کد خبر: 1145
تاریخ انتشار: 4 اردیبهشت 1395 - 19:15
وزیر خارجه آمریکا:
جان کری، وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتای ایرانی‌اش، محمدجواد ظریف تاکید کرد با برداشته شدن تحریم‌ها، بانک‌ها و موسسات مالی دیگر نباید از معامله با ایران هراسی داشته باشند.

به گزارش فراتاب، جان کری روز جمعه در نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود گفت: «امریکا مانعی بر سر راه تجارت با ایران که بعد از توافق هسته‌ای مجاز شد، نخواهد بود. می‌خواهم تاکید کنم که همانطور که تعهد داده بودیم تحریم‌های هسته‌ای ایران را رفع کردیم... و هیچ کشور یا شرکت و یا حتی هیچ شخصی نباید از این موضوع بترسد.»

وی ادامه داد: «بانک‌های خارجی هم اینک فرصت تجارت با ایران را دارند. متاسفانه برخی از بانک‌های خارجی دچار سردرگمی هستند و ما می‌خواهیم درباره مبادله با ایران تا آنجا که می‌توانیم، شفاف سازی کنیم.»

این مقام امریکایی افزود چنانچه بانک‌ها و موسسات مالی بین‌المللی پس از برداشته شدن تحریم‌ها ابهامی برای آغاز روابط پولی و تجاری با ایران دارند، می‌توانند با مراجعه به دولت امریکا مشورت دریافت کنند.

منافع برجام

ظریف نیز پیش از این دیدار گفته بود: «با صحبت‌هایی كه جان كری می‌كند، مشخص شد باید منتظر باشیم جمهوری اسلامی از تمامی منافع ذكر شده در برجام سود برد.»

وزیر خارجه ایران خاطر نشان کرد: «امیدوارم اظهارات جان كری راهگشای حل نگرانی‌های بانک‌ها از رویكرد امریكا شود.»

توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای گروه 1+5 در تاریخ 23 تیرماه سال 1394 در وینِ اتریش امضا شد و دو طرف متعهد شدند برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام) را به طور کامل اجرا کنند.

به موجب برجام، ایران در ازای رفع تحریم‌های اقتصادی در برنامه هسته‌ای خود محدودیت‌هایی را اعمال می‌کند.

 

منبع:پرس تی وی

 

نظرات
آخرین اخبار