"موراکامی" شانس نخست نوبل ادبیات! | فراتاب
کد خبر: 4230
تاریخ انتشار: 17 مهر 1395 - 18:10
نوبل ادبی ٢٠١۶ به چه نویسنده ای می رسد؟
«هاروکی موراکامی» نویسنده مطرح ژاپنی از سوی سایت «لدبروکس» به عنوان محتمل‌ترین گزینه برای دریافت جایزه نوبل ادبیات در سال 2016 شناخته شد.

به گزارش فراتاب به نقل از گاردین،در فاصله یک هفته مانده به معرفی برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 2016 میلادی،سایت معروف انگلیسی «لدبروکس» طبق سنت هرساله درباره برنده مهمترین جایزه دنیای ادبیات گمانه‌زنی می‌کند و امسال نام «هاروکی موراکامی» نویسنده ژاپنی را بالاتر از چهره‌هایی چون «آدونیس»، «فیلیپ راث» و «نگوگی وا تیونگو» در پیش‌بینی خود قرار داده است.

هیأت داورانی شامل 18 نفر از آکادمی نوبل مسئول انتخاب برنده نوبل ادبیات خواهند بود و به گفته «آلفرد نوبل» باید به نویسنده برجسته‌ترین اثر با گرایش آرمانخواهانه اعطاء شود.

در حالی که آکادمی نوبل هنوز به صورت رسمی تاریخ اعطای جایزه نوبل ادبیات در سال 2016 را اعلام نکرده است اما «پر واتسبرگ» از اعضای این آکادمی در گفتگو با رسانه‌های سوئدی تاریخ اعلام برنده را روز 13 اکتبر اعلام و اظهار کرد که زمان اعطای جایزه به دلیل عدم توافق نظر داوران از 6 اکتبر یک هفته به تعویق افتاده است.

امسال «هاروکی موراکامی» که چند سالی است با نزدیک شدن به تاریخ اعطای جایزه نوبل گمانه‌زنی‌های فراوانی درباره او انجام می‌شود از سوی وب‌سایت «لدبروکس» با شانس 1 به 4 محتمل‌ترین گزینه برای دریافت این جایزه مهم معرفی شد و پس از آن «آدونیس» شاعر سوری با شانس 1 به 6 و «فیلیپ راث» نویسنده آمریکایی علی‌رغم این که اخیرا از دنیای نویسندگی رمان اعلام بازنشستگی کرده با شانس 1 به 7 قرار دارند.

سایت انگلیسی «» شانس «نگوگی وا تیونگو» نویسنده کنیایی را 1 به 10 اعلام کرده و پنجمین گزینه محتمل برای کسب نوبل ادبیات امسال نیز «جویز کرول اوتس» نویسنده پرکار آمریکایی با شانس 14 به 1 است و پس از آن «اسماعیل کاداره» نویسنده آلبانیایی و «خاویار ماریاس» اسپانیایی هر دو با شانس 16 به 1 قرار گرفته‌اند.

مجموعه‌ای از نویسندگان شامل «جان بنویل» نویسنده برنده بوکر ایرلندی، «آنتونیو لوبو آنتونش» پرتغالی، «جان فاس» اهل نروژ، «کو اون» شاعر کره‌ای و «لاسلو کراسناهورکایی» نویسنده مجارستانی دارای شانس 1 به 20 برای دریافت نوبل ادبیات 2016 معرفی شده‌اند.

«الکس دانوهو» سخنگوی سایت «لدبروکس» گفت: "«موراکامی» امسال هم در صدر شانس‌های دریافت نوبل قرار دارد، جایی که هر سال در آن قرار دارد، اما طرفداران این نویسنده ژاپنی بیش از همیشه فکر می‌کنند که امسال دیگر نوبت اوست.

نام «هاروکی موراکامی» مشهورترین نویسنده حال حاضر کشور ژاپن، چند سال است در آستانه معرفی برنده نوبل هم بر سر زبان‌ طرفداران و هم مخالفانش می‌افتد. موراکامی را «ستاره راک ادبیات مدرن» می‌دانند و برخی معتقدند کارهای او در حد دریافت جایزه نوبل نیست. معروف‌ترین کتاب‌های «موراکامی» که یکی از مطرح‌ترین نویسندگان معاصر است می‌توان به «کافکا در کرانه»، «جنگل نروژی» و «سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتش» اشاره کرد.

آکادمی نوبل هیچگاه نشانه‌ای از این که چه کسانی شانس اصلی دریافت جایزه هستند اعلام نمی‌کند و فهرست نامزدهای هر سال را 50 سال دیگر منتشر می‌کنند، بنابراین به عنوان مثال کسی که امسال (2016) نامزد جایزه نوبل ادبیات باشد در سال 2066 متوجه این موضوع خواهد شد.

سال گذشته «اسوتلانا الکسیویچ» نویسنده بلاروسی که جایزه نوبل ادبیات را کسب کرد از سوی سایت «لدبروکس» دارای شانس 1 به 2 برای برنده شدن شناخته شده بود، در سال 2011 «توماس ترانسترومر» شاعر سوئی شانس 6 به 4، سال 2009 میلادی «هر تا مولر» رمان ‌نویس آلمانی شانس 1 به 3 و در سال 2008 نیز « ژان-ماری گوستاو لو کلزیو» فرانسوی نیز از سوی سایت «لدبروکس» شانس 1 به 2 برای دریافت جایزه نوبل داشت.

منبع:ايسنا

نظرات
آخرین اخبار