کد خبر: 10540
تاریخ انتشار: 6 مهر 1398 - 17:10
کیانوش از وضعیت موجود راضی نیست و انتظار حمایت دارد.

فراتاب - گروه ورزش: کیانوش رستمی ملی‌پوش وزنه‌برداری ایران می گوید تصمیم دارم تا المپیک ۲۰۲۸ بمانم و حقم را از همه دنیا بگیرم.

تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان در پایان مسابقات جهانی تایلند با یک پله سقوط نسبت به دوره گذشته در رتبه چهارم قرار گرفت، این در حالی است که خیلی از کارشناسان دلیل قرار نگرفتن ایران روی سکوی تیمی مسابقات را حذف کیانوش رستمی عنوان می‌کنند. در همین رابطه گفت‌وگویی تفصیلی با کیانوش رستمی انجام داده‌ایم که در ادامه این مصاحبه را می‌خوانید.

در ابتدا در خصوص عملکردت در مسابقات جهانی صحبت کن. شاید بدشانسی و از همه مهمتر دست به یکی کردن داوران باعث شد تا در این مسابقات حذف شوم. بدنم برای مسابقات آماده بود و حرف‌های زیادی برای گفتن داشتم. از رقبایم یک سر و گردن بالاتر بودم. با توجه به نحوه تمریناتی که انجام داده بودم در سطح ایده‌آلی قرار داشتم. در این سن و سال بسیاری از رقبایم به دلایل مختلف از مسابقات کنار کشیده بودند، اما من خودم را به اوج رسانده بودم. در مسابقات جهانی آنقدر شرایط خوبی داشتم که همه رقبایم از من می‌ترسیدند و حریفانم می‌گفتند چه اتفاقی افتاده که کیانوش رستمی به وزنه‌برداری برگشته است. خیلی عالی داشتم کار می‌کردم که وزنه اولم را مربی‌ام طبق صلاحدیدش تغییر داد و زمانی که روی تخته رفتم تا حرکت نخستم را انجام بدهم، چند نفر از جمله یک خانم خارجی از حضورم برای بالا بردن وزنه جلوگیری کردند. علاوه بر این هیئت ژوری به من می‌گفتند که بروم تا وزنه را بزنم و زمانی که خواستم وزنه را بلند کنم، آنها داد می‌زدند که وزنه را بلند نکنم. با این اتفاقاتی که رخ داد اعصابم به هم ریخت. در این ۱۲، ۱۳ سالی که در وزنه‌برداری هستم چنین چیزی را به چشم ندیده بودم.

به نظرت چه اتفاقی رخ داد که داوران مانع از این شدند تا زودتر از وزنه‌بردار کلمبیایی روی تخته نروی؟

آنها نمی‌گذاشتند وزنه ۱۷۹ را بزنم و عنوان می‌کردند باید وزنه ۱۸۰ را بزنم و دوباره نگذاشتند این وزنه را بزنم و حدود ۵ دقیقه مرا در صحنه مسابقات معطل کردند. بعد از اینکه قرار شد وزنه ۱۸۰ را بزنم بدنم سرد شد هر چند که وزنه را به راحتی مهار کردم، اما زمانی که خواستم بلند شوم تعادلم بهم خورد چون بدنم سرد شده بود. فشار به آرنجم آمد به همین دلیل وزنه را رها کردم تا آرنجم صدمه نبیند. روی آرنج مصدومم یخ گذاشتم و برای انجام حرکت سومم روی صحنه آمدم، حتی وزنه را مهار کردم، اما چون آرنجم خیلی درد می‌کرد نتوانستم فشار وزنه را تحمل کنم و به همین علت وزنه را رها کردم.

چه شد که از انجام حرکت دوضرب کناره‌گیری کردی؟

پس از اینکه به سالن گرمکن برگشتم تا آماده انجام حرکات دوضرب شوم وزنه ۷۰ کیلویی روی دستم گرفتم اما نتوانستم روی سینه‌ام بکشم که بخواهم آن را بالای سر ببرم و باعث شد نتوانتم مسابقات را ادامه بدهم. انتقامم را می‌گیرم و عنوانی را که در دنیا دارم دوباره پس می‌گیرم. خیلی ناراحت شدم و تمام زندگی‌ام به فنا رفت. آنقدر برای این مسابقات زحمت کشیده بودم اما متاسفانه به آن چیزی که می‌خواستم نرسیدم. خیلی زجر و سختی کشیده بودم و تنها می‌خواستم به این مسابقات بروم تا با عنوان قهرمانی به کشور برگردم، اما نتیجه‌ای را که می‌خواستم کسب نکردم.

در خصوص صحبت‌های برخی منتقدان علیه برادرت در جریان مسابقات چه نظری داری؟

هم برادرم در کنارم بود و هم یک مربی از فدراسیون وزنه‌برداری ۲ نفر با همفکری هم داشتند کارشان را انجام می‌دادند. من زیر نظر مربی کارم را انجام دادم با این حال اعتراضات به من زیاد بود و می‌گفتند چرا کیانوش با مربی و سایر اعضای تیم ملی کار نمی‌کند و او چرا مربی در مسابقات جهانی ندارد تا وزنه برایش انتخاب کند. من مربی داشتم و اتفاقا وزنه را هم برایم انتخاب کردند، اما این شرایط برایم به وجود آمد. از دوستان خواهش می‌کنم فقط بگذارند یک مقدار آرامش داشته باشم و تنها خواسته‌ام همین است. نمی‌دانم چه چیز از من می‌خواهند و دشمن نیستم که این طور با من برخورد می‌کنند.

اکنون با این هجمه‌هایی که علیه شما به راه افتاده قصدی برای حضور در المپیک توکیو دارید یا خیر؟

من تنها کسی بودم که می‌توانستم هم طلای مسابقات جهانی را بگیرم و هم جواز حضور در المپیک کسب کنم. من حرفم را زدم و ترجیح می‌دهم بیشتر از این صحبت نکنم.

قصد دارید هفته آینده برای حضور در مسابقات گزینشی به ایتالیا سفر کنی؟

۴، ۵ روز دیگر به مسابقات وزنه‌برداری ایتالیا که حکم گزینشی المپیک توکیو را دارد می‌روم و ان‌شاءالله در آنجا رکوردهای خوبی را بر جای بگذارم.

برنامه‌تان برای حضور در المپیک توکیو چیست؟

خیلی‌ها انتظار زیادی از من دارند و انتظار خودم هم این است حداقل کمکم کنند، نه اینکه صبح تا شب پشت سر من حرف بزنند. مگر من ایرانی نیستم که این‌همه هجمه و فشار علیه من می‌آورند، مگر من دشمن‌شان هستم؟ ناراحت شدم در این مسابقات نتواستم نتیجه خوبی بگیرم. در مسابقات قبلی که عنوان‌های خوبی به دست نمی‌آوردم، آماده نبودم. اما این مسابقه برایم خیلی گران تمام شد چون آماده بودم و یک سرو گردن از تمام وزنه‌برداران بالاتر بودم. خیلی راحت این توانایی را داشتم با اختلاف ۱۰ کیلو نسبت به سایر نفرات طلای مسابقات را کسب کنم. اما از شانس بد شرایط آنطور که می‌خواستم برایم پیش نرفت. هر کسی بهتر باشد به مسابقات المپیک خواهد رفت.

خیلی‌ها معتقدند در این مدت پول زیادی برای شما هزینه شد و با این شرایط توقع زیادی از شما می‌رفت تا مدال کسب کنی؟

پولی به من داده نشد و فقط خودم هزینه کردم تا تمرینات را انجام بدهم.

دبیر فدراسیون پس از حذف از مسابقات درخواست کرده تا دیگر زیر نظر مربیان تیم ملی تمرین کنی؟

من نمی‌توانم جواب هر کسی را بدهم چون وظیفه‌ام تنها وزنه زدن است و تا روزی که شرایطم خوب باشد مجبور هستند من را به مسابقات اعزام کنند. اگر کسی بهتر از من وزنه می‌زند من خاک زیر پایش می‌شوم و خیلی راحت می‌توانند از اعزام من به مسابقات خودداری کنند. زمانی که می‌بینند من بهتر از بقیه وزنه می‌زنم دلیلی ندارد مرا خط بزنند. در حال حاضر ما خیلی شاهکار کردیم؟ در المپیک روی کدام وزنه‌بردار می‌توانند حساب باز کنند. تنها کسی هستم که می‌توانم به المپیک توکیو بروم و مدال کسب کنم.

خیلی‌ها دلیل نرفتن ایران روی سکوی تیمی مسابقات را حذف ناخواسته شما از مسابقات عنوان کرده‌اند؟

نکته جالب توجه اینکه ملی‌پوش سنگین وزن ما اوت شد و آیا نرفتن روی سکوی تیمی مسابقات باز هم تقصیر من است. قرار نگرفتن ما در بین سه تیم برتر ارتباطی به حذف من ندارد. عملکرد ورزشکاران در هر شرایطی قابل پیش‌بینی نیست.

به نظر می‌رسد از برخی انتقادها خیلی ناراحت هستی!

کسانی که از من انتقاد می‌کنند دوستدار مملکت نیستند. حمید سوریان همیشه در مسابقات جهانی مقام اول را به دست می‌آورد و طلای جهانی می‌گرفت، اما در ۲ المپیک مدالی نگرفت. الان ما دوست داریم در مسابقات جهانی قهرمان شویم یا در المپیک؟ هدف یک ورزشکار کسب مدال در المپیک است. به طور کلی در ورزش کشورمان ۱۹ قهرمان در المپیک داریم اما آنقدر درک نداریم که قهرمانان کشورمان را حفظ کنیم.

برنامه‌تان برای آینده چیست؟

تا المپیک ۲۰۲۸ بمانم تا حقم را از همه دنیا بگیرم. من روی حرفم هستم و تا زمانی که مدال ۴ المپیک به دست نیاورم ورزش را کنار نمی‌گذارم. عکس‌های حمید سوریان را جمع کردم و زمانی که مدال‌های المپیکم همانند حمید به ۴ عدد رسید آن را نشان می‌دهم. آنچه باعث بدبختی‌ام این بود در مسابقه بدنم را سرد کردند وگرنه مثل آب خوردن می‌توانستم طلای جهان را بگیرم.

پس از حذف از مسابقات به سمت میز داوران رفتی. به آنها چه چیزی گفتی؟

پس از حذف از مسابقات به سمت میز داوران رفتم و برای آنها توضیح دادم آمده بودم هم مدال طلابگیرم و هم رکورد دنیا را تغییر بدهم، اما متاسفانه برخی افراد بدنم را سرد کردند و همین اتفاقات باعث شد نتوانم به آن هدفی که می‌خواستم دست یابم. خیلی مودبانه پس از پایان صحبت هایم به داوران و هیئت ژوری آخرش تعظیم کردم و صحنه را ترک کردم. /طرفداری

نظرات
آخرین اخبار