ایرانی‌ها ۳ برابر استاندارد جهانی نمک مصرف می کنند! | فراتاب
کد خبر: 9226
تاریخ انتشار: 10 خرداد 1398 - 13:09
دکتر رییسی معاون وزارت بهداشت:
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: الزامی است که صنایع غذایی و کارخانجات میزان نمک مصرف شده در فرآوری غذاها را کاهش دهند، البته این اقدام توسط معاونت غذا و دارو آغاز شده است اما باید این موضوع با جدیت بیشتری این موضوع پیگیری شود.

فراتاب_ گروه سلامت: به گزارش فراتاب، معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد: الزامی است که صنایع غذایی و کارخانجات میزان نمک مصرف شده در فرآوری غذاها را کاهش دهند، البته این اقدام توسط معاونت غذا و دارو آغاز شده است اما باید این موضوع با جدیت بیشتری این موضوع پیگیری شود.

دکتر علیرضا رییسی درباره بسیج ملی کنترل فشار خون اظهار کرد: بسیج ملی کنترل فشار خون که از ۲۷ اردیبهشت ماه همزمان با روز جهانی فشار خون در سطح کشور آغاز شده است، یکی از اقدامات مهم وزارت بهداشت در سال ۹۸ در راستای اجرایی‌سازی برنامه‌های مراقبتی خود با تمرکز بر حوزه پیشگیری است. 

وی با تاکید بر ضرورت توجه به اهداف سند ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیر واگیر افزود: با کنترل، مراقبت و پیشگیری از بروز بیماری‌های غیر واگیر، به اهداف این سند نزدیک‌تر می‌شویم بنابراین کنترل فشار خون، به عنوان یکی از مهمترین عوامل خطر در ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر گام موثری در رسیدن به اهداف سند ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیر واگیر است. 

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: براساس برآوردها، ۴۰ درصد از مردم کشور از بیماری فشار خون خود اطلاعی ندارند و حتی نیمی از افرادی که از فشار خون خود مطلع هستند نیز فشار خون خود را کنترل نمی‌کنند و به دنبال درمان نیستند به همین دلیل، بسیج ملی کنترل فشار خون آغاز شده است.

به گفته وی در کشور حدود ۴۰ میلیون نفر جمعیت بالای ۳۰ سال داریم و چنانچه ۲۰ میلیون نفر از آنها در طرح ملی کنترل فشار خون مورد سنجش قرار گیرند، پیش‌بینی می‌شود حداقل ۲ میلیون نفر بیمار دچار فشار خون را شناسایی کرده و حدود یک میلیون نفر از آن‌ها را تحت درمان و مراقبت‌های ثانویه فشار خون قرار گیرند.

دکتر رییسی بر همکاری سایر دستگاه‌ها و مشارکت‌های بین بخشی در این بسیج ملی تاکید کرد و گفت: یکی از مواردی که در این بسیج ملی مورد تاکید قرار دارد مشارکت تمامی نهاد و دستگاه‌های ذی ربط است البته تاکنون با استقبال بسیار خوبی از سوی آنها روبرو بوده‌ایم همچنین رسانه‌ها، صدا و سیما و سایر دستگاه‌های مرتبط با حوزه سلامت نیز تاکنون همکاری خوبی داشته‌اند.

وی در ادامه گفت: این پویش ملی دو مرحله دارد. در فاز نخست به اطلاع رسانی، حساس‌سازی مردم، آگاهی بخشی و هماهنگی با سایر دستگاه‌ها پرداخته می‌شود. این فاز از ۲۷ اردیبهشت آغاز شده و تا ۱۶ خردادماه ادامه دارد. فاز دوم نیز به اجرا و عملیاتی‌سازی این طرح در اقصی نقاط کشور اختصاص دارد که از ۱۷ خردادماه تا ۱۵ تیرماه سال جاری ادامه خواهد داشت. 

دکتر رییسی درباره فاز عملیاتی بسیج ملی کنترل فشار خون تصریح کرد: در این فاز علاوه بر تمامی پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت، مراکز جامع سلامت، بیمارستان‌های دولتی و خصوصی و مطب‌ها، کلیینک‌ها و داروخانه‌هایی که اعلام آمادگی کرده‌اند، ۲۴۰۰ ایستگاه ثابت و سیار نیز در نظر گرفته شده است. 

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: محل قرارگیری ایستگاه‌های ثابت و سیار توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی هر استان اعلام می‌شود اما هدف این است که سهولت دسترسی مردم به این پایگاه‌ها در دستورکار دانشگاه‌ها قرار گیرد. مساجد، بازارها، ادارات و سایر اماکنی که محل تجمع مردم است از جمله آن‌ها است.

وی با اشاره به سامانه ثبت فشار خون به شیوه خوداظهاری بیان کرد: تمامی افراد بالای ۳۰ سال می توانند با ورود به سایت salamat.gov.ir پرسشنامه ثبت فشار خون را ثبت کنند. پس از تکمیل پرسشنامه، اطلاعات آنها به مراقبین سلامت در سراسر کشور، ارسال شده و افراد در هر منطقه ای که ساکن باشند، با توجه به پیامکی که دریافت می کنند می‌توانند از بسته‌های آموزشی و چنانچه نیاز باشد مراقبت‌های درمانی توسط مراقبان سلامت استفاده کنند.

دکتر رییسی با بیان اینکه مرحله بعد از سنجش و اندازه‌گیری فشار خون افراد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است، اظهار کرد: زمانی که فشار خون افراد سنجیده می‌شود سه حالت مشاهده می‌شود. در حالت اول فشار خون افراد طبیعی است که برای این دسته از افراد بسته‌های آموزشی تدوین شده است تا براساس آن سبک زندگی و تغذیه خود را اصلاح کنند تا دچار فشارخون نشوند. در حالت دوم افرادی هستند که فشار خون آنها اندکی بیشتر از حد نرمال بوده و در معرض خطر قرار دارند که برای این افراد نیز بسته‌های آموزشی و توصیه‌های مورد نیاز تهیه کرده‌ایم و به پزشک نیز ارجاع داده می‌شوند تا اقدامات پیشگیرانه انجام شود. در حالت سوم افراد دارای فشار خون بالا هستند که این افراد مستقیما به پزشک ارجاع داده می شوند تا مراحل درمان و دریافت دارو را طی کرده و تحت مراقبت قرار گیرند. 

وی تصریح کرد: گرچه هنوز فاز اجرایی طرح آغاز نشده است، اما تاکنون 3000 ایستگاه ثابت و سیار اعلام آمادگی کرده‌اند و با توجه به مراجعه مردم به مراکز بهداشت و درمان، تاکنون حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مورد ثبت فشار خون صورت گرفته است که حدود ۴۰ هزار نفر به صورت خوداظهاری فشار خون خود را ثبت کرده‌اند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه ایرانیان ۲ تا ۳ برابر استاندارد جهانی، نمک مصرف می کنند، افزود: کاهش ۳۰ درصدی نمک مصرفی مردم، نقش بسیار موثری در کاهش آمار فشار خون بالا و بیماری‌های غیر واگیر ایفا می‌کند. در این راستا مردم باید سعی کنند در طبخ غذا نمک کمتری استفاده کنند همچنین مصرف فست فودها و غذاهای کنسروی را محدود کرده و از تنقلات شور استفاده نکنند.

بر اساس گزارش وبدا، دکتر رییسی در پایان گفت: در راستای کاهش نمک دریافتی مردم الزامی است که صنایع غذایی و کارخانجات میزان نمک مصرف شده در فرآوری غذاها را کاهش دهند، البته این اقدام توسط معاونت غذا و دارو آغاز شده است اما ضرورت دارد که این موضوع با جدیت بیشتری پیگیری شود.

منبع: وزارت بهداشت و درمان

نظرات
آخرین اخبار