کد خبر: 9377
تاریخ انتشار: 11 مرداد 1398 - 15:10
هشتمین نشست هسته اندیشه ورزی اقتصاد کلان با حضور وزیر امور امور اقتصادی و دارایی به منظور بررسی پیشنهادهای دانشگاهیان در باره محورهایی همچون نرخ سود بانکی برگزار شد.

فراتاب-گروه اقتصادی:در جریان هشتمین جلسه هسته اندیشه ورزی اقتصاد کلان وزارت امور اقتصادی و دارایی، تعدادی از اعضای انجمن اقتصاددانان ایران متشکل از استادان دانشگاه‌های کشور و فعالان بخش خصوصی به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در باره مشکلات ساختاری و نهادی اقتصاد کشور، مبارزه با مفاسد اقتصادی، مکانیزم‌های جلب سرمایه گذاری خارجی، مولدسازی دارایی‌های دولت و نقش رونق مسکن در اقتصاد کشور پرداختند.

در این گزارش به محتوای پیشنهادهای استادان اقتصادی در باره نرخ سود بانکی و جزئیات سایر محورهای نشست اشاره نشده است. 
این گزارش حاکی است، طی چند جلسه گذشته این هسته اندیشه ورزی، با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، خوشه اقتصاد کلان دانشگاه تهران و خوشه پولی و بانکی دانشگاه علامه طباطبایی، بسته‌های سیاستی پیشنهادی و نتایج مطالعات خود را به بحث و بررسی گذاشتند.

یازدهمین جلسه هسته اندیشه ورزی کاربست آموزه‌های دینی 
نشست هسته‌های اندیشه ورزی کاربست آموزه‌های دینی و اقتصاد کلان وزارت امور اقتصادی و دارایی، با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار و نظرات استادان در باره نرخ سود بانکی به فرهاد دژپسند ارائه شد.
در این جلسه، جمع بندی مطالعات و پیشنهادهای استادان و صاحب نظران این هسته اندیشه ورزی با موضوع «محاسبه نرخ سود بانکی» با لحاظ جنبه‌های فقهی و علمی، ارائه شد و اعضا به بیان نظرها و پیشنهادهای خود در این ارتباط پرداختند.
هسته اندیشه‌ورزی کاربست آموزه‌های دینی با هدف بررسی مسائل حوزه‌های مختلف اقتصادی از بُعد فقهی و بهره‌مندی از دیدگاه‌های متخصصین حوزوی، دانشگاهی با حضور نمایندگان ذی ربط از دستگاه‌های اجرایی مرتبط از جمله، بانک مرکزی و کانون بانک‌های دولتی و خصوصی، مدیران عامل بانک‌ها در وزارت امور اقتصادی و دارایی، از دی ماه سال ۱۳۹۷ تشکیل شده است.
یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی پس از تصدی دکتر دژپسند، تشکیل هسته‌های اندیشه ورزی در حوزه‌های وظیفه‌ای این وزارتخانه شامل تامین مالی داخلی، تامین مالی خارجی، نظام مالیاتی، افزایش کارایی شرکت داری دولتی، مولد سازی دارایی‌ها و مدیریت بدهی‌های دولت، اقتصاد کلان، اقتصاد هوشمند، کاربست آموزه‌های دینی در حوزه‌های مختلف علوم اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار بوده است.

هسته‌های اندیشه ورزی وزارت اقتصاد، با ترکیبی متشکل از نمایندگان دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان بخش خصوصی و اساتید دانشگاه با هدف استفاده از ظرفیت‌های علمی و تخصصی کشور و ارتباط هر چه بیشتر میان وزارت اقتصاد با دیگر دستگاه‌های اجرایی، مجلس و دانشگاهیان به منظور حل مسایل و مشکلات مبتلا به اقتصاد کشور و زمینه سازی بهبود شرایط اقتصادی طراحی شده است.

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی از کلیه اندیشمندان و صاحب نظران دعوت کرده است، نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص موضوعات مرتبط با هسته‌های اندیشه ورزی وزارت امور اقتصادی و دارایی، به سامانه «ارتباط مستقیم مردم با وزیر امور اقتصادی و دارایی» به آدرس http://mefa.ir ارسال کنند./خبرگزاری صداوسیما

 

نظرات
آخرین اخبار