزارش به سبک وال‌استریت‌ژورنالی، گزارش به سبک هوک، فنون مصاحبه و میزگرد، یادداشت و سرمقاله نویسی را در کنار نحوه تقویت زاویه دید و نیز تهیه گزارش‌های تصویری ویدئویی در قالب یک فرمت استاندارد را فرا بگیرید.

سئوال متداول سوم: آیا در پایان این دوره خواهم توانست به‌‎کار روزنامه‌نگاری مشغول شوم؟ و یا حداقل بصورت استاندارد و حرفه‌ای بنویسم؟

پاسخ: بله، این کارگاه بصورت فشرده با توجه به موضوعات کلیدی تدریس و نیز ارائه منابع کمک آموزشی خود، شما را یاری می‌کند نه تنها در پایان دوره، بلکه در حین دوره مطالب خود را بصورت استانداردتر و حرفه‌ای‌تری نسبت به قبل نوشته و منتشر کنید! در همین راستا می‌توان به برخی از دانشجویان دوره‌های پیشین اشاره کرد که پس از پایان دوره اینک در نشریات حرفه‌ای مشغول به فعالیت هستند:

خانم صدیقه نژادقربان (روزنامه دنیای اقتصاد)، محمدحسن گودرزی (خبرگزاری ایکنا)، زریان کریمی (خبرگزاری فراتاب)، منصور براتی (موسسه کادراس)، نیلوفر فلاح (بخش محتوایی دیجی‌کالا)، فاطمه نبی‌پور (اتاق خبر) و ...

 

نمونه‌هایی از تمارین عملی دانشجویان دوره‌های پیشین که بصورت یک مطلب حرفه‌ای منتشر شده است

لیلا عباسی – دوره هشتم / عنوان مطلب: چرا پدیده کارتن خوابی پایان نمی یابد؟ / لینک مطلب:

//www.faratab.com/news/11442

مریم حسنی – دوره نهم / عنوان مطلب: نفت و دموکراسی؛ رابطه‌ای همچنان معکوس! / لینک مطلب:

//www.faratab.com/news/11480

فاتح هدا – دوره نهم / واکاوی پرونده اعتراضات در اقلیم کردستان عراق / لینک مطلب:

 //www.faratab.com/news/11490

شبنم چادری – دوره هفتم / نگاهی به منافع و بازی متعارض بازیگران مختلف در قره‌باغ! / لینک مطلب:

//www.faratab.com/news/11447

آنا یوسفیان – دوره اول / نوروز و موازنه هویت / لینک مطلب:

 //www.faratab.com/news/7561

منصور براتی – دوره چهارم / تشدید بحران عراق و ترکیه در بستر عملیات آزادسازی موصل / لینک مطلب:

//www.faratab.com/news/4297

  

هزینه کارگاه

 • هزینه کارگاه مقدماتی برای دانشجویان داخل کشور، 1 میلیون تومان می‌باشد.
 • هزینه پایه کارگاه برای داوطلبان مقیم خارج از کشور 1700000 تومان (یک میلیون و هفتصد هزار تومان)
 • هزینه کارگاه پیشرفته که در ماههای تیر و مرداد برگزار خواهد شد 1 میلیون تومان می‌باشد به عبارت دیگر هزینه شرکت در دو دوره مقدماتی و پیشرفته 2 میلیون تومان می‌باشد.
 • دانشجویانی که هر دو دوره مقدماتی و پیشرفته را ثبت نام کنند می‌توانند از تخفیف 10 درصدی بهره‌مند شوند.
 • دانشجویان، خبرنگاران و نیز ساکنان مناطق محروم در داخل کشور، می‌توانند با هماهنگی با مسئول روابط عمومی فراتاب خواهان استفاده از برخی تخفیف‌های در نظر گرفته شده دیگر برای این دوره باشند.

 ثبت نام

 الف- دریافت و تکمیل فرم ثبت‌نام: برای این منظور می‌بایست از طریق یکی‌ از راههای ارتباطی (ایمیل، واتساپ و یا تلگرام) فرم مذکور را از روابط عمومی فراتاب (سرکار خانم سوگل قائمی) دریافت کنید. فرم مذکور را پس از مطالعه می‌بایست تکمیل کنید.

ب- هزینه ثبت‌نام را به شماره حساب و یا شماره کارت زیر واریز کرده و از فرم واریزی تصویری (گرفتن عکس یا اسکرین شات) تهیه کنید

شماره حساب:  3390687523  به نام اردشیر پشنگ در نزد بانک تجارت

شماره کارت: 5859831049083776  به نام اردشیر پشنگ (بانک تجارت)

 

ج- فرم ثبت نام به همراه تصویر فرم واریزی هزینه کارگاه را از یکی از طریق‌های زیر ارسال کنید:

ایمیل: pr.faratab@gmail.com

آیدی و شماره واتساپی: 09028401242

 

توجه: مهلت ثبت نام، تا پایان ساعت 14:00 روز سه‌شنبه 31 فروردین می‌باشد و این زمان دیگر تمدید نخواهد شد.

 

نظرات
آخرین اخبار