کد خبر: 875
تاریخ انتشار: 24 فروردین 1395 - 11:24
جان کری، وزیر امور خارجه امریکا در اقدامی تاریخی از پارک و موزه یادبود صلح هیروشیما در ژاپن دیدار کرده است.

به گزارش فراتاب،جان کری، وزیر امور خارجه امریکا در اقدامی تاریخی از پارک و موزه یادبود صلح هیروشیما در ژاپن دیدار کرده است.

او که برای شرکت در نشست وزرای خارجه گروه هفت راهی هیروشیما شده، تنها مقام ارشد امریکایی است که تا کنون از این مکان دیدار کرده است.

در این پارک ساختمان مخروبه گنبدی شکلی قرار دارد که بر اثر حمله اتمی امریکا سوخته و اکنون به موزه تبدیل شده است.

کری در این دیدار این موزه را «خیره‌کننده و دردآور» توصیف کرد و افزود این مکان به همه یادآوری می‌کند برای داشتن جهانی عاری از تسلیحات اتمی تلاش کنیم.

رسانه‌های امریکایی به نقل از مقام‌های دولتی اعلام کردند باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور نیز قصد دارد به هیروشیما سفر کند.

گفته می‌شود او ماه می (اردیبهشت) برای شرکت در نشست گروه هفت به ژاپن سفر می‌کند. چنانچه این سفر محقق شود، این نخستین بار است که یکی از روسای جمهور امریکا در زمان تصدی این سمت از هیروشیما دیدار کرده است.

ارتش امریکا صبح روز ۶ اوت ۱۹۴۵ (15 مرداد 1324) با بمباران اتمی هیروشیما جان دست کم ۱۴۰ هزار نفر را گرفت. بمب اتمی دیگری نیز سه روز بعد شهر ناگازاکی را هدف قرار داد که باعث کشته شدن دست کم 80 هزار نفر دیگر شد.

بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در جریان جنگ جهانی دوم به دستور هری ترومن، رئیس جمهور وقت امریکا انجام شد. این حمله، که تنها حمله اتمی جهان محسوب می‌شود، علاوه بر کشتن حدود 220 هزار نفر که عمدتا غیرنظامی بودند، هیروشیما و ناگازاکی را با خاک یکسان کرد.

سفر کری در حالی انجام شده است که یک دیپلمات امریکایی پیشتر اعلام کرده بود وزیر خارجه امریکا به خاطر حمله هیروشیما و رنجی که مردمِ آن متحمل شده‌اند اندوهگین است، اما از این بابت عذرخواهی نخواهد کرد.

 

 

منبع:پرس تی وی

نظرات
آخرین اخبار