رای دیوان داور علیه گاز ایران هنوز صادر نشده است | فراتاب
کد خبر: 3140
تاریخ انتشار: 5 مرداد 1395 - 08:05
به روایت رمضانی
رای دیوان داوری بین المللی در زمینه شکایت گازی ترکیه از ایران تاکنون صادر نشده است

فراتاب-گروه اقتصادی: به گزارش فراتاب و به نقل از ایلنا، مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران، امروز (دوشنبه، چهارم مردادماه) در جلسه آموزشی صنعت نفت با بیان این که شرکت بوتاش ترکیه از شرکت ملی گاز ایران به دلیل پایبند نبودن به اصول قراردادی (نامطمئن بودن تامین گاز و تامین گاز با کیفیت مطلوب) و قیمت بالای گاز ارسالی، به دیوان داوری بین المللی شکایت کرده بود، گفت: ترکیه در زمینه نامطمئن بودن صادرات گاز از سوی ایران درخواست کاهش ٢٥ درصدی قیمت گاز از اوایل سال ٢٠٠٥ میلیاردی را ارائه کرده بود که خوشبختانه دیوان داوری بین المللی این شکایت را رد کرد و بر دفاع انجام شده توسط شرکت گاز صحه گذاشت.به گفته مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران، ترکیه تقاضای کاهش ٣٧,٥ درصدی قیمت گاز را از اوایل سال ٢٠١٢ مطرح کرده که این موضوع حدود چهار سال است که در دیوان در دست بررسی است و خوشبختانه شرکت ملی گاز ایران دفاع بسیار خوبی را انجام داده است.

عزیزا... رمضانی افزود: ادعای دوم مبنی بر قیمت بالای گاز نیز تاکنون به نتیجه نرسیده و پیش بینی می شود تا دو یا سه ماه آینده رای نهایی دیوان صادر شود.

وی با بیان این که ادعای دوم ترکیه جنبه قراردادی دارد ادامه داد: در قرارداد پیش بینی شده است که هریک از طرفین بنابر شرایطی که بر بازار حاکم است بتوانند طی دوران قرارداد، پنج بار و به فاصله سه سال درخواست تجدید نظر در زمینه قیمت گاز به دیوان داوری ارائه کنند.

به گفته مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران، ترکیه تقاضای کاهش ٣٧,٥ درصدی قیمت گاز را از اوایل سال ٢٠١٢ مطرح کرده که این موضوع حدود چهار سال است که در دیوان در دست بررسی است و خوشبختانه شرکت ملی گاز ایران دفاع بسیار خوبی را انجام داده است.

وی تاکید کرد: پیش بینی می شود تا دو یا سه ماه آینده رای نهایی دیوان صادر شود.

رمضانی با اشاره به اظهار نظر مقامات ترکیه در این زمینه گفت: اظهار نظرهایی که مقامات ترکیه مطرح کرده اند گمانه زنی است به دلیل این که دیوان داوری یک مرجع بی طرف بوده و هیچ مقامی اطلاع ندارد که رای صادر شده چه خواهد بود.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: ١٠ هزار برگ سند در این رابطه به دیوان داوری ارائه شده است و این مرجع براساس این اسناد و دفاعیات طرفین تصمیم خواهد گرفت.

تراز صادرات گاز ایران به ترتیب با ارسال و دریافت ٢,٥ و ١.٩ میلیارد مترمکعب گاز در چهار ماه امسال مثبت شد.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران،  امروز (دوشنبه، چهارم مردادماه) در جلسه آموزشی صنعت نفت گفت: در چهارماه امسال ٢,٥ میلیارد مترمکعب گاز صادر و ١.٩ میلیارد مترمکعب گاز وارد کشور شده که این آمار نشان دهنده تراز مثبت صادرات طی بازه زمانی یادشده است.

عزیزا... رمضانی در ادامه با اشاره به برنامه های صادرات گاز در برنامه ششم توسعه و با بیان این که براساس برنامه، ٦٨ تا ٨٠ میلیارد مترمکعب گاز تولیدی کشور به بخش صادرات اختصاص خواهد یافت، اظهار کرد: ٥٠ تا ٦٠ میلیارد مترمکعب از این مقدار به کشورهای همسایه اختصاص می یابد.

وی ادامه داد: هم اکنون از ١٥ کشور همسایه ایران، ١٠ کشور ظرفیت دریافت گاز دارند و ارسال گاز به کشورهای هند و چین نیز در دستور کار است.

به گفته مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران، صادرات گاز به کشورهای ژاپن و کره جنوبی نیز از دیگر برنامه های این شرکت بشمار می رود که پس از تکمیل پروژه ال ان جی امکان پذیر است.

رمضانی در ادامه با اشاره به قراردادهای گازی ایران و دیگر کشورهای گفت: قرارداد ٢٥ ساله صادرات گاز به ترکیه سال ١٩٩٦ امضا و ارسال گاز از سال ٢٠٠١ آغاز شد تا سال ٢٠٢٦ ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: بر اساس این قرارداد، روزانه ٣٠ میلیون مترمکعب و سالانه ١٠ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه صادر می شود.

به گفته مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران، تاکنون ٧٨ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه صادر شده است و این قرارداد هم اکنون در نیمه راه است.

وی با اشاره به قرارداد واردات گاز از ترکمنستان است که در سال ١٩٩٥ امضا و در ادامه اصلاح شد، گفت: براساس قرارداد اولیه قرار بود روزانه ٢٦ میلیون مترمکعب و سالانه هشت میلیارد مترمکعب گاز وارد کنیم که در اصلاحیه شماره ٤ که اواخر ٢٠٠٩ امضا شد، روزانه ١٩,٥ میلیون مترمکعب و سالانه ٦ میلیارد مترمکعب به این مقدار اضافه شد.

رمضانی ادامه داد: هم اکنون روزانه ٤٥,٥ میلیون مترمکعب و سالانه ١٤ میلیارد مترمکعب گاز از کشور ترکمنستان وارد می کنیم و این قرارداد تا سال ٢٠٢٦ اعتبار دارد.

وی با بیان این که قرارداد صادرات گاز به پاکستان که سال ٢٠٠٩ امضا و باید از اواخر سال ٢٠١٤ ارسال گاز آغاز می شد تاکنون عملیاتی نشده است، اظهار کرد: قرار بود که خطوط لوله در دو طرف تکمیل و صادرات آغاز شود که متاسفانه طرف پاکستانی خط لوله را آماده نکرد و هم اکنون امکان تحویل گاز وجود ندارد.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: خط لوله هفتم سراسری به طول ٩٠٠ کیلومتر از عسلویه تا ایرانشهر در مرحله نخست برای صادرات گاز به پاکستان اجرا شد و مابقی نیز موکول به اعلام آمادگی طرف پاکستانی شد.

وی با بیان این که برای صادرات گاز به عراق نیز دو قرارداد امضا شده است، گفت: صادرات گاز به منطقه بغداد سال ٢٠١٣ امضا و سال ٢٠١٦ الحاقیه ای در زمینه افزایش حجم و مدت زمان قرارداد نیز امضا شد.

به گفته رمضانی، براساس این قرارداد، صادرات گاز از هفت میلیون مترمکعب در روز آغاز و پس از ٢١ ماه به سقف قرارداد خواهیم رساند.

وی ادامه داد: در فصول گرم ٣٥ و در فصول سرد ٢٥ میلیون مترمکعب و در مجموع سالانه ١٠ میلیارد مترمکعب گاز به منطقه بغداد صادر خواهیم کرد.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی ایران با اشاره به صادرات گاز به منطقه بصره نیز گفت: این قرارداد سال ٢٠١٥ امضا و براساس آن، در فصول گرم ٣٥ و در فصول سرد ٢٠ میلیون مترمکعب و در مجموع سالانه ٩ میلیارد مترمکعب گاز به این منطقه ارسال خواهد شد.

وی یادآور شد: با توجه به چهار قرارداد یادشده، سالانه ٤٠ میلیارد مترمکعب گاز صادرات خواهیم کرد.

رمضانی با اشاره به قرارداد تهاتر برق و گاز با ارمنستان اظهار کرد: براساس این قرارداد، حجم ارسال گاز که هم اکنون روزانه یک میلیون مترمکعب است به یک تا ١,٥ میلیارد مترمکعب در سال افزایش یابد.

به گفته وی، قرارداد سوآپ گاز با آذربایجان نیز در حال اجراست که گاز را در منطقه آستارا دریافت و در منطقه نخجوان تحویل می دهیم.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به دیگر بازارهای منطقه برای صادرات گاز گفت: هم اکنون مذاکره با امارات، عمان و کویت در حال انجام است و پیش بینی می کنیم پتانسیل امضای قرارداد صادرات ٢٠ میلیارد مترمکعب گاز به این کشورها وجود داشته باشد.

وی با بیان این که سه نوع دسته بندی برای قیمت گذاری گاز در دنیا وجود دارد، گفت: نخستین دسته قراردادهای کوتاه مدت با قیمت ثابت است که بویژه برای محموله های ال ان جی تعیین می شود.

رمضانی یادآور شد: دسته دوم قراردادهایی است که قیمت گاز به نوعی با قیمت فرآورده و نفت خام مرتبط که عمدتا برای قراردادهای میان و بلند مدت استفاده می شود که اگر از نظر ارزش حرارتی بررسی کنیم، قیمت گاز ٦٠ تا ٧٠ درصد قیمت نفت تعیین می شود.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: دسته سوم نیز قیمت گذاری گاز در بازار کشورهای توسعه یافته از جمله آمریکا و اروپا است که در این نقاط قیمت گاز را عرضه و تقاضا تعیین می کنند.

وی با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: پیش بینی می کنیم سالانه ٦٨ تا ٨٠ میلیارد مترمکعب صادرات داشته باشیم که اولویت ما کشورهای منطقه است.

رمضانی ادامه داد: براساس پیش بینی، ٥٠ تا ٦٠ میلیارد مترمکعب از ظرفیت صادرات گاز به کشورهای منطقه اختصاص خواهد یافت و با با دستیابی به فناوری ال ان جی می توانیم بازارهای دورتر را نیز مد نظر قرار دهیم.

 

نظرات
آخرین اخبار