حمایت خداداد از مایلی کهن | فراتاب
کد خبر: 109
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1394 - 16:20
هنوز دوران مایلی کهن تمام نشده است
خداداد عزیزی بازیکن سابق تیم ملی معتقد است که نباید به خاطر باخت فقط مایلی کهن و خاکپور را مقصر بدانیم.

فراتاب: گفتگوی خبرنگار "ورزش سه"، با خداداد عزیزی در مورد عملکرد تیم ملی امید را بخوانید.

در مورد بحثهای فنی آقای خاکپور باید پاسخگو باشد

به نظر من اولاً بحث فنی برمی‌گردد به محمد خاکپور و ربطی به آقای مایلی‌کهن ندارد. دوما در بحث فنی هم تیم‌ملی امید در مقدماتی المپیک عملکرد بدی نداشته ایران از 4 بازی که انجام داد، به غیر از 30 دقیقه پایانی وقت‌های اضافه دیدار با ژاپن در سایر دیدارها به بازی مسلط بود. سوریه و چین را که بردیم، قطر هم با وجود اینکه تیم بسیار خوبی است در مقابلش خوب بازی کردیم و شاید اگر پنالتی چشمی گل می‌شد، شرایط تغییر می‌کرد. در مقابل ژاپن هم به نظر من 90 دقیقه بازی خوب کار کردیم اما در وقت‌های اضافه از لحاظ بدنی دچار مشکل شدیم.

ژاپن از سال 80 به بعد نتیجه گرفت

* ولی به نظر بسیاری از کارشناسان ایران در بازی مقابل ژاپن از دقیقه 70 به بعد از لحاظ بدنی دچار مشکل شد؟

عزیزی: من فکر می‌کنم ما در 90 دقیقه بازی خوب بودیم و در وقت‌های اضافی رفته رفته بدن‌های بازیکنان تحلیل رفت و این درست نیست که بگوییم آقای فلانی در بازی‌های امید کم آورد. اینطور انتقاد کردن‌ها منطقی نیست. من اگر بخواهم به کل بازی‌های تیم‌ملی امید نمره بدهم، نمره خوبی می‌دهم. نباید توقع داشته باشیم ما ژاپن را ببریم علتش این است که باید ببینیم ما تا امروز برای تیم‌های پایه چه کاری انجام داده‌ایم. ژاپنی‌ها از روزی که فهمیدند فوتبال صنعت بزرگی در دنیاست، در حدود 30 سال پیش روی این صنعت کار کردند و از سال 1380 به بعد دارند نتیجه آن را برداشت می‌کنند. از قهرمانی آسیا ترانسفر بازیکن به اروپا و نتیجه گیری در رده‌های پایه به نتیجه رسیدند.

چرا ایران باید ژاپن را شکست دهد؟

ما در ایران چه کردیم؟ همیشه یک شبه تصمیم می‌گیریم، کاری را انجام می‌دهیم. یک سال بعد به نتیجه می‌رسیم که آن کار اشتباه بوده، روش دیگری را در پی می‌گیریم. سال سوم هم کل روش‌های قبلی را رد می‌کنیم و داستان جدیدی شروع می‌شود. اینکه بخواهیم روی کاغذ بگوییم ایران می‌بایست ژاپن را می‌برد، به عقیده من منطقی نیست. بله، اگر خداداد عزیزی بخواهد از روی عرق ملی و ایرانی بگوید ایران قدرت ا ول آسیاست، درست است اما از لحاظ منطقی و فوتبالی ژاپن از ما جلوتر است. لیگ منظمی دارد، امکانات سخت افزاریش مهیا است، درآمد بازیکنان به موقع و به اندازه است و بازیکنان زیادی در لیگ‌های جهانی دارد. حالا شما به من بگویید چرا ما باید چنین تیمی را شکست دهیم؟!

صعود ایران به المپیک ظلم به فوتبال ژاپن است

* از زمانی که شما بازی می‌کردید ما همیشه ژاپن را یکی از رقبای خودمان می‌دانستیم.

در سال اولی که من برای تیم‌ملی ایران در جام ملت‌های امارات سال 75 بازی کردم ژاپن هنوز چیزی نشده بود ولی از سال 80 به بعد و در جام‌های 96 تا 2000 سرمایه گذاری ژاپن به مرور جواب داد. در فوتبال ایران یک سفره‌ای پهن است. هیچ وقت روی جوان‌ها سرمایه گذاری نمی‌شود و همه سعی می‌کنند از گوشه این سفره یا بخورند و یا در جیبشان بگذارند. به عقیده من با شرایطی که فوتبال ما دارد اگر ما به المپیک صعود می‌کردیم در حقیقت ظلم به فوتبال کشورهایی مثل ژاپن، کره، استرالیا و همین امارات و قطری بود که با صرف وقت و هزینه و با برنامه کار می‌کنند.

مصاحبه آقای مایلی کهن برعلیه کی روش فقط جو را به هم می‌ریزد

* بسیاری معتقدند آقای مایلی‌کهن نمی‌بایست با مصاحبه‌های تند علیه کارلوس کی‌روش سرمربی تیم‌ملی مصاحبه کند. با توجه به اینکه خود شما یکی از منتقدان کارلوس کی‌روش هستید، نظر شما در این باره چیست؟

تا زمانی که کی‌روش به عنوان سرمربی تیم‌ملی انتخاب نشده بود، من گفتم با توجه به کارنامه‌ای که ایشان داشتند و حذف از جام‌ملت‌ها، نباید او انتخاب شود ولی بعد از اینکه او سرمربی تیم‌ملی امید شد فکر می‌کنم دیگر باید همه، همه‌جوره او را حمایت کنند چون قرارداد او امضا شده است و تنها حمایت اهالی فوتبال می‌تواند به تیم‌ملی کمک کند. آقای مایلی‌کهن بزرگ‌تر و مربی من بوده و من نمی‌توانم در مورد صحبت‌ها و انتقادهای ایشان حرفی بزنم چون تصمیم با خود آقای مایلی‌کهن است اما از این باب که این کار خوب است یا نه باید بگویم انتقادهای آقای مایلی‌کهن در شرایط فعلی کمکی به تیم‌ملی نمی‌کند چون آقای کی‌روش حرف منتقدان را تحویل نمی‌گیرد.
گاهی خبرنگاران از من هم می‌پرسند به نظر شما مثلا بعد از حذف تیم‌ملی امید چه باید کرد، می‌گویم وقتی کسی به حرف من گوش نمی‌دهد چرا من باید در این مورد حرف بزنم و من فکر می‌کنم انتقادات به عملکرد آقای کی‌روش نه تنها به فوتبال کمک نمی‌کند بلکه جو را هم به هم می‌زند و عده ای سوءاستفاده‌گر که دنبال سود و نفع خودشان هستند از این جو استفاده می‌کنند. اینکه بگوییم هیچ نباید از آقای کی‌روش انتقاد کنند، دیکتاتوری است، چنین چیزی وجود دارد ایشان سرمربی تیم‌ملی است و همه مردم و اهالی فوتبال حق دارند که انتقاد منطقی و منصفانه نسبت به کار ایشان داشته باشند. البته آقای کی‌روش هم گوش نمی‌دهد. فدراسیون هم که توجهی به این بحث‌ها ندارد، این حرف من هیچ ربطی به درست و غلط بودن انتقادها ندارد من فقط نظر شخصی خودم را گفتم.

بازیکن 20ساله حق ندارد در مورد مایلی کهن صحبت کند

* عده ای از بازیکنان تیم‌ملی معتقد بودند که لج و لجبازی آقای مایلی‌کهن با کی‌روش باعث شد تا بازیکنانی که می‌توانستند برای تیم‌ملی مفید باشند در ترکیب قرار نگیرند و یا به اردو دعوت نشوند.

عزیزی: به اعتقاد من این بازیکنان اصلا نباید در مورد لج و لجبازی صحبت کنند. فکر نمی‌کنم که آنها بیشتر از 20 سال سن داشته باشند. در این شرایط آنها فقط باید گوش به زنگ باشند که مربیان و مسوولین تیم‌ملی برای آنها چه تصمیمی می‌گیرند. اگر گفتند به تمرین بیایند، بیایند. اگر گفتند تب کنند، تب کنند و نمی‌توانند در مورد آقای مایلی‌کهن که سال‌ها در فوتبال ما تجربه دارد، صحبت کنند. این همان ضرب‌المثل قدیمی وقتی آب سربالا برود قورباغه ابوعطا می‌خواند است!

تاریخ مصرف مایلی کهن تمام نشده است

* به عقیده بسیاری از کارشناسان تاریخ مصرف مربیانی مثل آقای مایلی‌کهن تمام شده است، نظر شما در این مورد چیست؟

عزیزی: به نظر من این حرف‌ها را یک عده که می‌خواهند از اختلاف بین کی‌روش و آقای مایلی‌کهن استفاده کنند، می‌زنند. نقد باید منصفانه باشد مربیگری که پاکت شیر نیست که تاریخ مصرف داشته باشد! آنقدر از آقای فرگوسن در دنیا حرف می‌زنند، او تاریخ مصرف دارد؟ اگر هم ملاک شما نتیجه گرفتن آقای مایلی‌کهن در 10 سال اخیر باشد باید بگویم ملاک مربیگری در ایران نتیجه گرفتن نیست که اگر اینطور بود بعد از حذف تیم‌ملی بزرگسالان از رقابت‌های جام‌ملت‌های آسیا آقای کی‌روش کنار گذاشته می‌شد. من بسیاری از مربیان را می‌شناسم که تیم را به لیگ یک می‌بردند باز هم تیم دارند. هر کاری بکنند سال بعد تیم دارند پس منطقی نیست که بگوییم با این شرایط آقای مایلی‌کهن نباید کار کند. حتی مسائل فنی هم در انتخاب مربی در ایران ارزشی ندارد.

شاگرد باید مربی اش را قبول داشته باشد

* یعنی خداداد عزیزی به عنوان شاگرد مایلی‌کهن از لحاظ فنی ایشان را قبول دارد؟

عزیزی: اینکه شاگرد مربی اش را قبول نداشته باشد، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. من واقعا قبول ندارم که ایشان تاریخ مصرفش گذشته باشد.

نباید گناه باخت را گردن مایلی کهن و خاکپور بیندازیم

* تیم‌ملی امید نتیجه نگرفته شما چه افرادی را در این مساله مقصر می‌دانید؟

عزیزی: من فکر می‌کنم منطقی نیست وقتی تیمی در رده ملی نتیجه نمی‌گیرد، گناه را برگردن یک نفر بیاندازیم و بگوییم تقصیر مایلی‌کهن یا خاکپور است. همه در گرفتن این نتیجه و حذف ایران سهیم بودند.

چرا در 40 سال پیش مثل خاکپور به مربیان حمله نکردیم

* فکر نمی‌کنید بیش از حد از مربی سابقتان آقای مایلی‌کهن و همبازی قدیمی محمد خاکپور حمایت کردید؟

عزیزی: نه برای من اصلا فرقی نمی‌کند. به خدا قسم می‌خورم که 8 سال از آخرین دیدار من با محمد خاکپور می‌گذرد و سال‌هاست محمد مایلی‌کهن را هم ندیده‌ام بحث من این است که اگر می‌خواهیم انتقاد کنیم، منصفانه باشد. مثلا بگوییم چرا ایران در وقت‌های اضافه مقابل ژاپن کم آورد؟ اینکه همه اش همه چیز را بخواهیم گردن خاکپور بیاندازیم، منطقی نیست چون در 40 سال گذشته هم تیم‌ملی امید نتیجه نگرفته است. چرا به بقیه مربیان مثل محمد خاکپور حمله نکرده‌اند؟ آقای بگوویچ در فوتبال ایران چه کاری انجام داده که حالا در مورد یک مربی داخلی اینطور اظهارنظر می‌کند؟ من فکر می‌کنم ایشان هم نتایج بدی با تیم‌ملی گرفت. اگر می‌خواهیم انتقاد کنیم باید منطقی و منصفانه باشد.

گفتگو از شقایق آسیایی

نظرات
آخرین اخبار